Nad Niemnem. Obrazy z czasów pozytywizmu
Eliza Orzeszkowa publikuje książkową wersję “Nad Niemnem” dokładnie 25-lat po wybuchu powstania styczniowego. Tłem powieści jest historia dwóch żyjących obok siebie rodzin szlacheckich – średnio zamożnych Korczyńskich i zubożałych, żyjących jak chłopi Bohatyrowiczów. Dzieli ich niemal wszystko: sposób życia, status społeczny i zamożność, ale łączy wspólna przeszłość – zbrojna walka ramię w ramię o wolną, lepszą Polskę - epoka wielkich, wspólnych marzeń, której kres położył upadek powstania. Ta kolejna narodowa katastrofa nie tylko przetrąciła życiorysy kilku pokoleń Polaków, ale też pogrzebała na wiele lat marzenia o ideach, które powstanie niosło na sztandarach ╴demokracji, równości i solidarności. Na tym tle rozwija się historia miłości Justyny i Jana najmłodszego pokolenia Korczyńskich i Bohatyrowiczów.
Na ponad siedmiuset stronach Orzeszkowa dokonuje rzeczy niezwykłej. Z nastrojów mrocznych, minorowych, z pejzażu upadku ducha narodowego i bólu porażki autorka wyprowadza obraz budujący, dający nadzieję, który zaszczepia w czytelniku wiarę w lepsze jutro. Tworzy niesamowicie głębokie portrety ludzi w czasach zwątpienia i beznadziei, a jednocześnie kreuje marzycielską, prawie utopijną wizję przyszłości. Jest w jej geście coś desperackiego i brawurowego jednocześnie, szczególnie na tle innych dzieł z kanonu naszej kultury narodowej. Orzeszkowa przekuwa skompromitowane bądź zawłaszczone symbole, motywy i obrazy w zbiór nowoczesnych wartości i idei, które łączą pod jednym sztandarem Polaków różnych pokoleń, poglądów i klas.
Spektakl Jędrzeja Piaskowskiego i Huberta Sulimy, podobnie jak powieść, nie jest naturalistycznym dokumentem historycznym, a raczej rodzajem patriotycznej baśni, kreowanego na scenie marzenia o nowej wspólnocie społecznej. Źródłem inspiracji dla konstruowania tej fantazji jest wnikliwe spojrzenie Orzeszkowej na naturę, której autorka poświęca wiele uwagi, jakby szukała w niej odpowiedzi czy ratunku. A także na wieś i całą szeroko rozumianą kulturę ludową, w tym na systemem wartości oparty na kulcie pracy, życiu w zgodzie z porządkiem natury oraz etosie chrześcijańskim.
Hubert Sulima
Składamy serdeczne podziękowania dla Muzeum Wsi Lubelskiej za inspiracje i pomoc w przygotowaniu spektaklu.
Spektakl bierze udział w VI edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”.
Premiera: 21 marca 2020 r.
Liczba przerw: 1
Czas trwania: 195 minut
Organizator: Teatr im. Juliusza Osterwy (więcej wydarzeń organizatora)
Realizacja
Adaptacja i dramaturgia: Hubert Sulima
Reżyseria: Jędrzej Piaskowski
Scenografia i kostiumy: Anna Met
Muzyka: Jacek Sotomski
Choreografia: Szymon Dobosik
Reżyseria świateł: Paulina Góral
Dymitr Harelau: Muzyka na żywo
10/10
Bardzo ciekawa interpretacja powieści E. Orzeszkowej. Zaskakujące i ciekawe rozwiązania scenograficzne. Aktorzy świetnie wcielili się w odgrywane role. Moje najszczersze gratulacje i czekam na następny spektakl!
ag.....@....lublin.pl | 6.06.2024
10/10
Spektakl znakomicie przygotowany.
Świetna gra aktorów,bez przerysowanych gestów,póz itp
Ciekawa scenografia,choreografia.
Spokój ,harmonia ....a dla widza 3 godz pełnego relaksu i zadumy.
Chwile bez zbędnego,nadętego hałasu we współczesnej,otaczającej rzeczywistości, są dla nas bezcenne !!!
Polecam wielu in. osobom obejrzenie tego spektaklu.
ad.....@....pl | 5.06.2024
10/10
Piękny
ma.....@....pl | 4.06.2024
10/10
bardzo ciekawa ujecie tematu...
ma.....@gm...il.com | 27.05.2024
10/10
Spektakl wzruszający i wspaniały. Aktorzy cudowni.
ja.....@....pl | 27.05.2024
10/10
Piękne wydarzenie. Bilety mogą być z powodzeniem droższe. Gra aktorska świetna, Teatr mógłby doinwestować w rekwizyty. Piękny budynek - wymaga jednak też doinwestowania. Pozdrawiam
to.....@....pl | 27.05.2024
10/10
Wspaniały spektakl
ma.....@gm...il.com | 26.05.2024
10/10
Przecudowne wydarzenie, wzruszające, zmuszające do przemyśleń. Jestem bardzo zadowolona, że mogłam uczestniczyć w tak pięknym wydarzeniu.
ju.....@....pl | 26.05.2024
10/10
Super spektakl, bardzo nam się podobał, godny polecenia
ma.....@gm...il.com | 26.05.2024
10/10
Świetnie przedstawienie! Wspaniali aktorzy, piękna dekoracja, cudowna muzyka i na dodatek wszystko do siebie pasowało :)
ju.....@gm...il.com | 25.05.2024
10/10
Polecam z całego serca, jestem pod wrażeniem postaci oraz fabuły.
an.....@gm...il.com | 25.05.2024
10/10
,,Nad Niemnem" to przepiękny spektakl ze wspaniałą grą aktorską i cała oprawa artystyczna naprawdę zachwyca .Świetnie przedstawione wydarzenia tej historii. Ten spektakl widziałam trzy razy i na pewno zobaczę go jeszcze nie raz. Moim zdaniem nagrody powinni dostać Pani Marta L. i Pan Witold W.
Co by było gdyby, wszyscy aktorzy i aktorki wzięli udział w weselu wiejskim ?
- Było by jeszcze bardziej uroczo :)
Bardzo dziękuję za to cudowne wydarzenie.
ek.....@....pl | 24.05.2024
9/10
Spektakl bardzo mi się podobał, piękne - normalne kostiumy. Wspaniała gra, ciekawe pomysły na opisy - tak często występujące w powieści. Jedyny minus to dodanie niemal na końcu nawiązań do współczesności, Nie lubię takich połączeń, muzyki w stylu łup-łup i białego misia.
ma.....@....pl | 27.05.2024
9/10
Bardzo mi się podobały wtrącenia do tekstów Orzeszkowej co nadało spektaklowi żywszego i humorystycznego wydźwięku. Nie podobało mi się zbyt groteskowa postać Jana Bohatyrowicza. Wolałabym aby za intencją Orzeszkowej była to postać bardziej charyzmatyczna (chociażby tak jak Anzelm) , aby odbiorca czuł że faktycznie Justyna mogła się w nim zakochać i porzucić wygodne życie. Jan w tej interpretacji miał często postać "wiejskiego głupka". Najbardziej mi się podobała postać i gra aktorki wcielającej sie w Martę.
mk.....@....pl | 26.05.2024
9/10
Bardzo mi się podobało. Gra aktorów jak z najlepszych seriali kostiumowych, całkiem niezłe stroje, a efekty specjalne na nie gorszym poziomie niż warszawska Roma. Polecam. Na pewno jeszcze nie raz wybiorę się do tego teatru❤️👍
ka.....@....pl | 25.05.2024
8/10
bardzo dobra gra aktorska
jo.....@....pl | 25.05.2024
7/10
Pierwsza część spektaklu za długa, młodzież nie wytrzymała i wyszła...
su.....@gm...il.com | 27.05.2024
Adres i dojazd
Teatr im. Juliusza Osterwy, Duża Scena
ul. Narutowicza 17