Życie codzienne w Polsce w XVII wieku - "Państwo Lubomirscy na królewskiej uczcie"
Cykl warsztatów dla dorosłych i młodzieży (14+)
Przeżyj fascynującą podróż w epokę baroku. Poznaj siedemnastowieczną modę, kuchnię, realia podróżowania oraz zwyczaje funeralne. Naszym przewodnikiem będzie Stanisław Herakliusz Lubomirski.
27 maja - "Podróże z księciem Stanisławem Lubomirskim"
Dowiemy się, jak wyglądał Grand Tour młodego księcia oraz jego późniejsze peregrynacje. Poznamy realia podróżowania w XVII wieku. Przeczytamy listy i diariusze. Zainspirowani podróżami marszałka zaplanujemy własną wyprawę oraz stworzymy pamiątki z wojaży.
17 czerwca - "Ja nie mam co na siebie włożyć…"
Obejrzymy biżuterię i stroje XVII-wiecznej magnaterii, widniejące na portretach Stanisława Lubomirskiego i jego rodziny. Wysłuchamy opowieści o dawnych fryzurach męskich, damskich i dziecięcych. Porozmawiamy również o biżuterii i wszelkich dodatkach, takich jak rękawiczki, obrączki, chusteczki, małe pieski itd., oraz ich znaczeniu symbolicznym. Następnie wykonamy "pukiel miłości".
5 sierpnia - "Państwo Lubomirscy na królewskiej uczcie"
Na obrazie "Uczta w Jaworowie" wśród gości widać Stanisława Herakliusza Lubomirskiego i jego drugą żonę. Podczas warsztatów opowiemy o tym, jak w XVII wieku w Polsce ucztowały osoby szlachetnie urodzone. Mowa będzie o ceremoniale, zasadach sadzania przy stole, sztućcach, naczyniach i potrawach. Przyjrzymy się srebrom marszałka, będących oznaką statusu i lokatą kapitału. Dowiemy się, czym był bufet i jakie było jego znaczenie w prezentowaniu zamożności gospodarza. Zapoznamy się również z dawnymi przepisami kulinarnymi i spróbujemy wykonać XVII-wieczne danie.
12 sierpnia - "Być jak siedemnastowieczna magnatka"
Dowiemy się, jaka była pozycja kobiet w XVII wieku. Poznamy ich codzienność oraz zastanowimy się, czy miały wpływ na politykę, życie publiczne i wychowanie dzieci. Porównamy pozycję kobiet siedemnastowiecznych, w tym dam z najbliższego otoczenia marszałka Stanisława Herakliusza Lubomirskiego: matki, żon i córki, oraz kobiet z wieków późniejszych.
26 sierpnia - "Zwyczaje funeralne w XVII wieku"
Żyłem źle, żyłem dobrze.
Dałem przykład z siebie.
To sztuka zażyć świata
A przedsię bydź w niebie.
Co myślał Stanisław Herakliusz Lubomirski na temat życia pozagrobowego? Czy wierzył w istnienie duszy nieśmiertelnej? Czy uważał, że można sobie zasłużyć na życie wieczne w niebie? Jego poglądy mogą być dla nas zaskakujące. Odwołując się do obrazu z Kościoła Bernardynów na Czerniakowie i innych dzieł przedstawiających taniec ze śmiercią, przypomnimy sobie, jak tematyka funeralna była stale obecna w siedemnastowiecznej codzienności. Opowiemy o długich przygotowaniach pogrzebowych, modzie trumiennej i samej ceremonii pogrzebowej. Omówimy również prezentowane na wystawie ryciny: castrum doloris marszałka, projekt nagrobka Jerzego Lubomirskiego, nagrobek Zofii Lubomirskiej.
Warsztaty są częścią programu wydarzeń do wystawy czasowej "Sztuka dobrego myślenia. Dziedzictwo Stanisława Herakliusza Lubomirskiego".
Czas trwania: 90 minut
Organizator: Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie (więcej wydarzeń organizatora)
Opinie naszych Widzów
(5)Super wykład, super cykl!
ag.....@po...ta.onet.pl | 27.08.2024
Bardzo ciekawe!
ag.....@po...ta.onet.pl | 28.05.2024
Ciekawy wykład w kameralnym gronie , za niewielką cenę.
ma.....@gm...il.com | 19.06.2024
Wykład udany, ale ciężko wysiedzieć półtorej godziny na stołku, w dodatku wokół stołu, na krańcu drugiego znajduje się ekran prezentacji a głowy sąsiadów przy stole zasłaniają widok.
pa.....@gm...il.com | 19.06.2024
Jak dla mnie, to trochę chaotyczny wykład, nie za bardzo było wiadomo, dlaczego jest mowa o niektórych postaciach. Chyba dla osób, które świetnie znają historię danej epoki. Poza tym miejsce wykładu słabo oznakowane.
ma.....@ga...ta.pl | 13.08.2024
Adres i dojazd
Muzeum Łazienki Królewskie, Centrum Edukacji Ekologicznej w Nowej Palmiarni
ul. Agrykola 1, Warszawa
Życie codzienne w Polsce w XVII wieku - "Państwo Lubomirscy na królewskiej uczcie"
Warszawa, Muzeum Łazienki Królewskie
Sprzedaż on-line zakończona: ustaw powiadomienie, aby dostać email, kiedy bilety pojawią się w sprzedaży.
Nasze benefity
Możliwość wymiany rezerwacji najpóźniej na 3 dni przed wydarzeniem (przy wykupieniu opcji biletu flex)
Powiadomienia o zmianie w repertuarze
Zwracamy pieniądze w 24h lub wymieniamy na inny termin w razie odwołania wydarzenia