Skąpiec - zdjęcie Skąpiec - zdjęcie Skąpiec - zdjęcie Skąpiec - zdjęcie

Średnia ocena

23 oddanych głosów

7,7 / 10

Skąpiec

Wiecznie aktualna sztuka Moliera to komedia charakterów, intryg i wynikających z nich zabawnych sytuacji. Główny bohater Harpagon zaślepiony jest chorobliwą miłością do swojej wypełnionej pieniędzmi szkatułki i tak naprawdę nie ma dla niego w życiu innych wartości. Wszędzie wietrzy podstęp, że ktoś chce go okraść. Otaczają go sami pochlebcy i fałszywi doradcy, którzy kpią z niego w żywe oczy. Skąpstwo Harpagona, a także nieproporcjonalne do wieku amory stają na drodze jego dzieci Elizy i Kleanta, którzy pragną szczęśliwych, dyktowanych sercem, a nie pieniędzmi związków małżeńskich. Nic więc dziwnego, że starają się oni pokrzyżować jego plany.

Charaktery w sztuce Moliera są zabawnie przerysowane i takie są też w przedstawieniu Włodzimierza Nurkowskiego. Ze sceny wartko płyną dowcipne dialogi, a cała akcja toczy się w zawrotnym tempie. Sposób gry aktorskiej, niesłychanie rytmicznej i często przejaskrawionej, a także pojawiające się w przedstawieniu maski nawiązują do stylistyki commedii dell’arte, co stanowi dużą atrakcję dla widzów. Do tego piękne kostiumy, dekoracje i muzyka nawiązujące do epoki. Ludzkie wady, pragnienia i targające człowiekiem emocje przedstawione są tu w sposób celny, a jednak z przymrużeniem oka. Złożone perypetie miłosne, rodzinne i finansowe prowadzą jak zwykle do szczęśliwego zakończenia.

Spektakl dla widzów powyżej 12 lat.

Na scenie występują między innymi Małgorzata Hachlowska jako Prozyna, Oliwia Jakubik jako Marianna, Pani Klota, Diana Jędrzejewska jako Eliza, Zbigniew Kozłowski jako Harpagon, Adam Godlewski jako Jakub, Krzysztof Grygier jako Anzelm, Szymon, Szczypta.

Czas trwania: 120 minut
Źródło zdjęcia: fot. Anna Kaczmarz

Obsada

Oliwia Jakubik
Marianna, Pani Klota

Krzysztof Grygier
Anzelm, Szymon, Szczypta

Bartłomiej Olszewski - zdjęcie

Bartłomiej Olszewski
Wystrzał, Komisarz

Iwona Olszewska-Watemborska
Marianna, Pani Klota

Realizacja

Reżyseria i opracowanie muzyczne: Włodzimierz Nurkowski

Scenografia: Anna Sekuła

Choreografia: Leszek Czarnota

Asystent i asystentka reżysera: Lech Walicki, Aleksandra Skorupa

Inspicjent: Marek Stawowczyk

Opinie naszych widzów (7)

 • 10,0/ 10

  Świetna gra, pozbawiona komercji. Subtelne nawiąanie do wziąż aktualnej tematyki, a wszystko to zabarwione szczyptą humoru z pozytywnym zakończeniem. Teatr Groteska zaskoczył mnie bardzo pozytywnie i zachęcił do częstszych odwiedzin.

  7m.....@in...ia.pl / 13 stycznia 2020

 • 9,0/ 10

  Spektakl świetny, gra aktorska również, cieszę się ze mogłam go obejrzeć z bliskimi. Daje 9 tylko ze względu na scenografie, która zupełnie mi się nie podobała, i nawet nie chodzi o jeżdżące schody tylko o kolory tych ekranów. Ale spektakl wszystkim jak najbardziej polecam 🙂

  bo.....@gm...il.com / 20 marca 2020

 • 9,0/ 10

  Bardzo dobra gra aktorska, znakomita scenografia! Dobra koncepcja scenografii. A na koniec ciekawy układ choreograficzny. Rzetelnie przygotowana inscenizacja. Brawo!

  ma.....@tl...en.pl / 13 stycznia 2020

 • 9,0/ 10

  bardzo prawdziwe i takie aktualne .

  dz.....@....pl / 10 czerwca 2019

 • 8,0/ 10

  Bardzo zabawna komedia,

  re.....@pe...kt.biz.pl / 09 marca 2020

 • 8,0/ 10

  spektakl zrealizowany bardzo interesująco, postacie służących bardzo przerysowane ale ciekawie, skromna dekoracja pozwala umiejscowić postacie w różnych miejscach domu

  an.....@....pl / 13 stycznia 2020

 • 7,0/ 10

  Podobał nam się.

  ma.....@....pl / 27 maja 2019

Teatr Groteska - Adres i dojazd

ul. Skarbowa 2
Kraków

http://www.groteska.pl/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.