Co musisz zrobić, by zamieszkać w modnej dzielnicy? Czy wyposażysz mieszkanie tak, by tobie było wygodnie, czy by robiło wrażenie na znajomych? Jak daleko jesteś w stanie posunąć się, aby móc kupić dobry samochód? Które wydatki ukrywasz, a które eksponujesz? Czym chwalisz się na fejsie? Wakacje? Meble? Obiady w dobrych restauracjach? Działka albo apartament w kurorcie? Wizyta lekarska poza kolejką?
Pozycja społeczna i kariera zawodowa nieodmiennie idą w parze, czy to lata 50. XX wieku, czy 3. dekada 21. stulecia. Na co mamy wpływ, a co dzieje się niezależnie od nas? To było i jest trudne do zdefiniowania. Łudzimy się naszą sprawczością i niezależnością, tymczasem jedna czy dwie decyzje mogą nas wpędzić w spiralę zobowiązań. Dziś - od banku czy rodziny, kiedyś - od partii i osób „ustosunkowanych”…
W „Życiu towarzyskim i uczuciowym” Leopold Tyrmand portretuje takie właśnie postawy ludzi utalentowanych i będących w mocy. Ich aspiracje sięgają dobrej lokalizacji mieszkania, modnego wyposażenia wnętrza i stosunków dających gwarancję na obniżenie kosztów i zwiększenie przychodów. Ich talenty są nieustannie w służbie życiowej prosperity, ich siły skierowane na podtrzymanie właściwych relacji w skomplikowanej sieci zależności partyjno-towarzyskich. Pisarz sportretował ówczesną „warszawkę” (zwaną „klanem”), ale nie mamy trudności z przeniesieniem tamtych postaw i zachowań na współczesność. Konformizm i oportunizm nie mają wieku.
Andrzej Felak, bohater powieści, to wzięty dziennikarz, bywalec i życiowy konformista. Człowiek przezroczysty, niemal bez poglądów, w działaniu kieruje się tylko własnym interesem, którym jest określona wygoda - i swoboda - życia. Jednak kolejne ustępstwa stopniowo redukują wolność wyboru. Konformizm zawodowy przekłada się na relacje z innymi, zwłaszcza kobietami - życie uczuciowe nie jest niezależne od kariery. Przeciwwagą dla Andrzeja jest Mikołaj Plank, filmowiec, idealista, altruista. To osobna postać, a jednocześnie jakby alternatywny życiorys utalentowanego młodego mężczyzny w koniunkturalnej rzeczywistości, pokazujący, jak określone postawy wpływały na losy ludzi. Obok nich kobiety, postaci pozornie mniej sprawcze, a jednak sterujące wieloma sprawami z „tylnego siedzenia”, gotowe postępować bezwzględnie, by zaspokoić także swoje ambicje i chęci.
Postaci Tyrmanda to amalgamat postaw, decyzji i gestów, które pisarz znał z biografii współczesnych mu ludzi, a także swojej. Pisarz daje nam próbę psychologicznego wytłumaczenia takich czy innych decyzji. Opisuje postaci z dystansem i ironią, nie idealizując idealisty i nie pogrążając konformisty. W tle - a jednocześnie silnie obecna - jest Warszawa lat 50., podnosząca się ze strat wojennych, nabierająca nowego blasku, kryjąca też cienie biedy, upadku i niespełnionych marzeń. Tyrmand oprowadza nas po modnych lokalach i miejscach stolicy, koncentrujących się na osi Stare Miasto - Plac Trzech Krzyży, który stanowił epicentrum życia towarzyskiego. Robimy też wycieczkę przez Polskę, do Zakopanego i Jastarni, spoglądając na te miasta oczami dobrze prosperujących młodych warszawiaków, którzy korzystają z nadarzających się okazji, nie do końca przewidując, ile przyjdzie im zapłacić za chwilowy dobrobyt.
Organizator: Teatr Ochoty im. Haliny i Jana Machulskich (więcej wydarzeń organizatora)
Realizacja
reżyseria i adaptacja: Igor Gorzkowski
scenografia i kostiumy: Magdalena Dąbrowska
muzyka: Maciej Witkowski
dramaturgia ruchu: Iwona Pasińska
charakteryzacja: Ali Kosoian-Koźbielska
konsultacje aktorskie: Janusz R. Nowicki
asystent reżysera: Konrad Żygadło
asystentka scenografki i kostiumografki: Gabriela Greszta
10/10
Rewelacyjna adaptacja Tyrmanda. 50 lata odżywają przed naszymi oczyma dzięki świetnemu aktorstwu. Minimalna scenografia bardzo pomysłowo zmieina się jak w kalejdoskopie w kolejne miejsca, zaludniane przez coraz to nowych drugoplanowych bohaterów.
ma.....@gm...il.com | 7.03.2024
10/10
Świetna gra młodych aktorów - emanowali wiarygodnością i prawdziwością. Umiejętnie wciągnęli widzów w świat lat 60-tych.
Surowość sceny i zastosowany minimalizm rekwizytów pozwoliły skoncentrować się na "Życiu towarzyskim i uczuciowym".
Bo.....@mn...sw.gov.pl | 7.03.2024
10/10
Kapitalna gra wszystkich aktorów
ka.....@po...ta.fm | 14.01.2024
10/10
Super gra młodych aktorów, pełne pasji i ognia
so.....@gm...il.com | 14.01.2024
10/10
Świetny spektakl i doskonała gra aktorska.
ig.....@gm...il.com | 14.01.2024
10/10
Bardzo dobry spektakl, dynamicznie poprowadzony ze świetnymi kreacjami aktorskimi. Fenomenalny Jan Litvinovich! Warto!
pa.....@gm...il.com | 13.01.2024
10/10
występ świetny
rk.....@gm...il.com | 16.11.2023
10/10
Fajni aktorzy
Dużo skojarzeń i wspomnień dla widzów w starszym wieku
us.....@....pl | 16.11.2023
10/10
Świetny spektakl.
Doskonała reaktywacja sztuki sprzed ponad pół wieku.
Niesamowici aktorzy, którzy potrafili wcielić się w różne postacie.
Pa.....@kl...at.gov.pl | 6.11.2023
10/10
Bardzo dobre przedstawienie. Niestety sala teatralna ma słabą wentylację. Sympatyczna restauracja.
wa.....@te...ia.com | 4.11.2023
10/10
Bardzo dobry spektakl, polecam wszystkim którzy cha poznać "tamte" czasy przemiany i transformacji, Polski oraz tym, którzy chcą powspominać, Brawo dla bardzo utalenowanego zespołu aktorów i świetnego - zdolnego reżysera!
sk.....@....pl | 25.06.2023
10/10
Świetna gra aktorska. Bardzo ciekawy spektakl.
ka.....@gm...il.com | 25.06.2023
10/10
Bardzo dobra gra młodych aktorów.
z......@ch...lo.pl | 29.04.2023
10/10
Zakopane genialne!
we.....@gm...il.com | 19.04.2023
10/10
Jestem pełna pozytywnych wrażeń po obejrzeniu spektaklu. Zespół młodych aktorów otwartych, z pasją, sprawił, że był to dla mnie niezapomniany wieczór.
e......@....pl | 26.03.2023
9/10
Sztuka z głębokim przesłaniem wymagającą myślenia. Niestety postawy ludzi lizusów-chorągiewek, którzy dla kariery sprzedadzą własne ideały wciąż aktualna
as.....@....gov.pl | 6.03.2024
9/10
Polecam. Znakomity zespół aktorski, świetne tempo i oryginalny charakter sztuki. Wyróżniające się przedstawienie na scenach warszawskich.
pp.....@gm...il.com | 15.01.2024
9/10
Subiektywnie, myślę, co do operowania głosem, pewne kwestie mogłyby być wypowiadane ciszej 😀. To jednak szczegół cała sztuka kapitalna, w tępie z rozmachem, różnorodna i ciekawa pod wieloma względami. Gdybym mieszkał w Warszawie poszedłbym jeszcze raz. Gratuluję.
zb.....@gm...il.com | 29.04.2023
9/10
Spektakl oszczedny w formie, ale bardzo dobry, brawa za grę aktorską dla młodego zespołu aktorskiego. Tekst to czysta uczta dla ucha.
Jedynym rozczarowaniem była przestrzen teatru- spektakl grany jest na bocznej scenie, do ktorej wchodzi sie przez kawiarnie, tuz obok baru. Bilety sa nienumerowane, a widzowie tłoczący sie przed wejsciem na sale musieli czekac tuz nad glowami siedzacych przy stolikach gosci kawiarni utrudniajac pracę kelnerom. Czułam się wowczas nie jak gość teatru, ale intruz kawiarni.
Ma.....@gm...il.com | 27.03.2023
9/10
Świetny tekst i dobrzy młodzi aktorzy. Warto zobaczyć. Odejmuje punkt za fatalna organizacje wejścia na widownię oo
ww.....@....pl | 28.02.2023
8/10
Ciekawe doświadczenie. Kanwa z przeszłości pasuje jak ulał do obecnych wydarzeń. Wszystko się powtarza chociaż w innej choreografii i z innymi aktorami.
le.....@....pl | 25.01.2024
8/10
Spektakl wciągający, bardzo dobrze zagrany. Chętnie zobaczę inną sztukę w podobnej obsadzie.
an.....@ga...ta.pl | 29.06.2023
8/10
Bardzo sympatyczna odmiana po spektaklach naszpikowanych znanymi nazwiskami. Skromnie, a dobrze. Młodzi aktorzy w najlepszym wydaniu. Polecam.
te.....@in...ia.pl | 26.03.2023
7/10
Doskonała gra aktorów, Tyrmand momentami jest przeintelektualizowany. Bardzo fajna, ciepła obsługa
be.....@....pl | 4.11.2023
7/10
Sztuka była interesująca, choć spodziewałam się czegoś więcej po zakończeniu. Młodzi aktorzy dali sobie radę świetnie, chętnie zobaczę coś jeszcze w tej obsadzie.
ko.....@gm...il.com | 6.04.2023
7/10
A bit confusing but intereting
na.....@gm...il.com | 26.03.2023
2/10
słaby spektakl pod kątem scenariusza i reżyserii...nijak się ma do np. spektakli, które ma swoim repertuarze Teatr Nowy, TR Warszawa lub Studio
a......@on...et.pl | 14.01.2024
Adres i dojazd
Teatr Ochoty im. Haliny i Jana Machulskich,
ul. Reja 9