Francuzi
Początkiem jest monumentalna powieść Marcela Prousta W poszukiwaniu straconego czasu, która portretuje społeczeństwo w trakcie fundamentalnej zmiany związanej z utratą znaczenia dawnej hierarchii, eksplozją jawnego antysemityzmu, a przede wszystkim wybuchem pierwszej europejskiej wielkiej wojny. Nawiązując do stwierdzenia Gilles’a Deleuze’a, że powracają jedynie ci zmarli, których nazbyt szybko i nazbyt głęboko zakopano, Warlikowski wzywa Prousta by toczyć dzisiejszą debatę o Europie.
Równoległość czasu i zmagania, które prowadził z materią czasu Proust zobowiązują do tworzenia sytuacji równoległych. Ideą spektaklu nie jest tworzenie scenicznego ekwiwalentu powieści, ale znalezienie świata równoległego, struktury, przez którą przewleczemy naszą epokę jak przez precyzyjne ucho igielne krytycznego spojrzenia Prousta, z zachowaniem jego szczególności i ostrości widzenia i błyskotliwego poczucia humoru. Pogrążeni wśród czasu, który nie ma struktury linearnej, zbliżamy się do radykalnego obrazu Prousta, w miejscu do tego idealnym, w którym krążą energie społeczne i duchowe, czyli w teatrze.
Premiera: 21 sierpnia 2015 w ramach Ruhrtriennale, interdyscyplinarnego festiwalu w Zagłębiu Ruhry pod arytystycznym kierownictwem Johana Simonsa.
Polska premiera: 3 października 2015
Czas trwania: 270 minut
Organizator: Nowy Teatr (więcej wydarzeń organizatora)
Występują
Realizacja
Reżyseria Krzysztof Warlikowski
Adaptacja Krzysztof Warlikowski, Piotr Gruszczyński
Współpraca Szczepan Orłowski
Scenografia i kostiumy Małgorzata Szczęśniak
Muzyka Jan Duszyński
Reżyseria świateł Felice Ross
Ruch Claude Bardouil
Wideo Denis Gueguin
Animacje Kamil Polak
Dramaturgia Piotr Gruszczyński
Współpraca dramaturgiczna Adam Radecki
Charakteryzacja i fryzury Monika Kaleta
Inspicjent i operator kamery Łukasz Jóźków
Maski Zofia Remiszewska
Rzeźba Dominik Dlouhy, Piotr Grzegorek
Produkcja: Nowy Teatr
Koprodukcja: Ruhrtriennale, Théâtre National de Chaillot (Paris), Comédie de Genève, Comédie de Clermont-Ferrand, la Filature (Mulhouse), le Parvis – Scène Nationale Tarbes Pyrénée
Opinie naszych Widzów
(1)Niesamowite widowisko, choć nie dla każdego, erotyzm, nagość... Spektakl długi do późnych godzin nocnych, ale się nie dłuży. Ja jestem oczarowana Panią Magdaleną Cielecką, więc z przyjemnością oglądam ją w każdej sztuce.
ad.....@gm...il.com | 21.06.2022
Adres i dojazd
Nowy Teatr, Sala Teatralna
ul. Madalińskiego 10/16
Francuzi
Warszawa, Nowy Teatr
Bilety dostępne do 09.01 godz. 17:00
Nasze benefity
Możliwość wymiany rezerwacji najpóźniej na 3 dni przed wydarzeniem (przy wykupieniu opcji biletu flex)
Powiadomienia o zmianie w repertuarze
Zwracamy pieniądze w 24h lub wymieniamy na inny termin w razie odwołania wydarzenia