Festiwal KROPKA+KRESKA: "Jak z dziećmi rozmawiać o śmierci?" | spotkanie
Festiwal KROPKA+KRESKA: "Jak z dziećmi rozmawiać o śmierci?" | spotkanie dla młodzieży od 16 roku życia i dorosłych
Rozmowa z Katarzyną Jackowską-Enemuo (pisarką, muzykantką, opowiadaczką historii), Roksaną Jędrzejewską-Wróbel (pisarką, mistrzynią ceremonii pogrzebowych) i Marcinem Grudniem (psychoterapeutą, członkiem Fundacji Masculinum).
Prowadzenie: Anna Mrozińska-Szmajda (psychoterapeutka psychoanalityczna w szkoleniu, kuratorka)
Data: 29 listopada 2024 (piątek)
Godzina: 19:00
Miejsce: Sala C_101, budynek C, I piętro, Fabryka Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3
Wiek uczestników: młodzież od 16 roku życia i dorośli
Czas trwania: 120 minut
Wstęp: bezpłatny, konieczna rezerwacja bezpłatnych biletów
Ilość miejsc: bez ograniczeń
Niegdyś ludzi było mało i każdy był "cenny". Czy dlatego mieliśmy jako ludzkość umiejętność bycia "ze śmiercią" - dar celebracji odchodzenia i rozmów o niej? Współczesność usuwa umieranie daleko od naszych domów. Popkultura na różne sposoby "wymazuje" i unieważnia śmierć, a nawet próbuje nas przekonać, że na wszystko jest "lek" i możemy być nieśmiertelni...
W takim świecie temat śmierci jest jednym z najtrudniejszych do wytłumaczenia małemu człowiekowi. Spotkamy się w gronie dorosłych, by wspólnie pomyśleć i porozmawiać o tym, jak towarzyszyć dzieciom w odkrywaniu świata, także jego "ciemnych stron". Jak mogą pomóc nam w myśleniu o umieraniu teksty kultury: opowieści, książki, teatr? Co o możliwości rozumienia co znaczy "śmierć" mówią osoby zajmujące się zdrowiem psychicznym?
W rozmowie uczestniczą twórczynie i członkinie kolektywu Instytutu Dobrej Śmierci (celebrantki ceremonii pogrzebowych) - Katarzyna Jackowska-Enemuo i Roksana Jędrzejewska-Wróbel oraz psychoterapeuta - Marcin Grudzień. Rozmowę poprowadzi Anna Mrozińska-Szmajda, kuratorka działań artystycznych dla rodzin z dziećmi, psychoterapeutka psychoanalityczna w szkoleniu.
Roksana Jędrzejewska-Wróbel - uznana autorka ponad 40 książek dla dzieci i młodzieży, popularyzatorka dobrej literatury dziecięcej. Swoją twórczość prezentowała we Włoszech, Niemczech, Irlandii, Francji i Holandii. Pisarka, scenarzystka, autorka sztuk teatralnych, słuchowisk, tekstów do podręczników. Z wykształcenia doktor literaturoznawstwa. Laureatka Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, Nagrody Żółtej Ciżemki, konkursu Literacka Podróż Hestii, a także - aż trzykrotnie! - konkursu Empiku na Najlepszą Książkę Dziecięcą "Przecinek i Kropka" (2009, 2017, 2019). Jej książki wpisane są na Złotą Listę Fundacji ABCXXI "Cała Polska czyta dzieciom", Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej oraz międzynarodową Listę Białych Kruków (The White Ravens). Za zasługi dla kultury odznaczona medalem "Gloria Artis". Laureatka Pegazika - nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek.
Katarzyna Jackowska-Enemuo - antropolożka kultury, muzykantka, opowiadaczka historii, wędrownica i mama. Od ponad dwudziestu lat zajmuje się w praktyce rzeką Smutku, kulturą tradycyjną, muzyką dawną i etniczną, a także sztuką opowiadania w jej różnych wymiarach - artystycznym i społecznym. Zbiera opowieści oraz pisze własne - i opowiada je, tworząc do nich autorską muzykę. Prowadzi warsztaty. Z zespołem Jazgodki wykonuje swoją autorską muzykę, a także szeroko rozumianą muzykę tradycyjną. Z Projektem Migawki tworzy opowieści i spektakle, w dwóch równoważnych językach polskich: fonicznym i migowym. Członkini kolektywu Instytut Dobrej Śmierci. Autorka cyklu audycji i podcastów dla Polskiego Radia (RCKL) - "Między Światem a Zaświatem". Autorka projektu "Nieuchronne" stanowiącego twórczą odpowiedź na śmierć dziecka.
Marcin Grudzień - psychoterapeuta integracyjny indywidualny, par i rodzin, socjolog i trener. Prowadzi praktykę terapeutyczną w Instytucie Zdrowia Psychicznego Masculinum oraz Pracowni Bliskich Relacji w Warszawie. Prowadzi warsztaty dla ojców i grupy wsparcia dla rodziców. Przez wiele lat pracował jako trener z dziećmi, młodzieżą i rodzicami, w obszarze kompetencji miękkich. Publikuje w tygodniku Polityka. Tata dwóch córek.
Ilustracja autorstwa Niki Jaworowskej-Duchlińskiej, z książki "Między światem a zaświatem" Katarzyny Jackowskiej-Enemuo.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Zadanie jest współfinansowane z dotacji Miasta Łodzi.
Więcej informacji: www.kropkapluskreska.pl
Czas trwania: 120 minut
Organizator: Fabryka Sztuki w Łodzi (więcej wydarzeń organizatora)
Występują
Rozmówcy: Katarzyna Jackowska-Enemuo, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Marcin Grudzień
Prowadzenie: Anna Mrozińska-Szmajda
Realizacja
Rozmówcy: Katarzyna Jackowska-Enemuo, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Marcin Grudzień
Prowadzenie: Anna Mrozińska-Szmajda
Adres i dojazd
Fabryka Sztuki w Łodzi, Sala C_101 - budynek C
Tymienieckiego 3, Łódź
Festiwal KROPKA+KRESKA: "Jak z dziećmi rozmawiać o śmierci?" | spotkanie
Łódź, Fabryka Sztuki w Łodzi
Bilety dostępne do 29.11 godz. 19:00
Nasze benefity
Możliwość wymiany rezerwacji najpóźniej na 3 dni przed wydarzeniem (przy wykupieniu opcji biletu flex)
Powiadomienia o zmianie w repertuarze
Zwracamy pieniądze w 24h lub wymieniamy na inny termin w razie odwołania wydarzenia