Towar - zdjęcie Towar - zdjęcie Towar - zdjęcie Towar - zdjęcie

Średnia ocena

2 oddane głosy

6,5 / 10

Towar

Teatr Przesiedlonych (Kijów), „Towar”/ „Товар”

„Towar” mówi o czymś nie do zniesienia – o śmierciach na wojnie. Te śmierci wyglądają inaczej niż na filmach czy w telewizji, bo realność jest zawsze inna, niż pokazują nam ją media. Spektakl oparty jest na osobistym doświadczeniu autora, który podczas działań wojennych służył w oddziale medycznym i brał udział w oblężeniu Debalcewa. To monolog na temat człowieczeństwa w krytycznych sytuacjach i niebohaterskiej śmierci. „Towar” jest debiutem teatralnym Alberta Sardariana, wysoko cenionym przez publiczność i krytyków. W kwietniu 2017 roku spektakl był pokazywany w Maxim Gorki Theater w Berlinie.

„Moim celem nie jest opowiedzieć ludziom, że wojna to zło. Każdy to wie. Moim celem jest opowiedzieć jak to wygląda, a nie co to jest. Zrobić tak, żeby ludzie poczuli ten brud. Nie chciałbym, żeby ludzie, jacy nie mieli z wojną nic wspólnego, myśleli, że to wygląda jak we „Władcy pierścieni”: są orki i elfy, którzy ze sobą walczą. (…) Kiedy wróciłem z frontu, zobaczyłem reklamę społeczną – video w stylu „zapisujcie się do wojska” i strasznie mnie to rozzłościło. Tak, z jednej strony to właściwe – bronić swojego kraju przed okupantem, ale z drugiej strony – wojna to krew, brud, pot i ból. To coś najstraszliwszego, co można sobie wyobrazić.”

Albert Sardarian

Kijowski Teatr Przesiedlonych z siedzibą w Dtudio Filmowym im. Dowżenko, założony w 2015 przez Georga Genoux i Natalię Worożbyt pracuje z wewnętrznymi uchodźcami w Ukrainie, tworząc spektakle dokumentalne oparte na historiach wojskowych, przesiedleńców i mieszkańców strefy frontowej. Teatr brał udział w wielu festiwalach teatralnych w Ukrainie i zagranicą. Fim „Szkoła nr3”, zrealizowany na podstawie przedstawienia Teatru Przesiedlonych „Moja Mikolajivka” otrzymał Grand Prix jednego z programów konkursowych Festiwalu Filmowego w Berlinie.

Na scenie występuje Albert Sardarian.

Czas trwania: 60 minut

Realizacja

Tekst, reżyseria i wykonanie: Albert Sardarian z udziałem Maksyma Nakonechnego

Kuratorzy: Georg Genoux i Natalia Vovozhbyt

Opinie naszych widzów (1)

  • 10,0/ 10

    Jestem zachwycony Dzięki

    vo.....@gm...il.com / 05 listopada 2017

Instytut Teatralny - Adres i dojazd

ul. Jazdów 1, Warszawa

http://www.instytut-teatralny.pl/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.