TEATROTEKA LIVE. Gardenia - zdjęcie

Średnia ocena

7 oddanych głosów

7,7 / 10

TEATROTEKA LIVE. Gardenia

3 i 4 marca w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego odbędą się pokazy „na żywo” spektaklu „Gardenia”, który powstał w ramach cyklu ekranizacji młodej polskiej dramaturgii – Teatroteka WFDiF. To pierwsza próba przeniesienia na deski teatru – nagrodzonej na festiwalu TEATROTEKA FEST 2018 – opowieści, zrealizowanej w formie teatru telewizji. W rolach głównych: Aneta Todorczuk-Perchuć, Agnieszka Przepiórska, Magdalena Górska i Hanna Konarowska.

Ekranizacja „Gardenii” w ramach cyklu Teatroteka WFDiF, otrzymała honorowe wyróżnienie Jury festiwalu TEATROTEKA FEST 2018. Jurorzy docenili spektakl za „prostotę środków artystycznych i harmonijną pracę całego zespołu”.

„Gardenia” to historia rodziny opowiedziana przez cztery kobiety w różnym wieku – prababcię (w tej roli Aneta Todorczuk-Perchuć), babcię (Agnieszka Przepiórska), matkę (Magdalena Górska) i córkę (Hanna Konarowska) – które oprócz więzów krwi łączy coś jeszcze: alkoholowy nałóg. Temat przekazywanych w sztafecie pokoleń uzależnień posłużył autorce Elżbiecie Chowaniec (która w spektaklu występuje jako jedna z postaci dramatu) i reżyserowi Wojciechowi Urbańskiemu do stworzenia obrazu społeczeństwa od lat trzydziestych do dnia dzisiejszego. To sztuka nie tylko o społecznej pladze alkoholizmu. To okrutne w swym realizmie zaprzeczenie romantycznej wizji kobiety, jako bogini ogniska domowego i strażniczki narodowych wartości.

– Szalenie istotne w tym tekście jest dla mnie to, że nie jest to tekst o traumie, ale o wyjściu z niej. O tym, że przechodząc przez piekło, robimy to tylko w tym celu, żeby z niego wyjść, żeby pokazać jedną z dróg wyjścia, że chcemy dać sobie i innym szansę na coś lepszego, na co każdy z nas zasługuje – wskazuje reżyser Wojciech Urbański.

Na scenie występuje Aneta Todorczuk-Perchuć, Agnieszka Przepiórska, Hanna Konarowska, Magdalena Górska, Elżbieta Chowaniec.

Opinie naszych widzów (5)

 • 10,0/ 10

  Pięknie, wzruszająco, prawdziwie,

  nz.....@....pl / 18 marca 2018

 • 10,0/ 10

  Poruszający, wspaniale zagrany. Minimum dekoracji, ogrom emocji. Wielkie brawa dla twórców! Instytut Teatralny gwarantuje wysoki poziom wydarzeń kulturalnych.

  ja.....@....pl / 04 marca 2018

 • 8,0/ 10

  Dający do myślenia, ale bardzo dobry. Polecam

  ma.....@....pl / 06 marca 2018

 • 5,0/ 10

  Spektakl przeciętny, aktorsko nierówny. Tematyka dość przejmująca,

  a......@up...ta.pl / 05 marca 2018

 • 3,0/ 10

  W mojej opinii spektakl dotykał bardzo ważnego, istotnego tematu. Niestety został on ujęty w sposób płaski, intencji było w nim minimalnie. Aktorstwo też pozostawiało wiele do życzenia. Bardzo duży potencjał dobrego tekstu nie został wykorzystany nawet w połowie, s można tu było naprawdę rozwinąć skrzydła. Niestety opinia znajomych, którzy byli ze mną na spektaklu (polonistów, pedagogów teatru, terapeutów teatralnych) była bardzo zbliżona do mojej. Wielka szkoda. Od Instytutu Teatralnego oczekiwałam czegoś więcej.

  j......@....pl / 05 marca 2018

Instytut Teatralny - Adres i dojazd

ul. Jazdów 1, Warszawa

http://www.instytut-teatralny.pl/

Kup bilet