Świeczka zgasła

8.27
(11 ocen)
„Świeczka zgasła” - miniatura sceniczna wybitnego polskiego komediopisarza Aleksandra Fredry – dziś? On i ona, podróż przerwana wypadkiem konnego pojazdu, odludzie, przemoczeni i wściekli, w dodatku biorą siebie za starą dewotkę i starego zgreda. Czy tylko z powodu jej kapelusza, który zasłonił twarz i jego opryskliwości? Otóż bywają sytuacje szczególne, kiedy to obraz w naszej głowie jest tak sugestywny, że patrząc na zwykły kawałek sznurka damy głowę, że to wąż. Czy nasi bohaterowie mogą mieć powody, żeby widzieć i słyszeć to, co im dyktuje własna wyobraźnia? Owszem. Możemy się domyślać, że podróżująca samotnie szlachcianka, pozbawiona jest środków do życia i jeśli nie stawi się na czas do pracy, stanie nad przepaścią. On, początkujący pisarz, któremu woda zalała egzemplarz sztuki, z czym przyjdzie do gabinetu dyrektora teatru? Katastrofa. Weszli pod dach przydrożnej rudery. Dalej mogło być już tylko gorzej... Ale – jak pisze Fredro – ten sam mechanizm budowania fantasmagorii, działa również w drugą stronę: niewinny bodziec i przysłowiowy urok maluje odmienne obrazy. Na szczęście - zanim różowe okulary opadną... potomstwo już będzie na świecie. Jednym słowem, lubimy sztuki o miłości. Aleksander hr. Fredro w tej materii – arcymistrz.

Czas trwania: 40 minut

Organizator: Teatr The Mirror of Stage

Występują

Władysław Poraj - Michał Ichnowski Jadwiga Moniecka -Pat Zajac

Realizacja

Teatr The Mirror of Stage/Lustro SCENY Reżyseria: Inka Dowlasz Realizacja video, dźwięk, światło: Mr Bumble’s Photobooth Scenografia: Łukasz Żujwoda oraz pracownia Hand painting & decoupage

Opinie naszych Widzów

(6)

10/10

Świetny spektakl! Aktorsko fantastyczny, bez zbędnych udziwnień na siłę, pięknie przekazany tekst Fredro. Tytuł mało popularny, a ta produkcja pokazuje, że powinno się nim częściej interesować. Duże brawa dla aktorów, którzy przez cały spektakl nie schodzą ze sceny, trzymając swoje postaci i napięcia między nimi. Minimalistyczna scenografia świetnie dopełnia wszystko. Polecam stworzyć sobie teatr w domu - przyciemnić światła i zrobić klimat, zdecydowanie lepszy odbiór. Podziwiam teatry działające w pandemii, że pomimo naprawdę trudnych warunków, są w stanie wykreować piękne dzieła. Taki jest ten spektakl. Brawo!

jg.....@....pl | 12.05.2021

10/10

Spektakl jest świetny! Świetna Zabawa!! Bardzo mi się podobał! Polecam!!

li.....@....edu.pl | 3.05.2021

10/10

JAK się teatr rozkręcił to prawie był koniec, ale ogólnie nie był zły

he.....@....pl | 1.05.2021

8/10

"Świeczka zgasła" to trudne zadanie. On i ona, ciemna scena i słowa, słowa. Cała rzecz w umiejętnym przeprowadzeniu wewnętrznej linii roli, wewnętrznych działań aktorskich. Nie trzeba być szczególnym znawcą, żeby docenić rzetelność i dyscyplinę Aktorów. Ich stan ducha odczytać może każdy, kto przeżył wypadek samochodowy i rozumie, że kiedy wściekłość zalewa nam oczy - widzimy i nie widzimy. To im się - chyba - udało. Możemy się tego domyślać, gdyż spektakl jest zapisem, zapisem nie przeniesieniem. Przeniesienie wymagałoby nie lada sztuki: jak bowiem zastąpić owo Fredrowskie branie widza za partnera gry i na świadka swoich niezbitych racji? Kamera ten, jakże ważny aspekt Fredrowskiej komedii - nieco spłaszcza. Pomimo tego niedostatku, zapis daje przedsmak kawałka przyzwoitego teatru. Dzięki Dobrodziejom i dzięki Realizatorom za pomysł pokazania, chociaż w tej formie.

in.....@gm...il.com | 10.05.2021

7/10

Bardzo ładna miniaturka.

ga.....@gm...il.com | 24.09.2021

5/10

Może to po prostu nie dla nas. Gra ok, nie można narzekać ale nie jest to komedia w dzisiejszym pojmowaniu. Przynajmniej jak dla mnie mało śmieszna.

mr.....@gm...il.com | 20.09.2021

Zwiastuny

Adres i dojazd

Online,

Online

Świeczka zgasła

Cała Polska - online, Online

Wydarzenie dostępne do obejrzenia online w VOD

Nasze benefity

Możliwość wymiany rezerwacji najpóźniej na 3 dni przed wydarzeniem

Powiadomienia o zmianie w repertuarze

Zwracamy pieniądze w 24h lub wymieniamy na inny termin w razie odwołania wydarzenia

Nie wiesz na co się wybrać?

Zadzwoń do nas, pomożemy!