Zapraszamy na teatralną ucztę w Starej Oranżerii! W zabytkowych wnętrzach Teatru Królewskiego wystawiony zostanie spektakl "Powrót posła" w reżyserii Tomasza Mana. Przedstawienie zostało przygotowane przez Teatr Klasyki Polskiej.
Akcję „Powrotu posła” Julian Ursyn Niemcewicz umieścił w średniozamożnym dworze ziemiańskim. Podczas jednej z przerw w obradach sejmowych do rodzinnego domu wraca młody poseł Walery. Zakochany w przyjaciółce z dzieciństwa Teresie z przerażeniem dowiaduje się, że dziewczyna ma zostać wydana za pana Szarmanckiego. Miłosna intryga przeplatana jest dyskusjami politycznymi. Tworzą one równorzędny obok romansowego wątek dramatu. Trudno, żeby było inaczej, skoro jego autor aktywnie angażował się w życie publiczne swojej epoki. Był członkiem Stronnictwa Patriotycznego, wyznawcą legalizmu i współautorem (razem z Hugonem Kołłątajem) projektu Konstytucji 3 Maja.
„Powrót posła” wystawiono po raz pierwszy 15 stycznia 1791 roku, a więc na cztery miesiące przed obradami sejmu, który miał ją przyjąć. Utwór powstał zatem niejako przy okazji prac na ustawą zasadniczą. Stanowił również swoiste przygotowanie gruntu pod jej ogłoszenie, popularyzację wartości, z jakich się zrodziła, przystępnego, atrakcyjnego wytłumaczenia jej założeń.
Dziś nazwalibyśmy to działaniem o charakterze PR-owym, politycznym marketingiem. „Było to zatem poświęcenie się piśmiennictwu nie po to, by błyszczeć w niem imieniem świetnem, pieścić się rozkoszą piękna, […] ale w celach, które wskazuje jedynie idea czysta i które jedynie powinny być treścią poezyj narodu upadłego”, stwierdził o Janie Ursynie Niemcewiczu książę Adam Kazimierz Czartoryski. Powrót posła potwierdza te słowa, a zarazem nieco im przeczy. Chociaż bowiem autorowi przyświeca cel przede wszystkim dydaktyczny, to nie odmówił on sobie, i nam, pieszczot „rozkoszą piękna”. Wywołują one przyjemność podobną do tej, którą raczeni jesteśmy chociażby w późniejszej o kilkadziesiąt lat twórczości Aleksandra Fredry.
Spektakl odbędzie się w dniach: 5, 6 i 7 marca o godz. 19:00 oraz 22 kwietnia 2024 o godz. 18.00.
Czas trwania: 90 minut
Realizacja
Reżyseria: Tomasz Man
Scenografia i kostiumy: Anetta Piekarska-Man
Muzyka: Marcin Pospieszalski
Opinie naszych Widzów
(12)Świetna, klasyczna sztuka w fsntastycxnym miejscu wspaniale zagrana. Aktorstwo na rąk wysokim poziomie, że nie było potrzeba więcej scenografii niż te pomysłowe , dobrze komponujace sie ,obrazy, które sygnalizowały miejsce. Całość to smakowita bombonierka.
Ps. No i temat ciągle aktualny.
me.....@....pl | 18.05.2024
Dobrze zrobione przedstawienie. Klasycznie, bez głupich udziwnień.
jo.....@gm...il.com | 23.04.2024
Bardzo dobrze, bez uwag.
e......@....pl | 23.04.2024
Wspaniala sztuka! Tematyka dawna, a dialogi niesamowicie współczesne w swoim przekazie. Aktorzy spisali się rewelacyjnie!
Za.....@gm...il.com | 23.04.2024
WSPANIALE WSZYSTKO!!!: REŻYSERIA, KOSTIUMY, MUZYKA 9WYKONANIE), GRA AKTORÓW, DELIKATNA DEKORACJA W POSTACI ZMIENIAJĄCEGO SIĘ OBRAZU W PIĘKNYCH RAMACH !!!
EJ.....@....PL | 20.03.2024
Znakomite wykonanie w adekwatnie historycznie miejscu. Wszedłem ze spektaklu w pełni zadowolony. Oby więcej takich przedsięwzięć artystycznych!
ma.....@....pl | 18.03.2024
Dobrze przygotowane wydarzenie w pięknym miejscu.
wi.....@....pl | 8.03.2024
Teatr Klasyki Polskiej to świetna inicjatywa. Będę kontynuowała zapoznawanie się z propozycjami tego zespołu twórczego.
et.....@....pl | 7.03.2024
Pełny profesjonalizm realizacyjny. Chętnie obejrzę kolejne inscenizacje w wykonaniu tego zespołu.
et.....@....pl | 7.03.2024
Świetny spektakl, nie spodziewałam się muzyki na żywo, polecam!
da.....@gm...il.com | 6.03.2024
Niesamowite wydarzenie, w niesamowitej scenerii, natomiast szkoda ze aktorzy mieli mikrofony zamiast wykorzystać naturalna akustykę zabytkowego miejsca. Niestety kompletnie nie przystosowane dla osób niepełnosprawnych - mając złamaną nogę nie otrzymałam żadnej pomocy ze strony obsługi, jak chociażby miejsca w rzędzie gdzie nikomu nie przeszkadzałabym innym.
ma.....@gm...il.com | 20.05.2024
Wszystko cudownie
Gra aktorska (szczególnie starosta :)) 10/10
Kostiumy 10/10
Siedzibą (Teatr w Lazienkach!) 11/10
Ale głównie ukazana historia miłosną i spłaszczony temat patriotyzmu a o to trochę chodziło z tym powrotem posła...
An.....@gm...il.com | 17.03.2024
Adres i dojazd
Muzeum Łazienki Królewskie
ul. Agrykola 1, Warszawa
Powrót posła
Wydarzenie nie odbywa się w nadchodzącym czasie,
ale gdy pojawi się nowy termin,
damy Ci znać!
Nasze benefity
Możliwość wymiany rezerwacji najpóźniej na 3 dni przed wydarzeniem
Powiadomienia o zmianie w repertuarze
Zwracamy pieniądze w 24h lub wymieniamy na inny termin w razie odwołania wydarzenia