Matka Joanna od Aniołów

Spektakl dla widzów od 16. roku życia Napisane w 1943 roku opowiadanie Jarosława Iwaszkiewicza przedstawia historię opętania zakonnic w fikcyjnym klasztorze w Ludyniu oraz tragicznej relacji tytułowej Matki Joanny, przeoryszy klasztoru i ojca Suryna, egzorcyzmującego ją jezuity. W interpretacji twórców TB fabuła opowiadania staje się przypowieścią o ofierze, która jest tu rozumiana w dwójnasób. Po pierwsze jest to radykalny gest wobec kochanej osoby, czyli ofiara z siebie. Po drugie to kozioł ofiarny, czyli niewinne ofiary dominującego (również współcześnie) patriarchalnego dyskursu wykluczającego z narracyjnych form języka, które chcą odzyskać swoją suwerenność i podmiotowość. Ważnym kontekstem dla spektaklu jest relacja Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów, zwłaszcza czas psychicznej choroby Anny i jej pobyt w szpitalu psychiatrycznym w Tworkach. Język spektaklu łączy w sobie elementy teatru dramatycznego, teatru tańca i teatru muzycznego. Data premiery: 30 maja 2021

Czas trwania: 80 minut

Organizator: Teatr BARAKAH

Występują

Michał Nowicki

MATKA JOANNA

Paweł Charyton

SURYN

Marcin Piotrowiak

SURYN

Monika Kufel

SIOSTRA MAŁGORZATA

Paweł Plewa

BRYM

więcej+

Realizacja

autor: Jarosław Iwaszkiewicz, Anna Iwaszkiewicz* reżyseria i adaptacja: Maciej Gorczyński muzyka: Piotr Korzeniak scenografia: Iwona Bandzarewicz * W spektaklu wykorzystano fragmenty „Dzienników” Anny Iwaszkiewicz oraz wiersz „Piosenka dla zmarłej” Jarosława Iwaszkiewicza. W spektaklu wykorzystano autorskie teksty Aleksandry Nowakowskiej.

Opinie naszych Widzów

(3)

10/10

Poziom mistrzowski. Znakomity czas spędzony w teatrze

ra.....@....com | 23.10.2023

10/10

Świetnie grane szczególnie aktorki mi sie podobały. Bardzo dobra scenografia, szpital psychiatryczny. Interesujące połączenie z żoną Iwaszkiewicza.

an.....@gm...il.com | 8.05.2023

10/10

Fenomenalny spektakl, aktorzy stworzyli niesamowite, głębokie kreacje, a cała sztuka jest głęboce imersyjna. Ciężki materiał, ale definitywnie warto zobaczyć.

ka.....@gm...il.com | 16.10.2022

Zwiastuny

Adres i dojazd

Teatr BARAKAH,

ul. Paulińska 28 , Kraków

Matka Joanna od Aniołów

Kraków, Teatr BARAKAH

pt., 08.12.2023

19:00

-,-

sprzedaż zakończona

Sprzedaż on-line zakończona: ustaw powiadomienie, aby dostać email, kiedy bilety pojawią się w sprzedaży.

Nasze benefity

Możliwość wymiany rezerwacji najpóźniej na 3 dni przed wydarzeniem

Powiadomienia o zmianie w repertuarze

Zwracamy pieniądze w 24h lub wymieniamy na inny termin w razie odwołania wydarzenia

Inne wydarzenia w tym miejscu

Nie wiesz na co się wybrać?

Zadzwoń do nas, pomożemy!