Ferenc Fehér & Teatr Tańca Zawirowania

Średnia ocena

4 oddane głosy

9,8 / 10

Ferenc Fehér & Teatr Tańca Zawirowania "FREEFALL"

"FREEFALL" to kontynuacja współpracy TEATRU TAŃCA ZAWIROWANIA ze znanym choreografem z Węgier FERENCEM FEHÉREM. Tytuł przedstawienia nawiązuje do problemów współczesnego świata, do braku bezpieczeństwa, do ucieczki przed agresją. Chodzi o próbę znalezienia miejsca, w którym możemy odnaleźć swoje wartości, ale przede wszystkim uciec od zagrożeń współczesnej cywilizacji. Ten azyl można znaleźć nie tylko w dalekich krajach ale również w rodzinie, uprawianiu hobby, czy przede wszystkim w sztuce, również w sztuce tańca. Chodzi o oderwanie się od schematów i przyzwyczajeń, bazowanie na nowych doświadczeniach, które mogą przekształcić się w stałe lub czasowe schronienie.

Spektakl "FREEFALL" opisują takie hasła jak latać, skakać, rzucać się. Celem choreografa nie jest prezentowanie na scenie fikcyjnej historii ale po prostu sytuacji, w której zaprezentowana jest realna, prawdziwa, autentyczna historia. Jak mówi choreograf FERENC FEHÉR, najważniejsze w spektaklu „FREEFALL” będzie to aby po prostu cieszyć się swobodą tańca, różnorodnością i nieprzewidywalną dynamiką w poruszaniu się.

FERENC FEHÉR jest tancerzem, pedagogiem i uznanym choreografem z Węgier. Swoje przedstawienie prezentował podczas wielu festiwali w Europie i na świecie. Prace węgierskiego choreografa były także dwukrotnie prezentowane w ramach Międzynarodowego Festiwalu Tańca ZAWIROWANIA w Warszawie. Jego występy zawsze cieszyły się entuzjastyczną reakcją publiczności. Podczas wizyty w Warszawie FERENC FEHÉR prowadził również warsztaty z tańca współczesnego w Akademii Tańca ZAWIROWANIA. Oryginalność wyrazu, intensywna fizyczność i charyzma są charakterystyczne dla prac choreografa z Węgier.

Jego styl jest unikalnym i niezwykle ekspresyjnym połączeniem tańca fizycznego, teatru tańca i teatru ruchu, freestyle dance i animalistycznych form motorycznych, przetworzonych w unikalny taniec. Styl Ferenca kształtuje się nieprzerwanie od 2007 roku dzięki własnej drodze i indywidualnym choreografiom, bazującym na jego konsekwentnych poszukiwaniach ruchowych i bezkompromisowym doskonaleniu oryginalnej techniki. Zaczynał jako performer w Company Finita la Commedia, z którą zrealizował 19 produkcji i zdobył 16 nagród festiwalowych. Przez ponad 11 lat swojej własnej kariery choreograficznej Ferenc stworzył 25 koprodukcji, z czego połowę poza granicami Węgier. Ze swoimi spektaklami odwiedził całą Europę i sporą część świata, ruszając w trasy w miejsca takie jak m.in: Meksyk, Brazylia, Indie, Panama, Rosja, Korea Pd., Japonia, USA, Izrael, Iran, Kanada, Singapur, Chiny, Egipt. Ferenc tworzył także kreacje pozasceniczne jak np. w filmie fabularnym “World War Z” czy filmie tanecznym “Amper and Juice”. Dzięki swojemu unikalnemu i rozpoznawalnemu stylowi, często uczy podczas zagranicznych festiwali m.in w: Chinach, Rosji, Brazylii, Hiszpanii, Rumunii, USA, Panamie, Palestynie, Iranie, Egipcie, USA, Holandii.

Premiera spektaklu jest dofinansowana przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego Zamówienia choreograficzne 2022, finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

PRODUKCJA: Teatr Tańca Zawirowania, Fundacja Scena Współczesna

WSPÓŁORGANIZATOR: Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Na scenie występuje Ferenc Fehér jako Koncepcja & Choreografia, Ewa Noras jako Wykonanie, Aleksandra Krajewska jako Wykonanie, Stanisław Bulder jako Wykonanie.

Czas trwania: 50 minut
Źródło zdjęcia: zawirowania

Obsada

Ferenc Fehér
Koncepcja & Choreografia

Ewa Noras
Wykonanie

Opinie naszych widzów (2)

  • 10,0/ 10

    Polecam z całego serca. Warto zobaczyć. Czas trwania wydarzenia był bliższy 35 a nie 50 minutom.

    ka.....@gm...il.com / 02 października 2022

  • 10,0/ 10

    Świetny, elektryzujący spektakl. Polecam

    ch.....@gm...il.com / 01 sierpnia 2022

Teatr Tańca Zawirowania/ Centrum Teatru i Tańca w Warszawie - Adres i dojazd

Ul. Bruna 9, Warszawa

https://www.facebook.com/zawirowania

Kup bilet