Hańba - zdjęcie Hańba - zdjęcie Hańba - zdjęcie Hańba - zdjęcie Hańba - zdjęcie Hańba - zdjęcie Hańba - zdjęcie

Średnia ocena

1 oddany głos

7,0 / 10

Hańba

Adaptacja sceniczna jednej z najbardziej znanych i cenionych powieści J.M. Coetzee’ego – noblisty i dwukrotnego zdobywcy Nagrody Bookera. Akcja książki rozgrywa się w RPA, a tytułową hańbę można interpretować zarówno jako stan, w którym znalazła się ojczyzna autora zaraz po upadku apartheidu, status wyrzuconego z uczelni za seksualne nadużycie profesora, jak i immanentną ludzką ułomność. Coetzee w fascynujący sposób, bezpośredni a zarazem niezwykle powściągliwy, łączy w powieści wątki historyczne, społeczne, etyczne i egzystencjalne. Dla twórców przedstawienia kluczowy będzie temat odpowiedzialności i empatii, etycznych oraz wyobrażeniowych granic i ograniczeń. W kontekście ostatnich debat wywołanych akcją #metoo opisywane przez Coetzeego przemocowe relacje w sferze zawodowej i prywatnej nabrały szczególnej mocy. Nie chodzi o publicystyczny komentarz na temat tych wydarzeń, lecz o namysł nad granicami wyobraźni. Dotyczy on zarówno sfer etyki, jak i samego teatru.

Spektakl przeznaczony wyłącznie dla widzów dorosłych.

Na scenie występują między innymi Ewelina Gronowska, Mirosław Bieliński, Andrzej Plata, Aneta Wirzinkiewicz, Bartłomiej Cabaj, Dagna Dywicka.

Zwiastuny

Realizacja

Scenariusz i dramaturgia: Dorota Semenowicz, Maciej Podstawny

Reżyseria: Maciej Podstawny

Scenografia, światło: Mirek Kaczmarek

Asystentka scenografa: Marta Śniosek-Masacz

Kostiumy: Mirek Kaczmarek, Marta Śniosek-Masacz

Muzyka: Ewa Gądek

Ruch: Tobiasz Sebastian Berg

Wideo: Amadeusz Nosal

koprodukcja z Festivalem Malta

Opinie naszych widzów (1)

  • 7,0/ 10

    Bardzo interesująca historia. Gra aktorska dobra. Wszechstronna. Moze brakowalo zgrania w kilku momentach. Bardzo przyzwoicie zrobiona sztuka poruszajaca wiele trudnych tematow. Czesc z nich uniwersalnych. Czesc dajacych wglad w sytuacje i problemy Afryki Południowej.

    sz.....@gm...il.com / 06 października 2019

Teatr im. Stefana Żeromskiego - Adres i dojazd

Adres tymczasowy :
ul. ks. Piotra Ściegiennego 2
KIELCE

http://www.teatrzeromskiego.pl

Kup bilet