Zemsta - zdjęcie Zemsta - zdjęcie Zemsta - zdjęcie Zemsta - zdjęcie Zemsta - zdjęcie Zemsta - zdjęcie

Średnia ocena

58 oddanych głosów

9,3 / 10

Zemsta

„Jeśli nie chcesz mojej zguby, krokodyla daj mi luby!” i równie słynne: „Niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba…” i jeszcze „Wdzięczność ludzi, wielkość świata - Każdy siebie ma na względzie, A drugiego za narzędzie, Póki dobre – cacko, złoto; jak zepsute, ruszaj w błoto”. Cytaty, które weszły do języka codziennego, doskonale opisując doskonałości i niedoskonałości również współczesnego świata… Również, bowiem pochodzą z powstałej w latach trzydziestych XIX wieku Zemsty Aleksandra Fredry – genialnego pochyleniem się nad ludzkimi wadami… Jak toczą się losy Cześnika, Rejenta, Podstoliny, Papkina, Wacława i pięknej Klary – wie to każdy z nas. Wiemy też, że wszystkie komplikacje dobrze się kończą. I to, co wiemy, pozwala z tym głębszym wtopieniem się w dzieło Fredry cieszyć się Zemstą. Jej wielogatunkowym komizmem, niezwykle różnorodnymi bohaterami, majątkowo-miłosnym skomplikowaniem wreszcie… A także klasycznym, tradycyjnym podejściem do przeniesienia dzieła Fredry na scenę. – Duch Aleksandra Fredry unosił się nad nami przez cały czas powstawania naszego przedstawienia – mówią reżyserujący Zemstę Paweł Okoński.

I to na scenie widać.

Na scenie występują między innymi Martyna Czarnecka jako Klara, Beata Rakowska jako Podstolina, Małgorzata Szeptycka jako Podstolina, Filip Kempiński jako Wacław, Marian Czerski jako Rejent Milczek, Edwin Petrykat jako Dyndalski.

Czas trwania: 105 minut
Źródło zdjęcia: Piotr Zając

Zwiastuny

Realizacja

Autor: Aleksander hr. Fredro

Reżyseria: Wojciech Dąbrowski / Paweł Okoński

Scenografia: Wojciech Stefaniak

Kostiumy: Bajka Tworek

Opracowanie muzyczne: Paweł Okoński

Producent wykonawczy: Wojciech Dąbrowski

Opinie naszych widzów (25)

 • 10,0/ 10

  Sztuka godna polecenia, profesjonalni aktorzy świetnie oddają atmosferę tamtych czasów

  ag.....@....pl / 15 maja 2023

 • 10,0/ 10

  Spektakl bardzo dobrze przygotowany dla młodego widza. Mogę polecić każdemu. To była wielka przyjemność dla mnie i dla młodzieży.

  aw.....@....pl / 09 maja 2023

 • 10,0/ 10

  Bardzo dobra, profesjonalna obsada i gra aktorska, wszyscy byli wspaniali, dużo humoru i radości że jeszcze są tacy cudowni aktorzy

  w......@....pl / 25 kwietnia 2023

 • 10,0/ 10

  Super! Piękne wykonanie, Każdy z aktorów włożył wiele od siebie i czuć było że na scenie dzieje się więcej niż tylko zapisano w scenariuszu. Wielki plus za wierność historycznym realiom sztuki

  ac.....@gm...il.com / 18 kwietnia 2023

 • 10,0/ 10

  Polecam serdecznie.

  ka.....@in...ia.pl / 31 marca 2023

 • 10,0/ 10

  Doskonała gra aktorska pozwala uczniom, którzy mają ogromny kłopot z czytaniem tekstów dramatycznych, zrozumieć zawiłości losów Cześnika, Rejenta, Klary, Wacława, Podstoliny i Papkina. Brawo! Życzymy więcej takich przedsawień!

  an.....@in...ia.pl / 07 marca 2023

 • 10,0/ 10

  Bardzo dobry spektakl. Prelekcja poprzedzająca sztukę z pewnością posłuży powtórce do egzaminu ósmoklasisty. Bardzo dziękujemy!

  sz.....@....pl / 25 stycznia 2023

 • 10,0/ 10

  Ciekawy wstęp do spektaklu, bardzo dobra gra aktorów.

  e......@....pl / 25 stycznia 2023

 • 10,0/ 10

  Uczniom bardzo podobał się spektakl, gra aktorów

  an.....@....pl / 23 grudnia 2022

 • 10,0/ 10

  Świetnie obsadzona sztuka. Niepotrzebne wprowadzenie (aż 25minutowe!) do przedstawienia- biografia Fredry itp. Nauczyciele realizują to w szkole w dużo ciekawszej formie. Tu monotonny głos prowadzącego, archaiczna prezentacja, nuda. Albo z tego zrezygnować, albo zupełnie zmienić formę - np pracownik teatru przeprowadza wywiad z Fredrą, który opowiada mu o sobie i swojej sztuce. Można by to napisać na wesoło. No i krócej!

  a......@gm...il.com / 16 grudnia 2022

 • 10,0/ 10

  Bardzo dobrym pomysłem była prezentacja i omówienie jej przed spektaklem. Sztuka była wspaniale przygotowana. Minimalizm scenograficzny i zawarte w nim detale, pozwolił skupić uwagę na grze aktorskiej i tekście sztuki, który był wyartykułowany w sposób zrozumiały. Młodzież wyszła zachwycona z teatru.

  sp.....@in...ia.pl / 02 grudnia 2022

 • 10,0/ 10

  Byłam z uczniami juz przed laty na Zemście, nie zawiodłam się. Uczniowie zachwyceni.

  pa.....@....pl / 22 listopada 2022

 • 10,0/ 10

  Spektakl na szóstkę z plusem. Jestem pod wrażeniem.

  re.....@ho...il.com / 22 listopada 2022

 • 10,0/ 10

  Super aktorzy

  ja.....@gm...il.com / 22 listopada 2022

 • 10,0/ 10

  Jak zawsze świetna zabawa i bardzo dobra gra aktorów. Dziękuję za miło spędzony czas.

  ed.....@gm...il.com / 25 października 2022

 • 10,0/ 10

  Spektakl podobał się uczniom. Byli bardzo podekscytowani w momencie, gdy Cześnik zbiegł ze sceny i rzucił podartym listem w stronę widowni. Ja jestem na tym spektaklu kolejny już raz. Zawsze jednak siadam w fotelu podekscytowana,

  ja.....@....pl / 19 października 2022

 • 9,0/ 10

  Świetnie zagrana sztuka, z szacunkiem dla młodego widza.

  ad.....@po...ta.fm / 09 maja 2023

 • 9,0/ 10

  Było to doskonałe wydarzenie

  An.....@Ku...cz.pl / 31 stycznia 2023

 • 9,0/ 10

  Ciekawy wstęp do sztuki. Prowadzący w prosty i zrozumiały sposób opowiedział o życiu Aleksandra Fredry. Nakreślił genezę powstania Zemsty. Większość aktorów bardzo dobrze wcieliła się w postaci komedii.

  al.....@on...et.pl / 22 listopada 2022

 • 9,0/ 10

  Naturalność, mistrzowsko zagrane!

  ep.....@....pl / 22 listopada 2022

 • 8,0/ 10

  Świetny spektakl i rewelacyjna gra aktorów, poza aktorką, która grała Klarę (nie była to ta aktorka, która jest na stronie w zapowiedziach). Klara mówiła zdecydowanie za cicho, do tego Jej gra zdecydowanie mi się nie podobała, przy pozostałych świetnych aktorach wypadła po prostu blado.

  ka.....@gm...il.com / 18 kwietnia 2023

 • 8,0/ 10

  Bardzo dobrze, że sztuka została wystawiona w scenografii i strojach „ z epoki”. Ciekawie i interesująco zagrane role, wciągające widza w akcję. Wrażenia znakomite.

  we.....@....pl / 13 grudnia 2022

 • 8,0/ 10

  Generalnie oceniam spektakl dobrze. Cieszy mnie, że nie wprowadzono zbędnych udziwnień. Wstęp o Fredrze i jego twórczości był bardzo celowy ze względu na średni wiek widzów. Brakowało mi informacji o obsadzie aktorskiej (nie oferowano programów). Scenografia oszczędna, ale poprawna. Moje zastrzeżenia: 1. Aktorka grająca Klarę, która mówiła zdecydowanie za cicho, zwłaszcza gdy jednocześnie słychać było podkład muzyczny. 2. Zbyt groteskowe były sceny awansów czynionych przez Podstolinę Wacławowi, czego dowodziły chichoty młodzieży szkolnej siedzącej na sali. W sumie jestem zadowolona z wizyty w teatrze. Liczę na dalsze przedstawienia z klasycznego repertuaru.

  ma.....@gm...il.com / 06 grudnia 2022

 • 6,0/ 10

  Tradycyjna - szkolna interpretacja

  mi.....@gm...il.com / 18 października 2022

 • 5,0/ 10

  Nie trafiona obsada Papkina

  m......@mo...ps.swidnica.pl / 21 marca 2023

Wrocławski Teatr Komedia - Adres i dojazd

Plac Teatralny 4, Wrocław

http://www.teatrkomedia.com/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.