Odyseja. Historia dla Hollywoodu - zdjęcie Odyseja. Historia dla Hollywoodu - zdjęcie Odyseja. Historia dla Hollywoodu - zdjęcie Odyseja. Historia dla Hollywoodu - zdjęcie Odyseja. Historia dla Hollywoodu - zdjęcie

Średnia ocena

2 oddane głosy

9,5 / 10

Odyseja. Historia dla Hollywoodu

9,5/ 10

Spektakl Krzysztofa Warlikowskiego inspirowany „Odyseją” Homera, na podstawie „Powieści dla Hollywoodu” i „Króla kier znów na wylocie” Hanny Krall.

Wędrówka od Homera i jego bohatera Odysa do Hanny Krall i jej bohaterki Izoldy, Żydówki, która przez całą wojnę dokonywała czynów godnych Odysowych zmagań, aby uratować męża. Dwie wielkie awantury: jedna związana z pierwszą wojną ludzkości, czyli zdobyciem Troi i druga będąca rezultatem drugiej ze światowych wojen. I my dzisiaj, co mamy z tym wszystkim wspólnego? Dokąd chcielibyśmy powrócić? Jak wygląda nasz Hades? Gdzie są bogowie? Gdzie Pallas Atena, która tak bardzo zabiegała o powodzenie Odysa? A Matka Boska, która ochraniała Izoldę? Czy bogowie także stracili wiarę w możliwość powrotu, a znając przyszłość, widzą, że świat wkroczył w rejony nieodwracalnego? Wszyscy żyjemy w lęku i osamotnieni nie umiemy nic z nim zrobić. Oswajamy go przez lekceważenie.

Homer opiewał czyny Odysa, przytaczając pieśni wędrownych aojdów. Dzieje Izoldy, które jej zdaniem stanowią znakomitą kanwę dla hollywoodzkiego filmu, doczekały się książki Hanny Krall Król kier znów na wylocie. A co z pamięcią o nas? Czy warto komuś zaprzątać tym głowę?

Krzysztof Warlikowski buduje panoramę nieoczekiwanych analogii. W wędrówce wolnych skojarzeń przeprowadza przez zaskakujące pejzaże i konstelacje postaci, badając stan naszej gotowości na kolejną globalną awanturę ludzkości, a także podaje kilka sprawdzonych sposobów na przetrwanie.

Premiera: 04.06.2021

Na scenie występują między innymi Bartosz Gelner, Jacek Poniedziałek , Hiroaki Murakami, Andrzej Chyra, Magdalena Cielecka, Wojciech Kalarus.

Czas trwania: 240 minut
Źródło zdjęcia: Nowy Teatr

Realizacja

Reżyseria: Krzysztof Warlikowski

Scenografia, kostiumy: Małgorzata Szczęśniak

Scenariusz na podstawie: Odysei Homera oraz Króla kier znów na wylocie i Powieści dla Hollywoodu Hanny Krall: Krzysztof Warlikowski, Piotr Gruszczyński; współautor: Adam Radecki; współpraca: Szczepan Orłowski, Jacek Poniedziałek

Współpraca artystyczna: Claude Bardouil

Dramaturgia: Piotr Gruszczyński; współpraca: Anna Lewandowska

Muzyka: Paweł Mykietyn

Reżyseria świateł: Felice Ross

Wideo i animacje: Kamil Polak

Zdjęcia do sceny Przesłuchanie: Paweł Edelman

Charakteryzacja i fryzury: Monika Kaleta

Opinie naszych widzów (2)

  • 10,0/ 10

    Uczta dla intelektu. Świetni aktorzy. Warto

    al.....@gm...il.com / 15 czerwca 2022

  • 9,0/ 10

    Bardzo dobry spektakl o wędrówce, śmierci, relacjach - a to wszystko osadzone w historii: od Homera do tu i teraz.

    ma.....@ya...oo.ca / 01 listopada 2021

Nowy Teatr - Adres i dojazd

ul. Madalińskiego 10/16, Warszawa
22 379 33 33

http://www.nowyteatr.org/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.