E-wykład: Horyzonty nowoczesności. Artyści/tki w Warszawie od lat 40. do 60. Wprowarzenie: co to jest nowoczesność? (dr Piotr Słodkowski)

7.50
(2 oceny)
"Horyzonty nowoczesności. Artyści i artystki w Warszawie od lat 40. do 60. Centrum Interpretacji Zabytku Muzeum Warszawy zaprasza na nowy cykl wykładów poświęconych warszawskim artystkom i artystom. Dwudziestowieczną twórczość Aliny Szapocznikow, Marian Bogusza, Marka Włodarskiego i Marka Oberlandera połączy perspektywa nowoczesności. Jej rozumienie wymaga doprecyzowania. Dlatego prowadzący wykłady, dr Piotr Słodkowski, w pierwszym z pięciu spotkań wyjaśni, czym była nowoczesność. Wprowadzenie: co to jest nowoczesność? Podczas pierwszego spotkania, które otwiera cykl rozważań o horyzontach nowoczesności wybranych warszawskich artystek i artystów, zastanowimy się nad kwestią tyleż fundamentalną, ileż skomplikowaną: czym była sama nowoczesność? Jak wpisywała się w złożony splot znaczeń wynikły z napięcia między modernizmem i awangardą? Jakie były jej polityczne odcienie? I w jaki sposób stanowiła siłę wyzwalającą lub hamującą rozwój praktyk twórczych? Nowoczesność będzie nas zatem interesować jako kategoria, która nie tylko organizuje pole sztuki po wojnie, lecz także formatuje myślenie o powinnościach artysty. Piotr Słodkowski – historyk sztuki, adiunkt w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Interesuje się polską sztuką XX wieku w perspektywie współczesnej myśli humanistycznej. Finalista Nagrody Naukowej POLITYKI (2019) i laureat IX Edycji Konkursu im. Majera Bałabana za najlepsze prace doktorskie o Żydach i Izraelu (ŻIH, 2020). Stypendysta Fundacji Lanckorońskich (2021). Dwukrotny laureat Nagrody Stowarzyszenia Historyków Sztuki (2017, 2018). Autor książki Modernizm żydowsko-polski. Henryk Streng/Marek Włodarski a historia sztuki (IBL PAN, seria “Nowa Humanistyka”, 2019) oraz przygotowanej na jej podstawie wystawy Henryk Streng/Marek Włodarski i modernizm żydowsko-polski (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Narodowe we Lwowie, 2021). Redaktor tomu Przestrzeń społeczna (2014) i antologii powojennej krytyki artystycznej Czas debat (z Agatą Pietrasik, 2016), a także numeru tematycznego rocznika „Miejsce” pod tytułem The History of Art in Poland and the Holocaust (z Luizą Nader, 2020). Obecnie pracuje nad książką poświęconą praktyce artystycznej Marka Oberlandera.

Czas trwania: 90 minut

Opinie naszych Widzów

(1)

7/10

Bardzo duza wiedza prowadzacego. Jednak wyklad bardzo akademicki. Adresatem jest chyba inna publicznosc. Uwaga techniczna: pokazywanie reprodukcji prac artystow CZTERECH na jednym slajdzie nie jest ok. Optymalnie jedna, maksymalnie dwie.

a......@ne...ki.edu.pl | 1.03.2022

E-wykład: Horyzonty nowoczesności. Artyści/tki w Warszawie od lat 40. do 60. Wprowarzenie: co to jest nowoczesność? (dr Piotr Słodkowski)

Wydarzenie nie odbywa się w nadchodzącym czasie, ale gdy pojawi się nowy termin, damy Ci znać!

Nasze benefity

Możliwość wymiany rezerwacji najpóźniej na 3 dni przed wydarzeniem (przy wykupieniu opcji biletu flex)

Powiadomienia o zmianie w repertuarze

Zwracamy pieniądze w 24h lub wymieniamy na inny termin w razie odwołania wydarzenia

Nie wiesz na co się wybrać?

Zadzwoń do nas, pomożemy!

Polecane wydarzenia

Odkryj też