Szkoła żon - zdjęcie Szkoła żon - zdjęcie Szkoła żon - zdjęcie Szkoła żon - zdjęcie Szkoła żon - zdjęcie

Średnia ocena

26 oddanych głosów
148 zainteresowanych osób

8,3 / 10

Szkoła żon

Spektakl Jacquesa Lassalle’a z Andrzejem Sewerynem, Anną Cieślak, Olgierdem Łukaszewiczem to współczesne odczytanie komedii Moliera, gdzie – jak twierdzi reżyser – z wielką satysfakcją przekłada niuanse francuskiej literatury na polską wrażliwość.

"Szkoła żon" powstała w 1662 roku. Obok "Świętoszka" i "Skąpca" jest jedną z najsłynniejszych komedii Moliera, która na stałe weszła do kanonu europejskiego dramatu. Treść utworu i jego siła komiczna wywodzą się z piętnowania przywar charakteru oraz obyczajowej satyry.

W osiągnięciu kształtu precyzyjnej, utrzymanej w duchu klasyki inscenizacji miały udział współpracujące z reżyserem: scenografka Géraldine Allier oraz projektantka kostiumów: Dorota Kołodyńska. Spektakl Lassalle’a skupia się na rzetelnym, uważnym odczytaniu tekstu sztuki. Reżyser dowodzi, że Molierowska czujność i ostrość widzenia przetrwała do dziś i jest wciąż aktualna.

"Szkoła żon" wpisuje się w znany polskim widzom styl, w jakim Jacques Lassalle pracował nad prezentowanymi w Warszawie "Don Juanem" z paryskiej Comédie-Française oraz "Mizantropem" z Théâtre Vidy z Lozanny. W obu wspaniale przyjętych w Polsce spektaklach główną rolę grał Andrzej Seweryn. "Szkoła żon" Lassalle’a prezentuje wysoką formę teatru, który wywodzi się z przywiązania do rangi słowa, kunsztu aktorskiego oraz precyzji tworzenia spójnej i wyrazistej inscenizacji.

Na scenie występują między innymi Andrzej Seweryn jako Arnolf, Anna Cieślak jako Agnieszka, Ewa Makomaska jako Kaśka, Dominik Łoś jako Jaśko, Antoni Ostrouch jako Enryk / Notariusz, Olgierd Łukaszewicz jako Chryzald.

Czas trwania: 140 minut
Źródło zdjęcia: Fot. Marta Ankiersztejn

Realizacja

Autor: Molier

Przekład: Bohdan Korzeniewski

Reżyseria: Jacques Lassalle

Asystentka reżysera: Anna Skuratowicz

Scenografia: Geraldine Allier

Kostiumy: Dorota Kołodyńska

Reżyseria światła: Mirosław Poznański

Inspicjentka: Katarzyna Bocianiak

Opinie naszych widzów (9)

 • 10,0/ 10

  Dość dawno nie byłam w Teatrze, a to ze względu na codzienne zagonienie, a to na ceny biletów. Dzięki Państwu przeżyłam wczoraj wspaniałe chwile. Cudowne przedstawienie, wspaniałe kreacje panów Andrzeja Seweryna i Olgierda Łukaszewicza. Wielkie brawa - jestem zauroczona. Mam dużo do nadrobienia, a dzięki ewejsciowkom czuję się bardziej zmobilizowana. Dziękuję za fachową i miłą obsługę techniczno-biletową - czułam się komfortowo. Dzisiaj polecam znajomym tą sztukę jak i portal który do niej mnie przybliżył. Pozdrawiam Beata Skibińska

  be.....@zm...pd.pl / 01 czerwca 2017

 • 10,0/ 10

  Dobra gra wszystkich aktorowm, ale Andrzej Seweryn nie do pobicia! Zagral swojego bohatera w taki sposob, ze jego uczucie wydalo mi sie godne wspolczucia. A poza tym Moliere ciagle jednak zywy...

  an.....@ga...ta.pl / 30 listopada 2015

 • 9,0/ 10

  Świetne przedstawienie, spędziłam bardzo miły wieczór. Polecam

  ag.....@....pl / 29 listopada 2015

 • 9,0/ 10

  kapitalna gra aktorska zarówno drugo jak i pierwszoplanowa.

  ja.....@....pl / 06 czerwca 2015

 • 8,0/ 10

  Trochę słabo słychać na balkonie i nie wszystkie elementy scenografii dobrze grają.

  m......@ma...rt.com / 23 marca 2015

 • 8,0/ 10

  Repertuar klasyczny gwarancją miłego (choć bez fajerwerków) spędzenia czasu

  be.....@....pl / 09 lutego 2015

 • 7,0/ 10

  Świetne aktorstwo. Dobre światła. Ale staroświecka scenografia. PS - przy pełnej sali bardzo słaba wentylacja / klimatyzacja.

  19.....@....onet.pl / 09 lutego 2015

 • 6,0/ 10

  Dla mnie trochę za cicho mówili aktorzy, siedziałam w 16 rzędzie

  gr.....@....pl / 11 lutego 2015

 • 1,0/ 10

  POPRAWNE I SZKOLNE RECYTOWANIE TEKSTU A NIE SZTUKA TEATRALNA

  to.....@gm...il.com / 03 grudnia 2015

Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana - Adres i dojazd

ul. Kazimierza Karasia 2
Warszawa
tel. 22 826 92 76, bilety@teatrpolski.waw.pl

http://www.teatrpolski.waw.pl/

Kup bilet