Pieśni Leara / Raport Kasandry - zdjęcie

Średnia ocena

8 oddanych głosów

8,6 / 10

Pieśni Leara / Raport Kasandry

Teatr Pieśń Kozła zaprasza na niezwykłe wydarzenie. Dwa spektakle: „Pieśni Leara” i „Raport Kasandry” jednego wieczoru w Sali koncertowej Radia Wrocław.

To niepowtarzalna muzyczna i teatralna uczta. Zagłębimy się w świat energii i rytmów rządzących szekspirowskim dramatem „Król Lear”, po czym oddamy się rytualnym korzeniom teatru i mitologii przemawiającej do nas polifonią dźwięków.

Godz. 19.30 – Pieśni Leara

Godz. 21.00 – Raport Kasandry

O spektaklach:

PIEŚNI LEARA

Pieśni Leara nie są linearną opowieścią, lecz ukazują świat energii i rytmów rządzących szekspirowskim dramatem. Zespół skoncentrował się na wyborze kluczowych scen z Króla Leara, które posłużyły za inspirację do snucia historii za pomocą słów, gestów i muzyki. Każda pieśń jest punktem wyjścia do kolejnego „dramatycznego poematu”. Muzyka staje się rzeczywistą postacią lub zdarzeniem, kreuje relacje międzyludzkie.

Międzynarodowa premiera Pieśni Leara odbyła się na Fringe Festival w Edynburgu

w sierpniu 2012 roku. Podczas festiwalu spektakl uhonorowany został aż trzema prestiżowymi nagrodami: Fringe First, Herald Archangel oraz Musical Theatre Matters Award. Pieśni Leara zajęły również 1. miejsce w rankingu wszystkich spektakli teatralnych wystawianych w Edynburgu prowadzonym przez The List.

RAPORT KASANDRY

Teatr Pieśń Kozła stworzył unikatową formę koncertu eksplorującego rytualne korzenie teatru, w którym muzyczność współtworzy teatralność. Rzeczywistość mitologiczna przemawia do nas polifonią dźwięków.

Tytułowy Raport Kasandry jest symbolicznym nawiązaniem do historii kobiet, które poprzez swoją wrażliwość i umiejętność analizy docierają do pełniejszego obrazu człowieczeństwa. W opresyjnej rzeczywistości nie mogą być usłyszane. Postawa mitycznych bohaterek jest niezrozumiała dla społeczeństwa. Odosobnione strażniczki duchowości pozostają samotne w swoim cierpieniu.

Literatura podaje tu przykłady kobiet, jednak życie uczy nas ,że także mężczyźni mogą znaleźć się w podobnej sytuacji. Teatr Pieśń Kozła - z muzyczności tworzy głównego bohatera i w ten sposób uniwersalizuje problem. Kilkanaście polifonicznych pieśni śpiewanych przez ośmiu wokalistów w towarzystwie wiolonczeli formuje doskonałą energię. Kompozycji towarzyszą teksty zainspirowane europejską myślą egzystencjalną i mitologią.

Na scenie występują między innymi Anu Almagro, Anna Grycan, Monika Dryl, Natalia Voskoboynikova, Katarzyna Janekowicz, Olga Kunicka.

Realizacja

PIEŚNI LEARA

Reżyseria: Grzegorz Bral

Muzyka: Jean-Claude Acquaviva, Maciej Rychły

RAPORT KASANDRY

Reżyseria: Grzegorz Bral

Muzyka: Maciej Rychły

Dramaturgia: Alicja Bral

Aranżacje muzyczne: Maciej Rychły, Przemysław Michalak

Kostiumy: Alicja Gruca

Dźwięk: Waldemar Trzaska

Opinie naszych widzów (4)

 • 10,0/ 10

  Niewyobrażalna, mistrzowska praca głosem każdego aktora, świetna praca zespołu zgranego tak, że słychać"piąty głos, anielski".

  an.....@gm...il.com / 01 lipca 2019

 • 10,0/ 10

  Mega. Byłem pierwszy raz, ale nie żałuję

  ma.....@no...ia.com / 01 lipca 2019

 • 10,0/ 10

  Perfekcja, pieśni przenikają do wnętrza widza , nie pozwalają na moment oderwać oczu od wykonawców, łapią za serce, ściskają gardło. Całą sobą czułam nastrój. Dziękuję.

  jp.....@in...ia.pl / 30 czerwca 2019

 • 8,0/ 10

  Teatr Pieśni Kozła jest na pewno nietypowy, pełen emocji, i niesamowicie muzycznie ciekawy. Sztuki, które są bardziej nietypową, wielo-dźwiękową podróżą muzyczną, a nie tradycyjnym teatralnym spektaklem, są pełne emocji i wrażeń. Pieśni Leara były niesamowicie wzruszającą muzyczną interpretacją uczuć i relacji w Szekspirowskim oryginale. Raport Kasandry jako spektakl był trochę słabszy (choć muzycznie równie piękny) z powodu ogromnej statyczności aktorów, ale gdyż jest to "work in progress" spodziewam się dodania większej ilości ruchy w przyszłości. Jest to doświadczenie które na pewno polecam, choć ostrzegam też że nie jest to stereotypowy teatr i wymaga on miłości do sztuk ciut bardziej abstrakcyjnych, grających na emocjach, i nie-narracyjnych.

  al.....@gm...il.com / 10 lipca 2019

Teatr Pieśń Kozła - Adres i dojazd

http://www.piesnkozla.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.