Wesele - zdjęcie Wesele - zdjęcie Wesele - zdjęcie Wesele - zdjęcie Wesele - zdjęcie

Średnia ocena

2 oddane głosy

8,5 / 10

Wesele

Opisywane przez Wyspiańskiego wesele rozpoczęło się 20 listopada 1900 r., ale nie skończyło się następnego poranka. Nie skończyło się nawet – jak to na wsiach bywa – po kilku kolejnych nocach i porankach. Ono trwa do dzisiaj – trwa już 115 lat w naszych umysłach, może w naszych sercach, czasami w naszej duszy. W strzępkach zdań, cytatów – że trza być w butach na weselu, że Chińczyki trzymają się mocno, że gdzieś jest ta Polska właśnie, że cham jakiś miał złoty róg. Już nie bardzo pamiętamy, kto się żenił, po co, co z tymi Żydami, gdzie przebiega granica między miastem i wsią, za czyje jemy i za co pijemy. Ale jemy. Ale pijemy. I rozmawiamy. Długo i mądrze. A im więcej wypijemy alkoholu, tym dłużej i tym mądrzej. O miłości, o polityce, o nierównościach społecznych, o potrzebie zmian… o Polsce. I w którymś momencie zapraszamy na nasze wspólne już wesele Chochoła – innego, wyśmiewanego, wykluczonego. I on na to wesele przychodzi, zabierając przy okazji swoich, niechcianych wcześniej w tym domu, gości. Gości mówiących zdania, których nie chcemy słuchać, pokazujących obrazy, których nie chcemy oglądać, dających prezenty, z którymi nie wiemy co zrobić. A my dalej pijemy, jemy, bawimy się i tańczymy… chocholi taniec.

W realizacji przygotowanej przez zespół Teatru Andersena postanowiliśmy zatrzeć podział na aktorów i widzów. Gośćmi są wszyscy zebrani i wszystkich nawiedza Chochoł a potem kolejne duchy. Każdy z bohaterów naszego spektaklu nosi na plecach swoje alter ego (ludzkich rozmiarów lalki przypominające nieco rozsypujące się truchła), które wczepione w ciała gości przejęły nad nimi kontrolę i nie pozwalają wyrwać się z ogarniającego wszystko i wszystkich marazmu.

Na scenie występują między innymi Mirella Rogoza-Biel jako MARYNA, Gabriela Jaskuła jako ZOSIA, Urszula Pietrzak jako RACHELA, Wioletta Tomica jako PANNA MŁODA, Maria Wąsiel jako RADCZYNI, Ilona Zgiet jako GOSPODYNI.

Źródło zdjęcia: http://www.teatrandersena.pl

Zwiastuny

Realizacja

Reżyseria i opracowanie tekstu: Jakub Roszkowski

Scenografia: Maciej Chojnacki

Muzyka: Michał Siwak

Opinie naszych widzów (1)

  • 7,0/ 10

    Na początek strasznie zniesmaczyło poszukiwanie sali. Bardzo słabo oznaczone! Do tego, gdy już znaleźliśmy salę okazało się, że przedstawienie zostało przeniesione w zupełnie inne miejsce! I szukanie odbyło się na nowo! Całość spektaklu było przedstawiona w dość niekonwencjonalny sposób. Aktorzy poprzez przytwierdzone kukły do ich ciał, mieli za zadanie przedstawić widzom, to iż bohaterowie "Wesela", odgrywali rolę, co ostatecznie zakończyło się klęską, czy to ze strony szlachty, czy to ze strony chłopów.

    da.....@....pl / 27 lutego 2018

Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie - Adres i dojazd

biuro: al. Racławickie 8/25, Lublin

http://www.teatrandersena.pl/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.