Jak czytać „Poskromienie złośnicy” po latach? Czy tradycyjne podziały ról płciowych we współczesnym społeczeństwie powodują już tylko pusty śmiech? W naszej adaptacji słynnej komedii Szekspira miłosna intryga staje się pretekstem do refleksji o męskości i przemijającym patriarchacie. W tym spektaklu absurd i komizm dopełniają przejmującą opowieść o nas samych, która – choć momentami groteskowa – potrafi rozśmieszyć do łez.
Teksty Shakespeare’a są jak negatyw, który zanurzony w ciemni w roztworze wywoływacza ujawnia zapisany na nim rzeczywisty obraz. Ta dramaturgia zaczyna brzmieć dopiero w zderzeniu z konkretnymi czasem, przestrzenią i aktorami. Staje się wówczas bezwzględnym lustrem podstawionym rzeczywistości. Lustrem – nie zaś samą rzeczywistością. Shakespeare w czasach stanu wojennego pobrzmiewał protestami robotników i przemocą władzy. Shakespeare z okresu transformacji ustrojowej przepełniony był niepokojem i rozczarowaniem. Wiadomo było, że nie wszystko się udało. Władzę objęła nowa klasa polityczna, która w wewnętrznych przepychankach i w nowobogackich przyjemnościach roztrwoniła kapitał społeczny. Jaki jest Shakespeare nam współczesny: kiedy patriarchalne społeczeństwo chwieje się w posadach, choć walczy zaciekle o swój prymat; kobiety odważnie upominają się o swoje prawa, a za oknem szaleje zaraza?
Shakespeare jest metateatralny. Jego teksty są zawsze, niezależnie od podejmowanych tematów, opowieścią o samym teatrze: o jego kondycji oraz społecznych, politycznych i ekonomicznych uwarunkowaniach. To teatr w teatrze. Teatr w swojej pełni. Komentujący sam siebie, bawiący się konwencjami. Teatr, który wydaje się błazenadą, nic nieznaczącym gestem, choć jest znaczącym głosem w sprawie. Można go nie słuchać, ale można go przemyśleć. To teatr do zabawy i do myślenia.
Wiek
+16 (spektakl zawiera scenę nagości)
Czas trwania: 140 minut
Występują
Realizacja
Reżyseria
Jacek Jabrzyk
Dramaturgia
Hubert Sulima
Scenografia
Anna Maria Karczmarska, Mikołaj Małek
Rzeźby
Anna Maria Karczmarska, Sonia Singsavang
Kostiumy
Paula Grocholska
Ruch sceniczny
Maciej „Gąsiu” Gośniowski
Muzyka
Jacek Sotomski, Michał Puchała
Przygotowanie wokalne
Ewa Zug
Reżyser świateł
Aleksandr Prowaliński
Inspicjent
Katarzyna Giżyńska
Sufler
Agnieszka Dzwonek
Opinie naszych Widzów
(1)Spektakl był bardzo dobry. Dobrze się na nim bawiliśmy. Niestety w niektórych sytuacjach nie dało się zrozumieć słów wypowiadanych przez aktorów co było uciążliwe.
ta.....@ou...ok.com | 20.11.2023
Adres i dojazd
Teatr Zagłębia
ul. Teatralna 4
Poskromienie złośnicy
Wydarzenie nie odbywa się w nadchodzącym czasie,
ale gdy pojawi się nowy termin,
damy Ci znać!
Nasze benefity
Możliwość wymiany rezerwacji najpóźniej na 3 dni przed wydarzeniem (przy wykupieniu opcji biletu flex)
Powiadomienia o zmianie w repertuarze
Zwracamy pieniądze w 24h lub wymieniamy na inny termin w razie odwołania wydarzenia