Napis - zdjęcie Napis - zdjęcie

Średnia ocena

6 oddanych głosów
37 zainteresowanych osób

7,7 / 10

Napis

Napis opowiada historię o tym, jak do eleganckiego bloku w bogatej dzielnicy wprowadza się młode małżeństwo Lebrun, a po zaledwie dwóch tygodniach w windzie pojawia się na temat pana Lebrun wulgarny napis.

Znieważony i dotknięty niesprawiedliwym we własnym mniemaniu osądem nowy lokator rozpoczyna „śledztwo”, dzięki któremu będzie miał okazję poznać bliżej nowych sąsiadów, a przy okazji zderzyć się z ich „nowoczesnym” i „oryginalnym” światopoglądem. Jednocześnie ten początkowo prostolinijny, delikatnie broniący swej niezależności bohater zaczyna się zatracać w swym zacietrzewieniu. Tę kameralną, skrzącą się błyskotliwym dowcipem, a jednocześnie niezwykle trafnie obnażającą wiele ze współczesnych myślowych klisz sztukę wyreżyserował Artur Tyszkiewicz, dyrektor artystyczny Teatru im. J. Osterwy w Lublinie.

Gérald Sibleyras – współczesny dramaturg francuski – w swojej inteligentnej komedii Napis postanowił przyjrzeć się zjawisku, które sprawia, że tak łatwo w publicznym dyskursie dominującą pozycję zdobywają banały z namaszczeniem powtarzane przez media. Przecież, jak wiadomo, wszyscy mamy oryginalne poglądy, trudno nam cokolwiek narzucić, zawsze mówimy to, co myślimy, odważnie stawiamy czoła stereotypom i mówimy „nie” wszelkim uproszczeniom. Skąd zatem wokół nas bierze się tyle bezrefleksyjnie powtarzanych sloganów, z jakich przyczyn sukcesy odnoszą kolejne „nowe świeckie tradycje”, dlaczego tak łatwo akceptujemy zmiany w języku, sprawiające na przykład, że poczciwy wierszyk o Murzynku Bambo Juliana Tuwima staje się tekstem podejrzanym. Co gorsza, jako osoby wolne od wszelkich uprzedzeń, skłonni jesteśmy z dziwną łatwością ludzi inaczej myślących częstować grubym słowem.

Na scenie występują między innymi Anna Torończyk jako Pani Bouvier, Daniel Salman jako Pan Lebrun, Lidia Olszak jako Pani Lebrun, Artur Kocięcki jako Pan Bouvier, Jolanta Rychłowska jako Pani Cholley, Tomasz Bielawiec jako Pan Cholley.

Czas trwania: 90 minut

Występują

Anna Torończyk - zdjęcie

Anna Torończyk
Pani Bouvier

Daniel Salman - zdjęcie

Daniel Salman
Pan Lebrun

Lidia Olszak - zdjęcie

Lidia Olszak
Pani Lebrun

Artur Kocięcki - zdjęcie

Artur Kocięcki
Pan Bouvier

Tomasz Bielawiec - zdjęcie

Tomasz Bielawiec
Pan Cholley

Realizacja

Reżyseria: Artur Tyszkiewicz

Scenografia i Kostiumy: Justyna Elminowska

Reżyseria Światła i Projekcje Wideo: Mateusz Wajda

Postprodukcja Wideo: Tomasz Michalczewski

Opinie naszych widzów (1)

  • 4,0/ 10

    Początek spektaklu dość mocno się dłużył. Później akcja się rozwinęła i nabrała wyrazu, ale w końcówce zabrakło dobrej puenty. Gra części aktorów na dobrym poziomie, choć niestety nie wszystkich.

    pi.....@gm...il.com / 28 listopada 2015

Teatr im. Juliusza Osterwy - Adres i dojazd

http://www.teatrosterwy.pl/

Kup bilet