E-wykład: Luksus, tandeta i awans po warszawsku; Kaplica Kotowskich w kościele Dominikanów warszawskich. Pomnik awansu społecznego od chłopa do szlachcica (dr Jarosław Pietrzak) - zdjęcie

Średnia ocena

11 oddanych głosów

9,5 / 10

E-wykład: Luksus, tandeta i awans po warszawsku; Kaplica Kotowskich w kościele Dominikanów warszawskich. Pomnik awansu społecznego od chłopa do szlachcica (dr Jarosław Pietrzak)

W mailu z potwierdzeniem zakupu otrzymają Państwo link do wykładu online na platformie ZOOM. Po kliknięciu w link otworzy się aplikacja ZOOM, a jeśli nie mają jej Państwo, to pojawi się komunikat z prośbą o bezpłatną instalację aplikacji na komputerze, tablecie lub smartfonie.

W nowym cyklu wykładów pod wspólną nazwą „Luksus, tandeta i awans po warszawsku” zapraszamy na opowieść o kaplicy Kotowskich. Wykład poprowadzi historyk, dr Jarosław Pietrzak.

Małżeństwo Kotowskich należało do tych, które w II poł. XVII wieku, dzięki łasce trzech panujących monarchów – Jana II Kazimierza, Michała Korybuta Wiśniowieckiego i Jana III Sobieskiego, przeniknęło ze stanów: chłopskiego (Adam Kot alias Kotowski) i mieszczańskiego (Małgorzata z Durantów) do warstwy szlacheckiej. Ta niewyobrażalna, nawet jak na owe czasy rzecz, zrodziła się dzięki sprawnemu administrowaniu dochodami królewskimi pochodzącymi z ekonomii samborskiej, olbory olkuskiej, żup wielickiej i bocheńskiej, kończąc na zarządzaniu taryfami celnymi przez Adama Kota (alias Kotowskiego). Korzystne transakcje handlowe, nadany indygenat oraz zakup dóbr ziemskich pomnożyły jego fortunę, co zbliżyło Kotowskiego do kręgu dworu królewskiego i otoczenia magnatów, świadcząc na rzecz obu środowisk różne usługi, także polityczne. Nieco inaczej potoczyło się życie Małgorzaty Durantówny, córki paryskiego krawca, który przybył z rodziną do Polski wraz z dworem królowej Ludwiki Marii. Małżeństwo Kotowskich stało się z czasem symboliczną figurą, wyobrażającą upadek starej, utytułowanej szlachty i ich wartości a przy tym stanowiącą przykład promocji kreatur dworskich, sięgających drapieżnie po władzę u schyłku panowania Jana III Sobieskiego.

Przedmiotem rozważań jest kaplica małżonków, zaprojektowana przez słynnego Tylmana z Gameren, która pozostała jednym widzialnym miejscem ich prestiżu (dwa pałace w Nowym Mieście zostały albo przekształcone, ale wyburzone). Mauzoleum jest ważnym świadectwem życia małżonków, pozwalającym na opowieść o ich doczesności i dostatkach majątkowych, jakie zgromadzili za życia, ich religijności, w końcu przykładem żywych relacji łączących Kotowskich z zakonem dominikanów warszawskich.

Czas trwania: 90 minut

Opinie naszych widzów (3)

  • 10,0/ 10

    Wspaniały wykład.

    be.....@gm...il.com / 07 września 2021

  • 10,0/ 10

    Wspaniały cykl. Bardzo dziękuję Panu Doktorowi!

    ag.....@po...ta.onet.pl / 07 września 2021

  • 9,0/ 10

    Dziękuję za bardzo dobry wykład o kaplicy Kotowskich .Mieszkam w Warszawie i kościół zwiedzę. Historia awansu Adama Kota następnie Kotowskiego jest niezwykła. Kaplica dokumentuję chęć przetrwana pamięci o fundatorze. urszula krzysiak

    ul.....@....pl / 07 września 2021

Muzeum Warszawy - VOD - Adres i dojazd

Rynek Starego Miasta 28-42
00-272 Warszawa

http://muzeumwarszawy.pl

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.