Nie ma filozofii ...
Równo 60 lat od pierwszego wydania książki Profesora Leszka Kołakowskiego pt: KLUCZ NIEBIESKI ALBO OPOWIEŚCI BUDUJĄCE Z HISTORII ŚWIĘTEJ ZEBRANE KU POUCZENIU I PRZESTRODZE, mamy szanse obejrzeć w Teatrze Scena 96 na warszawskim Mokotowie spektakl z przewrotnym tytułem : NIE MA FILOZOFI…
Jak zapewne wszystkim wiadomo prof. Kołakowski był wybitnym polskim filozofem a tytuł spektaklu jest niedokończonym cytatem z jednej z przypowieści użytych w przedstawieniu. To niedokończone zdanie jest kluczem do zrozumienia przesłania spektaklu. Nie dokończę go tutaj bo wszystko bym zdradził. Należy oglądać i słuchać uważnie by go nie przegapić w nawale rzeczy które tam warto, obejrzeć i usłyszeć. Wybór świetnych tekstów użytych do mini wykładów , piękną mową wygłoszonych przez dwójkę aktorów I zilustrowanych przez wybitnych artystów rzeźbiarzy składają się na mądre widowisko zakończone wernisażem.
Kołakowski już w młodzieńczych latach deklarował się jako „bezwyznaniowy”. Był członkiem PZPR , a jako czołowy rewizjonista marksistowski był według słów Adama Michnika „przywódcą intelektualnym i moralnym rewolty duchowej polskiego Października”.
W 1968, za udział w wydarzeniach marcowych, odebrano mu prawo wykładania i publikowania, co zmusiło go do emigracji.
W 1979 roku w wywiadzie dla BBC powiedział: „ nasza kultura europejska jest z chrześcijaństwem do tego stopnia zrośnięta że nie możemy sobie wyobrazić w jaki sposób mogłaby bez tradycji chrześcijańskiej istnieć[ ] ja nie wierzę w możliwość trwałego ładu moralnego który nie wywodziłby się z chrześcijaństwa na obszarze które tradycyjnie było chrześcijańskie, czyli na obszarze kultury europejskiej”.
W opowieściach opartych o historie starotestamentowe, spektakl i Profesor przypominają nam o tym że „prochem jesteś i w proch się obrócisz”.
A wszystko podane w sposób lekki i czasami naprawdę śmieszny i zabawny. Radzę nie przegapić bo nie wiadomo kiedy znów się pojawi.
Spektakl inspirowany wybranymi przypowieściami Starego Testamentu zinterpretowanych przez profesora Leszka Kołakowskiego składa się z 5 quasi-wykładów filozoficznych. Wykłady ilustrowane są rzeźbami zaprojektowanymi i wykonanymi przez artystów plastyków na potrzeby każdego z wykładów.
„Bóg czyli Sprzeczność między motywem a skutkami czynów”, rzeźby Marek Kowalski
„Ezaw czyli Stosunek filozofii do handlu”, rzeźby Alicja Ruczko
„Rachab czy Samotność prawdziwa i udawana”, rzeźby Marcin Rząsa
„Jael czy Bezdroża bohaterstwa”, rzeźby Aleksander Kuberski
„Balam czy Problem winy obiektywnej”, rzeźby Grzegorz Durlik
Czas trwania: 50 minut
Organizator: Teatr Scena 96 (więcej wydarzeń organizatora)
Występują
Ina Levska
Maciej Dużyński
Realizacja
Autor: Leszek Kołakowski
Adaptacja i reżyseria: Marek b. Chodaczyński
Maciej Dużyński
Muzyka: Marek Żurawski
Produkcja: Teatr Scena 96
Współpraca: Unia Teatr Niemożliwy
Opinie naszych Widzów
(4)Sztuka pięknie przedstawiona z humorem, jak również pozostawia sporo do przemyśleń.
ka.....@gm...il.com | 3.12.2024
rewelacja inscenizacyjna i filozoficzna
po prostu warto
da.....@....pl | 27.06.2024
Spektakl niezwykle błyskotliwy. Bardzo ciekawe, moim zdaniem, połączenie lekkich filozoficznych rozważań pełnych zaskakujących konkluzji z ciekawą oprawą plastyczna rzeźb. Bardzo inspirujące morały jak i ciekawe spojrzenie na Biblijne opowieści. Gorąco polecam.
ra.....@gm...il.com | 25.11.2019
Niezwykły spektakl - cudowny, mądry, z przesłaniem i z ... morałem . Dwójka wspaniałych aktorów i równie wspaniałe rzeźby 5 - ciu artystów . Magiczne przeżycie, skłania do refleksji i na długo zostaje w pamięci . Polecam :
lu.....@ya...oo.com | 11.11.2019
Adres i dojazd
Teatr Scena 96,
ul. Morskie Oko 2
Nie ma filozofii ...
Warszawa, Teatr Scena 96
Sprzedaż on-line zakończona: Wydarzenie odwołane
Nasze benefity
Możliwość wymiany rezerwacji najpóźniej na 3 dni przed wydarzeniem (przy wykupieniu opcji biletu flex)
Powiadomienia o zmianie w repertuarze
Zwracamy pieniądze w 24h lub wymieniamy na inny termin w razie odwołania wydarzenia