Ksiądz Marek - zdjęcie Ksiądz Marek - zdjęcie Ksiądz Marek - zdjęcie Ksiądz Marek - zdjęcie Ksiądz Marek - zdjęcie Ksiądz Marek - zdjęcie Ksiądz Marek - zdjęcie

Średnia ocena

1 oddany głos

9,0 / 10

Ksiądz Marek

„Ksiądz Marek" Juliusza Słowackiego to wielki teatr wojny – każdej wojny. Przestrzeń spektaklu to miasto niekończących się walk, miasto przywodzące na myśl zarówno współczesne Aleppo, jak i ruiny, w których toczyły się historyczne zmagania XX wieku. Ukazane przez autora w poetyckiej wizji o wielkiej sile obrazu piekło wojny jest bezwzględne, pełne podłości i zdrad, okrucieństwa i szaleńczych ambicji. Niemożliwa do spełnienia namiętność Judyty i Kosakowskiego ulega zniszczeniu w ogniu nierozstrzygalnego konfliktu.

Jak w tym świecie zaburzonych wartości jawi się postać Księdza Marka? Pytania są tu fundamentalne – czy Calderonowski Książę Niezłomny w habicie dokonuje ofiary ze swojego życia, aby nadać sens zmaganiom ludzi, uwiarygodnić je wobec historii? Staje się prorokiem, kierowanym wolą Opatrzności? A może ma w sobie niebezpieczny fanatyzm ortodoksyjnego przywódcy? Czy pragnie ich uwznioślić, podnieść z błota i krwi, swoim poświęceniem ukształtować do wymiaru obrońców Ojczyzny? Postać tytułowego bohatera wzorowana została na karmelicie Marku Jandołowiczu, charyzmatycznym, natchnionym proroku.

Inscenizacja mieści się w nurcie reinterpretacji klasyki, który dochowuje wierności myśli autora, szukając zarazem nowoczesnej formy ekspresji scenicznej. Przedstawienie rozgrywające się w bezpośrednim kontakcie z widzem, w konfiguracji przestrzeni znoszącej dystans, nasycone otaczającymi widownię obrazami oraz z budującą napięcia w sposób zbliżony do narracji epickiej muzyką, zyskuje wymiar metaforyczny, a jednocześnie, mimo uwspółcześnienia, staje się areną spotkania skrajnie różnych osobowości, dorównujących swą siłą innym postaciom z kanonu romantycznych bohaterów.

W dramacie mistycznym Juliusza Słowackiego nie sposób szukać jednoznacznych odpowiedzi, lecz należy postawić najważniejsze pytanie, czy w strasznych czasach przesileń historii da się ocalić człowieczeństwo. I czy ofiara Księdza Marka ma sens w wymiarach współczesności?

Na scenie występują między innymi Marcin Rogoziński, Maciej Gisman, Krzysztof Kuliński, Błażej Michalski, Andrzej Olejnik, Maciej Tomaszewski.

Czas trwania: 135 minut
Źródło zdjęcia: Mikołaj Pływacz

Realizacja

reżyseria: Jacek Bunsch

opracowanie tekstu i reżyseria: JACEK BUNSCH

scenografia i kostiumy: ROBERT RUMAS

muzyka: PIOTR KLIMEK

wideo: PIOTR WYRZYKOWSKI

światło: DARIUSZ BARTOŁD

praca nad słowem: MAŁGORZATA KRÓL-SOZAŃSKA

układ pojedynku na sztylety: TOMASZ ABRAMSKI

asystent reżysera: MICHAŁ BIAŁECKI

asystent scenografa i kostiumografa: MATEUSZ STĘPNIAK

koordynator spektaklu: KAROLINA GONERA

inspicjent i sufler: IWONA RÓLCZYŃSKA

charakteryzacja: MARIANNA BARTNICKA, MATEUSZ STĘPNIAK

garderobiana: GRAŻYNA MARCINKIEWICZ

montażyści: ADAM BURACZEK, BOGDAN DYLĄG, MATEUSZ GAWLIŃSKI, MIROSŁAW KOT, ADRIAN NOSARZEWSKI, MATEUSZ STASIUK, ANDRZEJ SUS, ŁUKASZ SZYSZKA

rekwizytor: MARCIN WITKOWSKI

realizacja światła: MAREK STUPKA

realizacja projekcji: MAREK MATYSIAK

realizacja dźwięku: EMIL SMARDZEWSKI

rola w filmie: Marcin Piejaś

Teatr Polski we Wrocławiu - Adres i dojazd

ul. Gabrieli Zapolskiej 3, Wrocław

http://www.teatrpolski.wroc.pl/

Kup bilet