Czarodziejska Góra - zdjęcie Czarodziejska Góra - zdjęcie Czarodziejska Góra - zdjęcie Czarodziejska Góra - zdjęcie Czarodziejska Góra - zdjęcie

Średnia ocena

42 oddanych głosów
411 zainteresowanych osób

6,4 / 10

Czarodziejska Góra

„Czarodziejska Góra” to jedno z najważniejszych wydarzeń jubileuszu Teatru Syrena, który obchodzi w tym roku 70-lecie działalności.

„Czarodziejska góra” to najsłynniejsza powieść Tomasza Manna, arcydzieło o ogromnym wpływie na światową literaturę i kolejne pokolenia czytelników. Powieść o czasie, dojrzewaniu, chorobie, przemijaniu. Dzieło wieńczące belle époque, wieszczące kataklizmy, które spadły na Europę w XX w.

Wojciech Malajkat, reżyser przedstawienia: „Mówią, że Wielka Wojna stanowiła koniec czasu Czarodziejskiej góry i początek rzeczywistości, w której jednostka stawała się mało znaczącym trybem w ogromnej maszynie - postępu, rozwoju gospodarczego, konsumpcji. Ale także w maszynie wojennej.

Nie zgadzam się z tym, że czas Czarodziejskiej góry przeminął; że współczesność to nie miejsce na rozważania o przemijaniu, moralności i czasie (który kiedyś płynął, a teraz pędzi). Również z tego powodu chciałbym po wielu latach przemyśleń i przygotowań zrealizować na deskach teatru mój wymarzony projekt—inscenizację powieści Tomasza Manna. Dlaczego to robię? Odpowiadając słowami Manna: Najistotniejszym i naturalnym powołaniem człowieka jest jego doskonalenie się.”

Na scenie występują między innymi Daniel Olbrychski jako Mynheer Peeperkorn, Przemysław Bluszcz jako Doktor Behrens, Wojciech Malajkat jako Lodovico Settembrini, Antoni Pawlicki jako Joachim Ziemssen, Maria Seweryn jako Kławdia Chauchat, Wojciech Zieliński jako Leon Naphta.

Czas trwania: 180 minut

Zwiastuny

Występują

Daniel Olbrychski - zdjęcie

Daniel Olbrychski
Mynheer Peeperkorn

Przemysław Bluszcz - zdjęcie

Przemysław Bluszcz
Doktor Behrens

Wojciech Malajkat - zdjęcie

Wojciech Malajkat
Lodovico Settembrini

Antoni Pawlicki - zdjęcie

Antoni Pawlicki
Joachim Ziemssen

Maria Seweryn - zdjęcie

Maria Seweryn
Kławdia Chauchat

Aleksandra Justa - zdjęcie

Aleksandra Justa
Karolina Stöhr

Mariusz Drężek - zdjęcie

Mariusz Drężek
Lodovico Settembrini

Iwo Pawłowski - zdjęcie

Iwo Pawłowski
Siostra Przełożona Von Mylendonk

Przemysław Glapiński - zdjęcie

Przemysław Glapiński
Doktor Krokowski

Patryk Pietrzak - zdjęcie

Patryk Pietrzak
Hans Castorp

Twórcy

Tytuł oryginalny: Der Zauberberg

Reżyseria: Wojciech Malajkat

Autor: Thomas Mann

Przekład: Józef Kramsztyk, Władysław Tatarkiewicz

Adaptacja: Tomasz Chyła, Wojciech Malajkat, Marcin Brzozowski

Opinie naszych widzów (9)

 • 10,0/ 10

  Spektakl oddaje atmosferę powieści

  pi.....@gm...il.com / 07 marca 2015

 • 9,0/ 10

  Kreacja Olbrychskiego genialna - brawurowa i żywiołowa, co idealnie komponowało się z nęcącą postacią graną przez Marię Seweryn. Cały zespół generalnie wciągał w świat Manna dynamizmem i różnorodnością charakterów.

  p......@gm...il.com / 29 kwietnia 2015

 • 8,0/ 10

  Stanowczo nie jest łatwo przenieść na scenę dzieło tak wielkie jak "Czarodziejska Góra". Dlatego bardzo doceniam wysiłek podjęty przez Pana Wojciecha Malajkata i cały zespół. Mimo drobnych niedostatków jest to przedstawienie zdecydowanie warte zobaczenia.

  ma.....@ku...rt.com.pl / 11 maja 2015

 • 7,0/ 10

  Dużo dobrego aktorstwa. Sztuka powoli wciąga w atmosferę sanatoryjną i snuje się powoli, co pomaga przemyśleniach. Drugi akt nieco za krótki - można go było polączyć z trzecim. Niektóre wątki znów bardzo aktualne.

  ma.....@....pl / 13 maja 2015

 • 6,0/ 10

  Rewelacyjny Olbrychski, świetna Seweryn, świetny Mariusz Drężek i Mariusz Bluszcz, ciekawy Iwo Pawłowski. Gra innych aktorów mniej przekonująca, ale mogę się nie znać. Trochę dłużyzny i mało polotu. Wejście Olbrychskiego w 3 akcie diametralnie odmienilo przyciężkie wrażenie. Spektakl ogólnie dobry. Nie bardzo rozumiem, dlaczego tak uboga, ascetyczna scenografia. Ale największy walor przedstawienia jest taki, że zachęcil mnie do przeczytania literackiego pierwowzoru.

  ba.....@....pl / 16 lutego 2015

 • 5,0/ 10

  Ogromnym wyzwaniem jest przeniesienie Czarodziejskiej góry na scenę i tutaj, niestety, nie wyszło. Spektakl jest zupełnie nijaki, do zapomnienia. Autorzy tekstu chcieli chyba zawrzeć w 180 minutach całą istotę powieści oraz wszystkie wątki, stąd spektakl stanowi zbitek scen i najlepszych tekstów wyrwanych z dzieła, "upchanych" na siłę bez koncepcji. W tym wypadku przesyt doprowadził do chaosu. Żadna postać nie miała szansy zaistnieć, bo jest ich zbyt wiele, pokazano wszystko i nic jednoczenie. Większość wątków przedstawiona została tak, że właściwie trudno było się doszukać w nich sensu i logiki. Obsada wydawała się imponująca, ale na scenie nikt nie zrobił na mnie wrażenia (interesujący Zieliński oraz Mohr, ale nie mieli szansy rozwinąć tu skrzydeł). Postaci bardzo jednowymiarowe, jak w sitcomie. Głównym aktorskim popisem było wykrzykiwanie kwestii, dla mnie zupełnie w tym wypadku bezsensowne i psujące tekst. Ogólne wrażenie: nijakość.

  ad.....@gm...il.com / 12 grudnia 2015

 • 3,0/ 10

  Gdyby nie p. Olbrychski, który pojawia się w 3 akcie to uznałbym, że nie warto wydawać 120,00 złotych na bilet. Świetne wejście, moc, energia. WOW :) RESZTA...kompletna klapa. Co nie grało a powinno zagrać? Nie jestem aktorem ale potrafię odróżnić krzyk od mowy, aktorzy nie korzystali z urządzeń audio, ale powinni popracować nad przeponą, dykcją i wyraźną wymową. Powtarzający się fragment (chyba) Mozarta po 3-4 puszczeniu, nudził. Gama utworów z epoki Czarodziejskiej Góry nie należy do najmniejszych, można byłoby z niej skorzystać zamiast audycji radia. Scenografia - dramat, nie wiem czy wynikało to z oszczędności czy braku pomysłów, ale bida z nędzą. Oczekiwałem więcej...

  ar.....@gm...il.com / 23 lutego 2015

 • 2,0/ 10

  Nadinterpretacja, luźny związek z rzeczywistością przedstawiona w książce. Postaci płytkie ,efekciarstwo

  ch.....@gm...il.com / 20 grudnia 2015

 • 1,0/ 10

  To bardzo trudno z książki genialnej i ważnej zrobić dobry spektakl. Dokonał tego Andrzej Wajda z "Biesami". "Czarodziejska Góra" przerosła jednak twórców inscenizacji. Poza zbieżnością nazwisk kilku bohaterów książki, nic z dzieła Manna nie pozostało. Ani treść, ani przekaz, ani klimat. Widzowie, którzy książki nie znają, na pewno po obejrzeniu sztuki nie zechcą jej przeczytać a ci, dla których jest to jedną z ważniejszych pozycji w dziejach literatury europejskiej, nie wyobrażam sobie, aby na temat tej inscenizacji mogli powiedzieć chociaż jedno dobre słowo. Big dissapointment.

  pr.....@gm...il.com / 19 września 2015

Recenzje krytyków (1)

 • Sceniczna wyprawa do Berghofu to przedsięwzięcie heroiczne. Treść powieści wydawała się być materią niemożliwą do przeniesienia na teatralne deski. Jej wielowymiarowość i uniwersalność, bez wątpienia wymagały od twórców adaptacji wielu kompromisów.

  Aleksandra Szymankiewicz - www.e-kulturka.pl Całą recenzję przeczytasz tutaj

Teatr Syrena - Adres i dojazd

Litewska 3, Warszawa

http://teatrsyrena.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.