Baśń o Dobrym Kopciuszku i Złych Siostrach - zdjęcie Baśń o Dobrym Kopciuszku i Złych Siostrach - zdjęcie Baśń o Dobrym Kopciuszku i Złych Siostrach - zdjęcie Baśń o Dobrym Kopciuszku i Złych Siostrach - zdjęcie Baśń o Dobrym Kopciuszku i Złych Siostrach - zdjęcie Baśń o Dobrym Kopciuszku i Złych Siostrach - zdjęcie Baśń o Dobrym Kopciuszku i Złych Siostrach - zdjęcie Baśń o Dobrym Kopciuszku i Złych Siostrach - zdjęcie Baśń o Dobrym Kopciuszku i Złych Siostrach - zdjęcie

Baśń o Dobrym Kopciuszku i Złych Siostrach

Kopciuszek jest jedną z uroczych, klasycznych baśni. Opowiada o osieroconej przez matkę dziewczynce, którą macocha i dwie przyrodnie siostry nazywają pogardliwie Kopciuszkiem. Pewnego dnia król organizuje bal, podczas którego królewicz ma wybrać sobie żonę. Wtedy u biednej dziewczynki pojawia się dobra wróżka i za sprawą czarów przemienia ją w piękną pannę, która wzbudza zachwyt wszystkich uczestników balu, włącznie z królewiczem. Czas jednak płynie bardzo szybko, zbliża się północ i Kopciuszek musi wracać, zanim czary utracą swą moc. Wybiegając w pośpiechu gubi pantofelek. Królewicz postanawia odnaleźć wybrankę serca za pomocą znalezionego bucika. Wkrótce Kopciuszek zostaje żoną królewicza...

Głównym motywem baśni jest wiara w ingerencję sił pozaziemskich, które karzą złych, a nagradzają dobrych. Rolę tę spełnia dobra wróżka , która w czarodziejski sposób odmienia zły los sieroty. W ten sposób zostają nagrodzone dobroć, wyrozumiałość i pracowitość.

Kopciuszek znany jest na świecie w blisko 700 wersjach. Najbardziej znana jest ta z XVII w. Charlesa Perraulta oraz z XIX w. braci Grimm. Znane są też opracowania muzyczne tematu autorstwa Prokofiewa i Rossiniego. Tymczasem twórcy spektaklu wykorzystali własna wersję sceniczną. Losy biednej sierotki, którą gnębiła macocha i dwie przyrodnie siostry, przedstawione zostały w barwnej opowieści, przeplatanej piosenką i tańcem. Kolorowe kostiumy, piękne lalki zmieniająca się dekoracja i efekty specjalne stanowią o atrakcyjności spektaklu.

Na scenie występują między innymi Małgorzata Brożonowicz jako Myszka - Dwórka, Księżniczka, Barbara Cieślak jako Macocha, Iwona Olszewska-Watemborska jako Kopciuszek, Krzysztof Grygier jako Szczurek, Dworzanin, Andrzej Kopczyk jako Książę, Adam Godlewski jako Herod, Dworzanin.

Czas trwania: 90 minut

Obsada

Małgorzata Brożonowicz - zdjęcie

Małgorzata Brożonowicz
Myszka - Dwórka, Księżniczka

Krzysztof Grygier
Szczurek, Dworzanin

Adam Godlewski - zdjęcie

Adam Godlewski
Herod, Dworzanin

Maja Kubacka - zdjęcie

Maja Kubacka
Siostra Kopciuszka

Olga Przeklasa
Siostra Kopciuszka

Włodzimierz Jasiński - zdjęcie

Włodzimierz Jasiński
Ojciec Kopciuszka

Ilona Buchner
Myszka - Dwórka, Księżniczka, Wróżka

Realizacja

scenografia: Przemysław Karwowski

muzyka: Bogdan Szczepański

choreografia: Marzena Biesiadecka

inspicjent: Damian Chudy

Teatr Groteska - Adres i dojazd

ul. Skarbowa 2
Kraków

http://www.groteska.pl/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.