Wstyd - zdjęcie Wstyd - zdjęcie Wstyd - zdjęcie

Średnia ocena

3 oddane głosy

6,7 / 10

Wstyd

6,7/ 10

Opowieść o trzech pokoleniach kobiet z jednej rodziny, które mierzą się z pytaniami o dziedziczność wstydu. Kogo i co zdarza im się porzucić, by się od wstydu uwolnić?

Wstyd to ostatnia część tryptyku teatralnego Małgorzaty Wdowik o emo¬cjach. Reżyserka, wychodząc od osobistej historii, rozważa, jak funkcjonuje wstyd jako narzędzie budowania nierówności społecznych. Zastanawia się, komu przysługuje przywilej opowiadania o słabości i wstydzie i jak to robić. Wstyd to przecież moment, gdy stajemy się widoczni, mimo że nie jesteśmy na to gotowi. Do roli obserwatora intymnych relacji rodzinnych reżyserka zaprosiła dokumentalistkę Agatę Baumgart, badającą od lat relacje matek i córek.

Z eksplikacji reżyserki:

Przez jakiś czas ta historia była dla niej nudna. Raz już próbowała ją spisać. Kiedyś nawet kupiła zeszyt. Skończyła na jednej kartce. Na momencie, kiedy się urodziła. A przecież nie chodziło o to, że nie pamiętała. Dzięki mamie miała dobrą pamięć. Bo ta kiedy była w ciąży z nią nie dopuszczała męża do siebie. To takie zwierzęce określenie. To przecież byka do krowy się dopuszcza. Na wsi te określenia się ze sobą mieszały. I jak tak zaczęła pisać to zrozumiała, że od początku była przegrana bo nawet te zwierzęta były tam ważniejsze od nich. Świni trzeba było dać jeść a im niekoniecznie. Bo świnia jak się naje to będzie gruba i będą z tego pieniądze. A co będzie z dzieci? Na to pytanie nie umiała odpowiedzieć i tak przestała pisać.

Premiera: 07.02.2021

Na scenie występuje Jaśmina Polak, Ewa Dałkowska, Magdalena Cielecka.

Czas trwania: 60 minut
Źródło zdjęcia: Nowy Teatr

Twórcy

Reżyseria, tekst: Małgorzata Wdowik

Materiały dokumentalne: Agata Baumgart

Operator kamery: Agata Baumgart / Michał Stajniak

Reżyseria światła, przestrzeń: Aleksandr Prowaliński

Muzyka: Jan Rabiej

Współpraca dramaturgiczna: Olga Drygas

Opinie naszych widzów (1)

  • 10,0/ 10

    Bardzo aktualna tematyka. Pojęcie wstydu bardzo fajnie pokazane .Będę polecać znajomym szczególnie w reakcji matka-córka

    no.....@....pl / 12 grudnia 2021

Nowy Teatr - Adres i dojazd

ul. Madalińskiego 10/16, Warszawa
22 379 33 33

http://www.nowyteatr.org/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.