Koniec - zdjęcie Koniec - zdjęcie Koniec - zdjęcie

Średnia ocena

1 oddany głos

10,0 / 10

Koniec

10,0/ 10

Spektakl Krzysztofa Warlikowskiego korzysta z trzech tekstów: niezrealizowanego scenariusza filmowego Bernarda-Marie Koltèsa Nickel Stuff, Procesu Franza Kafki oraz fragmentów powieści J.M. Coetzeego Elizabeth Costello. Bohaterowie docierają w nich do sytuacji granicznej, stają przed bramą: prawa, życia, śmierci. Chcą zobaczyć, co jest po drugiej stronie, przejść tam, przedostać się. Stajemy przed tajemnicą. Umiemy wyobrazić ją sobie tylko naszą miarą, chcemy zamknąć ją w dostępnym nam języku, znanych doświadczeniach cielesności. Z tego choćby powodu jesteśmy skazani na klęskę. Zaufajmy Orsonowi Wellesowi, który zmierzył się z Procesem, z historią o człowieku przychodzącym do bramy prawa:

Prawdziwej tajemnicy nie da się zgłębić i nic nie jest w niej ukryte. Nie ma nic do wyjaśnienia... Powiedziano, że logika tej historii jest logiką snu. Czujesz się zagubiony w labiryncie? Nie szukaj wyjścia. Nie zdołasz go znaleźć... Wyjście nie istnieje.

Gdzie wyjście nie istnieje, trzeba przejść przez teatr.

Na scenie występują między innymi Maja Ostaszewska, Ewa Dałkowska, Magdalena Popławska, Magdalena Cielecka, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Dorota Kolak.

Czas trwania: 240 minut
Źródło zdjęcia: Nowy Teatr

Realizacja

Reżyseria: Krzysztof Warlikowski

Adaptacja: Krzysztof Warlikowski, Piotr Gruszczyński

Scenografia I Kostiumy: Małgorzata Szczęśniak

Dramaturgia: Piotr Gruszczyński

Muzyka: Paweł Mykietyn, Paweł Bomert, Paweł Stankiewicz

Reżyseria Świateł: Felice Ross

Ruch: Claude Bardouil

Wideo: Denis Guéguin

Nowy Teatr - Adres i dojazd

ul. Madalińskiego 10/16, Warszawa
22 379 33 33

http://www.nowyteatr.org/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.