Malina - zdjęcie Malina - zdjęcie Malina - zdjęcie

Średnia ocena

4 oddane głosy

9,0 / 10

Malina

Na scenie w Malinie spotykają się trzy artystki: zafascynowana jogą oraz śpiewem tradycyjnym aktorka, Marta Malikowska; antropolożka, śpiewaczka, znawczyni i propagatorka muzyki ludowej Maniucha Bikont oraz Agata Siniarska – performerka, choreografka i joginka aktywnie działająca na rzecz stworzenia feministycznej wizji choreografii.

Artystki wspólnymi siłami przeprowadzają artystyczno-antropologiczny eksperyment, inspiracje dalekowschodnie łącząc z wschodnioeuropejską tradycją ludowego śpiewu, strategiami emancypacyjnymi i sesją medytacyjną. Stwarzają Świątynię Niewidzialnego Różowego Jednorożca pod wezwaniem Boskiej Matki Jogicznej.

Punkt wyjścia do projektu stanowił życiorys i działalność Maliny Michalskiej, jednej z pierwszych propagatorek jogi w Polsce, autorki popularnego podręcznika Hatha-Joga dla wszystkich, aktorki i tancerki. W latach 60., kiedy nauczycielami jogi byli głównie mężczyźni, Michalska otworzyła w Warszawie własną szkołę, na rzecz dalekowschodniej praktyki porzucając scenę. W Malinie stawiamy pytania o to, jaka jest relacja między aktorstwem i praktyką jogiczną. Jakiego rodzaju poszukiwania duchowe i pracę nad samorozwojem zakładają? Jakie są wspólne cele jogi i feminizmu? Czy istnieje związek między jogą i kreatywnością? Czym jest dzisiaj rytuał? Jak prawidłowo rozciągać psoas – mięsień duszy? Jak siedzieć? Jak leżeć? Jak oddychać?

Uwaga! Przed wejściem do Świątyni Niewidzialnego Różowego Jednorożca, w której odbywa się spektakl MALINA, zostaniecie poproszeni o zdjęcie butów, którymi na czas spektaklu zaopiekuje się obsługa widowni Instytutu Teatralnego.

Realizacja

Pomysł i reżyseria: Marta Malikowska

Performans: Marta Malikowska, Agata Siniarska, Maniucha Bikont

Tekst i dramaturgia: Anka Herbut

Scenografia i kostiumy: Maja Skrzypek

Choreografia: Agata Siniarska

Muzyka: Maniucha Bikont

Wideo: Nastia Vorobiova

Reżyseria światła: Alexandr Prowaliński

Produkcja: Stowarzyszenie Twórców „Cztery wymiary to dla nas za mało”

Opinie naszych widzów (2)

  • 9,0/ 10

    Bardzo nowatorska forma i ważny, aktualny temat. Spektakl zrobiony z pomysłem, ironią i dystansem, a przy tym skłaniający do refleksji w bardzo miłej aranżacji przestrzeni.

    al.....@gm...il.com / 21 stycznia 2019

  • 8,0/ 10

    Zaskakujacy odwazny pomysl do zostanowienia sie nad kobiecoscia cielesnoscià rola kobiety w spoleczenstwie

    Ik.....@gm...il.com / 21 stycznia 2019

Instytut Teatralny - Adres i dojazd

ul. Jazdów 1, Warszawa

http://www.instytut-teatralny.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.