Trzy siostry - zdjęcie Trzy siostry - zdjęcie Trzy siostry - zdjęcie Trzy siostry - zdjęcie Trzy siostry - zdjęcie Trzy siostry - zdjęcie

Średnia ocena

8 oddanych głosów
69 zainteresowanych osób

7,8 / 10

Trzy siostry

Tytułowe bohaterki “Trzech sióstr” - Olga, Masza i Irina, córki wysokiego rangą wojskowego, po śmierci ojca trwają uwięzione na dusznej prowincji, zatopione w fantazjach o innym życiu w Moskwie, która jest dla nich symbolem lepszej, utopijnej rzeczywistości. Rytm ich świata wyznaczają kolejne wojskowe interwencje oraz związane z nim przyjazdy i wyjazdy lokalnego garnizonu, a w tle opisywanych wydarzeń czai się nadchodząca wojna rosyjsko-japońska i rewolucje 1905 i 1917 roku. Dodatkowo Czechowowskie postaci skrępowane są przez obowiązujące sentymentalne i emocjonalne konwenanse, których zmuszone są przestrzegać. Ta ponadczasowa klisza salonu końca XIX wieku zaowocowała wieloma równie “uniwersalnymi”, kliszowymi odczytaniami dramatów Czechowa.

Twórcom spektaklu zależy na powrocie do pierwotnych założeń autora. To co przede wszystkim cechuje jego twórczość to krytyczne spojrzenie na ówczesną sytuację społeczno-polityczną i radykalny sprzeciw wobec hipokryzji, wygodnictwa i głupoty elit nierozumiejących wagi swojej społecznej funkcji oraz wynikających z niej powinności. Zatopieni w banalnych, uczuciowych problemach bohaterowie Czechowa zasłaniają się nigdy niewprowadzanymi w życie planami, przebrzmiałymi frazesami o wartości pracy i równości społecznej. Ten silnie krytyczny gest autora przejawia się wyraźnie m.in. w jego zamiłowaniu do komizmu, groteski i satyry, w igraniu z gustem i oczekiwaniami widowni - czyli elementami jego pisarstwa zaskakująco często pomijanymi w dotychczasowych realizacjach teatralnych.

Imperium rosyjskie pod koniec XIX wieku, a więc w swojej schyłkowej fazie, było ostoją konserwatyzmu zwalczającego wszelkie ruchy wolnościowe zagrażające tradycyjnemu, monarchicznemu porządkowi władzy. Policja polityczna i cenzura zwalczały przejawy krytycznej wobec caratu działalności wolnościowej. W salonach rosyjskich elit panowała atmosfera stagnacji wynikająca po części z poczucia komfortu spowodowanego stabilizacją ekonomiczną, a po części z wszechogarniającego poczucia niemocy. Podobną sytuację znajdujemy u Czechowa.

Na scenie występują między innymi Maciej Grubich, Lidia Olszak, Magdalena Sztejman-Lipowska, Janusz Łagodziński, Paweł Kos, Daniel Salman.

Źródło zdjęcia: fot. Natalia Kabanow

Realizacja

reżyseria: Jędrzej Piaskowski

dramaturgia: Hubert Sulima

scenografia/światło: Aleksander Prowaliński

kostiumy: Hanka Podraza

choreografia: Katarzyna Sikora

muzyka: Jan Tomza-Osiecki

Opinie naszych widzów (4)

  • 9,0/ 10

    Bardzo ciekawy spektakl, warty obejrzenia!

    Ma.....@tl...en.pl / 20 lutego 2019

  • 8,0/ 10

    Ambitny bardzo dobry zespół aktorski. Cieszę się , ze w Lublinie są tak zdolni ludzie będący w stanie zrealizować każdy zamysł reżyserski. Gratuluje a spektakl polecam , gdyż jest niebanalny.

    ko.....@gm...il.com / 13 kwietnia 2018

  • 6,0/ 10

    szału nie było, ale ogólnie OK.

    me.....@bu...ek.pl / 15 października 2018

  • 1,0/ 10

    Ta sztuka mi się nie podobała choć kocham teatr a szczególnie ten w Lublinie. Dla mnie adaptacja tej sztuki była męcząca i nie wiem co reżyser chciał wyrazić. Można przyjąć założenie że się nie znam na teatrze ale przecież teatr jest dla takich jak ja . Nie tylko ja się nudziłem obok kilka osób przycinało oko !. Teatr jest dla ludu a nie dla wyrobionych krytyków teatralnych. W Tym Teatrze byłem ze sto razy i zawsze byłem pełen wrażeń kiedy wracałem tymi ciemnymi ulicami przy księżycu co chadzał Czechowicz do domu. Trzymam kciuki za cały zespół i do następnego razu. pozdrawiam Darius

    ko.....@gm...il.com / 11 lutego 2019

Teatr im. Juliusza Osterwy - Adres i dojazd

http://www.teatrosterwy.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.