Amadeusz - zdjęcie Amadeusz - zdjęcie Amadeusz - zdjęcie

Średnia ocena

6 oddanych głosów
37 zainteresowanych osób

8,0 / 10

Amadeusz

Któż pamiętałby dziś postać Antonia Salieriego, gdyby nie jego legendarna rywalizacja z Wolfgangiem Amadeuszem Mozartem? Legendarna, bo tak naprawdę nie wiemy, jak rzeczywiście wyglądały ich relacje. Wiadomo tylko, że żyli w tym samym czasie w Wiedniu i że Salieri podobno lubił muzykę Mozarta, a na łożu śmierci, w 1825 roku, pogrążony w starczej demencji, miał przyznać się do otrucia swojego rywala. Posłużyło to najpierw Aleksandrowi Puszkinowi do stworzenia literackiej wersji ich konfliktu w dramacie Mozart i Salieri, później po ten sam temat sięgnął Peter Shaffer, którego sztuka Amadeusz stała się kanwą nakręconego w 1984 roku głośnego filmu w reżyserii Miloša Formana.

Rywalizację pomiędzy tymi dwoma kompozytorami często sprowadza się do konfliktu ustosunkowanego miernoty z nierozumianym przez współczesnych geniuszem. Peter Shaffer stawia sprawę jednak nieco inaczej – w swojej sztuce oddaje głos właśnie temu miernocie, ale nie po to, by go dyskredytować, ale postawić kilka ważnych pytań na temat sztuki, geniuszu, moralności, etyki, a nawet Boga. Mozart – wulgarny Niemiec, utracjusz i lekkoduch obdarowany zostaje niezwykłym talentem, podczas gdy Salieri – subtelny Włoch, ułożony człowiek sukcesu, zdaje sobie sprawę, że jemu prawdziwego geniuszu poskąpiono. I wtedy zaczynamy na scenie oglądać, jak tak zwany porządny człowiek zaczyna się staczać, a zdolny błazen, który chichocząc opowiada sprośne kawały, wkracza na drogę do zrozumienia, czym jest ludzkie życie.

Tej historii towarzyszy niezwykła muzyka Mozarta, o której wiedeńczycy zwykli mawiać, że jest w niej za dużo nut. Potrafi ona jednak jak mało która opowiedzieć doświadczenie człowieczego losu – od frywolnego Uprowadzenia z seraju, Wesela Figara, przez Don Giovaniego po Requiem, które (jak chce Shaffer) nie powstałoby gdyby nie intryga miernoty Salieriego. W lubelskim teatrze tę niezwykłą opowieść – barwną i pełną dobrze znanych melodii – zrealizuje Artur Tyszkiewicz, a w rolach antagonistów zobaczymy Janusza Łagodzińskiego (Salieri) i Daniela Dobosza (Mozart).

Na scenie występują między innymi Janusz Łagodziński jako Antonio Salieri, Daniel Dobosz jako Wolfgang Amadeusz Mozart, Jowita Stępniak jako Konstancja Mozart, Przemysław Gąsiorowicz jako Józef II, Cesarz Austrii, Jarosław Tomica jako Baron Gottfried Van Swieten, Jolanta Rychłowska jako Teresa Salieri.

Występują

Janusz Łagodziński - zdjęcie

Janusz Łagodziński
Antonio Salieri

Daniel Dobosz - zdjęcie

Daniel Dobosz
Wolfgang Amadeusz Mozart

Jowita Stępniak - zdjęcie

Jowita Stępniak
Konstancja Mozart

Przemysław Gąsiorowicz - zdjęcie

Przemysław Gąsiorowicz
Józef II, Cesarz Austrii

Jarosław Tomica - zdjęcie

Jarosław Tomica
Baron Gottfried Van Swieten

Jolanta Rychłowska - zdjęcie

Jolanta Rychłowska
Teresa Salieri

Jerzy Kurczuk - zdjęcie

Jerzy Kurczuk
Johann Kilian Von Strack

Tomasz Bielawiec - zdjęcie

Tomasz Bielawiec
Hrabia Franz Orsini-Rosenberg

Halszka Lehman - zdjęcie

Halszka Lehman
Katherina Cavalieri

Paweł Kos - zdjęcie

Paweł Kos
II Venticelli

Piotr Wysocki - zdjęcie

Piotr Wysocki
Kapelmistrz Bono

Wojciech Dobrowolski - zdjęcie

Wojciech Dobrowolski
Ignaz Greybig

Daniel Salman - zdjęcie

Daniel Salman
I Venticelli

Wojciech Rusin - zdjęcie

Wojciech Rusin
Ignaz Greybig Młody

Realizacja

Reżyseria: Artur Tyszkiewicz

Scenografia i kostiumy: Justyna Elminowska

Muzyka i opracowanie muzyczne: Jacek Grudzień

Ruch sceniczny: Jarosław Staniek

Reżyseria światła: Mateusz Wajda

Opinie naszych widzów (2)

  • 9,0/ 10

    Fantastyczny Salieri - podziwiam za ogrom tekstu którym tak swobodnie operował, Mozart i Konstancja idealnie odwzorowali postaci, śmieszne i tragiczne. Cały spektakl robi ogromne wrażenie i wzbudza skrajne emocje. Polecam

    Mi.....@....pl / 04 lipca 2016

  • 8,0/ 10

    Spektakl wydawał mi się ubogi w formie ale po zakończeniu okazało się że świetnie wyeksponował treść i dał mi dużo do przemyślenia.Jeżeli zapadł w pamięć to osiągnął swój cel.Dziękuję za ten przekaz.

    ur.....@gm...il.com / 03 lipca 2016

Teatr im. Juliusza Osterwy - Adres i dojazd

http://www.teatrosterwy.pl/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.