Wykład online: Wystawy światowe Paryskie konteksty Wielkich Wystaw w drugiej połowie XIX w.: Nowy Paryż i jego urbanistyka (prof. Marta Leśniakowska) - zdjęcie

Średnia ocena

23 oddanych głosów

8,9 / 10

Wykład online: Wystawy światowe Paryskie konteksty Wielkich Wystaw w drugiej połowie XIX w.: Nowy Paryż i jego urbanistyka (prof. Marta Leśniakowska)

Wielkie Wystawy Światowe jako tekst kulturowy: cykl 7 autorskich wykładów prof. Marty Leśniakowskiej, dotyczy jednego z ważnych zjawisk w nowoczesnej kulturze o konsekwencjach obserwowanych do dzisiaj. Czym były Wielkie Wystawy Światowe, zwane z czasem EXPO? Jaka była ich geneza? Jaki miały wpływ na wykształcenie się i rozsiewanie kultury popularnej? Jakie były ich konsekwencje w obszarze sztuki i jej odbioru, kultury wizualnej, architektury, urbanistyki?

Wykłady ilustrowane obszernym materiałem ikonograficznym, w tym fragmentami filmów, przedstawiają edycje Wielkich Wystaw na przestrzeni stu lat, od połowy XIX do połowy XX wieku.

Wykład 2 poświęcony jest Wielkim Wystawom organizowanym w ostatnich dekadach XIX wieku w Paryżu, zwłaszcza ich konsekwencjom dla jego architektury i urbanistyki, które ukształtowały Paryż jako nowoczesną europejską metropolię.

Prowadząca: prof. IS PAN dr hab. Marta Leśniakowska, historyk i krytyk sztuki, związana z Instytutem Sztuki PAN. Zainteresowania badawcze: historia, teoria i krytyka sztuki, architektury i fotografii XIX-XXI wieku, metodologia historii sztuki. Członek Komisji Ochrony Dziedzictwa Architektonicznego przy Stołecznym Konserwatorze Zabytków, Rady Programowej Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta”, Zarządu Fundacji „Profile”, Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, Stowarzyszenia „Liber Pro Arte”, Rady ds. zabytkowego kampusu Szkoły Głównej Handlowej przy JM Rektorze SGH, profesor wizytujący w IHS UW.

Czas trwania: 90 minut

Opinie naszych widzów (9)

  • 10,0/ 10

    Bardzo dobry wykład. Pani Profesor mówi do każdego odbiorcy.Dodatkową atrakcją były filmiki pokazujące wystawy światowe.

    bo.....@in...ia.pl / 05 stycznia 2022

  • 10,0/ 10

    Z przyjemnością wysłuchałam wykładu Pani prof. M. Leśniakowskiej o wystawach światowych paryskich. Uzupełniony został ilustracjami i filmikami. Znam angielski i nieco francuski. Ta ikonografia była bardzo przydatna. Cenne też było zwrócenie uwagi na przełomowy kulturowo i technicznie rok 1900.uk

    ul.....@....pl / 30 listopada 2021

  • 9,0/ 10

    Wykład ciekawy pod kątem merytorycznym, bogato ilustrowany, fachowy. Ze wszystkimi wadami transmisji przez Zoom (jeden z uczestników nie wyłączył mikrofonu, pomyłkowe kliknięcia przy odtwarzaniu filmów z YouTube). Bardzo dobra jakość transmisji: nic się nie zawieszało.

    ka.....@gm...il.com / 01 grudnia 2021

  • 8,0/ 10

    Bardzo ciekawy temat, świetnie zilustrowany i skomentowany :)

    iz.....@gm...il.com / 10 grudnia 2021

  • 8,0/ 10

    Bardzo dobry wykład. Nasuwają mi się dwie uwagi: 1) niektóre filmiki, zwłaszcza ten ostatni, były trochę przesadzone w długości, które dla chcących poczuć atmosferę mozna w razie czego znaleźć na YouTube-ie :) 2) po wykładzie była możliwość zadawania pytań. Zastanawiam się, czy nie można by zagospodarować także w trakcie wykładu, np. w połowie, dosłownie i tylko 5 min, nie więcej, na odpowiedzi Pani Profesor na najciekawsze pojawiające się byc może już w trakcie wykładu pytania. Być może ten zabieg jeszcze bardziej włączyłby słuchaczy w wykład :) do przemyślenia :) Pozdrawiam :)

    da.....@....pl / 30 listopada 2021

  • 7,0/ 10

    Treść ok, natomiast jakość prezentacji i jej obsługi był słaby niestety. Momentami oglądaliśmy kilku minutowe filmy po francusku bez chociażby automatycznie wygenerowanych po angielsku.

    Fi.....@gm...il.com / 30 listopada 2021

  • 6,0/ 10

    Brakowało mi audiodeskrypcji do slajdów i filmów, nawet skromnej. Osoby niewidome też uczestniczą w takich wykładach i szkoda że się o tym nie pamięta.

    ma.....@gm...il.com / 30 listopada 2021

  • 6,0/ 10

    Prowadząca miała imponującą wiedzę, jednak trochę się nudziłam.

    la.....@on...et.pl / 30 listopada 2021

  • 5,0/ 10

    Puszczanie 11 minutowego filmu z lektorem francuskim bez sensu, gdy wyklad jest prowadzony po polsku.

    pb.....@ga...ta.pl / 30 listopada 2021

Muzeum Warszawy - VOD - Adres i dojazd

Rynek Starego Miasta 28-42
00-272 Warszawa

http://muzeumwarszawy.pl

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.