E-WYKŁAD CENTRUM INTERPRETACJI ZABYTKU: Spacery UNESCO: Pałace Wersalu (Dr Paweł Ignaczak) - zdjęcie

Średnia ocena

17 oddanych głosów

9,2 / 10

E-WYKŁAD CENTRUM INTERPRETACJI ZABYTKU: Spacery UNESCO: Pałace Wersalu (Dr Paweł Ignaczak)

W cyklu wykładów pod wspólną nazwą „Spacery UNESCO” zapraszamy na podróż po Francji. Wykład o pałacach Wersalu poprowadzi historyk sztuki, dr Paweł Ignaczak.

Pałace Wersalu

Nieopodal Paryża zachowało się miejsce – symbol wielkości Francji. Miejsce związane z ideą państwa, która po wsze czasy łączona będzie z imieniem Króla Słońce, Ludwika XIV i jego następców. Na to imponujące założenie rezydencjonalno-ogrodowe patrzeć można z wielu perspektyw.

Wersal bowiem to nie tylko królewska rezydencja, ale także miasto o przemyślanym układzie urbanistycznym, wyrosłe nieopodal pałacu. To tu, w bliskości dworu posadowiono siedziby arystokracji, klasztory fundowane przez królowe Francji, pawilony muzyczne i sportowe, jak też stajnie królewskie.

Przedstawimy różnorodność Wersalu na tle historii – od monarchii do Republiki.

Kolejne wykłady dr Pawła Ignaczaka w cyklu Spacery UNESCO – Francja w okresie wakacji 2021:

16.08 – Nancy

30.08 – Paryska Wyspa Świętego Ludwika

Biogram:

Dr Paweł Ignaczak, historyk sztuki, związany z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie. Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Stypendysta DAAD, Fundacji Lanckorońskich, Fundacji Dr Marii Zdziarskiej-Zaleskiej. Pracował w Gabinecie Rycin Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz w dziale kolekcji artystycznych Biblioteki Polskiej w Paryżu. Jego praca doktorska o grafice Jana Piotra Norblina została wyróżniona w 2014 roku nagrodami: Prezesa Rady Ministrów RP oraz Polskiego Towarzystwa Badań nad Wiekiem Osiemnastym. Interesuje się szeroko rozumianą kulturą artystyczną XVIII wieku (sztuki piękne, rzemiosło artystyczne, obyczajowość), twórczością amatorską w XVIII wieku, grafiką dawną (głównie polską i francuską XVIII i XIX wieku), a także historią kolekcjonerstwa i muzealnictwa.

Czas trwania: 90 minut

Opinie naszych widzów (6)

 • 10,0/ 10

  Super wykład

  m_.....@....pl / 23 października 2021

 • 10,0/ 10

  Jak zwykle bardzo dobry wykład. Pan wie o czym mówi, Podstawowa zasada wykładowcy: Po pierwsze nie nudzić została spełniona w 100%.

  bo.....@in...ia.pl / 09 września 2021

 • 10,0/ 10

  Bardzo dobry, pełen ciekawychszczegółów.

  bo.....@in...ia.pl / 03 września 2021

 • 10,0/ 10

  Wspaniały wykład aż chce się obejrzeć jeszcze raz.

  be.....@gm...il.com / 08 sierpnia 2021

 • 9,0/ 10

  Z zainteresowaniem wysłuchałam wykładu dr. P. Ignaczaka o Wersalu. Została przedstawiona jego historia i rozbudowa towarzyszących pawilonów. Całość została odpowiednio zilustrowana. Dodatkowo dziękuję za polecenie filmu ,,Maria Antonina". urszula krzysiak

  ul.....@....pl / 29 lipca 2021

 • 3,0/ 10

  Temat z ogromnym potencjałem. Niestety przekaz nudny, mało widoczne ilustracje i mnóstwo niedokończonych wątków. Duże rozczarowanie

  ka.....@gm...il.com / 30 lipca 2021

Muzeum Warszawy - VOD - Adres i dojazd

Rynek Starego Miasta 28-42
00-272 Warszawa

http://muzeumwarszawy.pl

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.