Mały szkicownik - Warsztaty artystyczne dla dzieci - zdjęcie Mały szkicownik - Warsztaty artystyczne dla dzieci - zdjęcie Mały szkicownik - Warsztaty artystyczne dla dzieci - zdjęcie Mały szkicownik - Warsztaty artystyczne dla dzieci - zdjęcie

Mały szkicownik - Warsztaty artystyczne dla dzieci

„Mały szkicownik” - Warsztaty artystyczne dla dzieci w wieku 10-12 lat

Twórz, rysuj i baw się! Weź udział w warsztatach, podczas których wzorem królewskich artystów będziemy poznawać i nauczymy się nowych technik rysunkowych.

Inspiracją dla zaaranżowanych w domach uczestników pracowni artystycznych staną się królewska Malarnia i Skulptornia, w których to w czasach króla Stanisława Augusta uczyli się przyszli malarze i rzeźbiarze.

Każde ze spotkań będzie także okazją do bliższego zapoznania się z tematami takimi jak perspektywa, proporcje, studium postaci czy przedmiotu. Podczas warsztatów ćwiczenia z rysunku będą się przeplatać z aktywnościami rozwijającymi kreatywność, umiejętności manualne i własny sposób wyrazu artystycznego dzieci.

Dodatkowo przez cały okres trwania cyklu „Mały szkicownik” dzieci otrzymają dostęp do filmów edukacyjnych wyjaśniających poszczególne techniki rysunkowe.

Ze względu na konieczność posiadania przez każdego uczestnika materiałów rysunkowych w przypadku zapisania na zajęcia rodzeństwa należy zakupić liczbę biletów odpowiednią liczbie zapisanych dzieci.

Warsztaty odbywać się będą w kameralnym gronie 12 osób. Wiek uczestników: 10-12 lat.

Każdy uczestnik otrzyma kurierem paczkę z materiałami, niezbędnymi do tego, by zacząć rysować. Materiały potrzebne do realizacji warsztatów zostaną przesłane na adres pocztowy podany w korespondencji mailowej dotyczącej zapisów.

W zestawie znajdują się:

- trzy ołówki o twardości: 3B, 5B, 7B

- węgiel w drewnianej oprawie, grafit w sztyfcie, sepia, sangwina

- pięć suchych pasteli

- gumka biurowa i chlebowa

- foliopis i marker wodoodporny

- blok A4

- kartony i tektury o różnej fakturze

- kalka kreślarska, folia przeźroczysta

- pomoce edukacyjne do zajęć: odlew gipsowy motywu ornamentalnego, reprodukcje wybranych obiektów z królewskiej kolekcji rzeźby, rysunki pomocnicze

TERMINY I TEMATY SPOTKAŃ:

6 marca o g.11.00 - RÓŻNE PERSPEKTYWY

Podczas warsztatów bliżej przyjrzymy się budynkowi Starej Oranżerii i dekoracjom malarskim zdobiącym jego wnętrza. Na ich przykładzie nauczymy się wyznaczać plany i rysować perspektywę. W tym celu wykorzystamy samodzielnie przygotowane, proste narzędzia optyczne. W drugiej części warsztatów poznamy bliżej szkice królewskiego artysty Jana Christiana Kamsetzera, aby następnie samemu nabrać wprawy w rysunku konturowym i modelunku światłocieniowym.

20 marca o g.11.00 - PROPORCJONALNY CZYLI JAKI?

Przyglądając się posągom z królewskiej kolekcji rzeźby wspólnie opiszemy ich wygląd i proporcje postaci. Dowiemy się czym jest złoty podział. Nauczymy się także jak bez użycia linijki zmierzyć długość ręki czy wysokość człowieka. W drugiej części warsztatów wcielimy się w rolę XVIII-wiecznych konserwatorów i wykonamy własne szkice zrekonstruowanych rzeźb antycznych.

27 marca o g.11.00 - STUDIUM POSTACI

Inspiracją do warsztatów będzie XVIII-wieczna pracownia rysunku, w której jedynymi postaciami wartymi odwzorowania były rzeźby antyczne. Na przykładzie posągów Flory Farnese i Ceres Mattei bliżej przyjrzymy się układowi ich ciał, powłóczystym szatom, twarzom, fryzurom i atrybutom. Studia postaci wykonamy wykorzystując różne techniki rysunkowe takie jak rysunek węglem, sangwiną, pastelami. Nauczymy się także jak wybierać podłoża o różnej fakturze i kolorze, aby osiągnąć charakter bardziej linearny lub malarski szkicu.

10 kwietnia o g.11.00 – DETAL

Podczas warsztatów przyjrzymy rzeźbom i elementom ornamentalnym z wielu stron i perspektyw. Dowiemy się również w jaki sposób za pomocą linii i figur geometrycznych wykonać rysunek wybranych przedmiotów z naszego otoczenia. Następnie spróbujemy swoich sił szkicując dłoń, nos czy oko.

Prowadząca:

Dorota Stelmaszczyk-Szwed - ilustratorka, graficzka, absolwentka projektowania graficznego w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie oraz Podyplomowego Studium Muzealniczego w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Edukatorka w Muzeum Łazienki Królewskie. Na co dzień prowadzi lekcje muzealne i warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Pracę z dziećmi uważa za niezwykle inspirującą i twórczą, lubi pracować na zasadzie wymiany myśli, umiejętności i pozytywnej energii. Zajmuje się również malowaniem obrazów.

Dodatkowe informacje: o.michalik@lazienki-krolewskie.pl (+48) 798 992 895

Link do regulaminu warsztatów --> KLIKNIJ TUTAJ

Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie - Adres i dojazd

http://lazienki-krolewskie.pl/

Kup bilet