Leszek Abrahamowicz - zdjęcie

Leszek Abrahamowicz

8,4 / 10

85 oddanych głosów

Data urodzenia:
29-05-1960 (62 lat)

Absolwent Wydziału Aktorskiego P.W.S.T. im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (1985).

Grał w ponad dwudziestu przedstawieniach teatralnych. Pierwsze kroki na scenie stawiał jeszcze na studiach w przedstawieniach Pułapka (1982) oraz W dżungli miast i Złe zachowanie (1984). Zdecydowaną większość swojego dorobku zaprezentował na deskach sceny Teatru Rampa. W latach 1985-1997 grał w wielu spektaklach w reżyserii Andrzeja Strzeleckiego, m.in. Kazanie (1985), Czerwony stoliczek (1988), Muzykoterapia (1989), Love (1992, jako Gość), Alicja w krainie czarów (1993, jako Królik) oraz Majestat (1997, jako Chłop).

Występował w wielu spektaklach teatralnych, do których należą: Art (1999) w reż. K. Miklaszewskiego, 80 światów naokoło dnia (1999) w reż. J. Polewki, Kandyd (2005) w reż. M. Wojtyszki, Wielka woda (2003) i Sztukmistrz z Lublina (2004) w reżyserii Jana Szurmieja; Siódme mniej kradnij (2003) i Jak stać się żydowską matką... (od 2008) w reżyserii Jana Prochyry, Pinokio (w Teatrze Syrena) Król Maciuś (2001) Awantura w piekle w reż. C. Domagały oraz Pińska szlachta w reż. M. Pinihina, ( 2010). Obecnie gra w spektaklach:

Awantura o Basię i W pogoni za Bajką w reżyserii C. Domagały, Jeździec burzy (od 2000) w reż. A. Jakubika, A my do Betlejem... w reż. P. Furmana, Mistrz i Małgorzata w reż. Michała Konarskiego (2012), oraz w Latającym Cyrku Monty Pythona w reż. Adama Opatowicza. Przy najnowszej produkcji Rampy- komedii obyczajowej Jak Nanna swa córeczkę Pippe na kurtyzane kształciła w reż.G. Mrówczyńskiego pełnił funkcję asystenta reżysera.

Wśród jego kreacji można znaleźć ponad 40 ról w takich filmach i serialach jak: C.K. Dezerterzy, Pożegnanie jesieni, Sukces, Niemcy, Złotopolscy, Klan, Zdrada, Na dobre i na złe, M jak miłość, Adam i Ewa, Pensjonat pod różą, Kryminalni, Pierwsza miłość, Plebania, Egzamin z życia, Sfora, Powrót sfory, Barwy szczęścia, Samo życie, Glina, Kryminalni, Klub szalonych dziewic.

Zdobył nagrody Grand Prix na Festiwalu Małych Form Teatralnych w Szczecinie (1988), na festiwalu w Arezzo we Włoszech (1986) oraz nagrodę Międzynarodowego Sympozjum Krytyki Teatralnej na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi (1984) i Kryształowy Kamerton (1984).

W latach 1983-2004 występował również w kilku programach telewizyjnych.

Często występuje w:
Spektakle z udziałem tego aktora:

Grand Musical Hotel - spektakl sylwestrowy

Musical

Pandemia, inflacja i zakupy przedświąteczne sprawiają, że warszawiacy marzą o ucieczce z kraju. Urlopie od Polski. Zaledwie 12 minut metrem od centrum powstaje hotel, w którym przeniesiemy Cię na Teneryfę, Majorkę czy Hawaje - bez konieczności opuszczania miasta! Położony wśród bloków Targówka GRAND MUSICAL HOTEL to hybryda uzdrowiska, kasyna i SPA, w którym odzyskasz radość życia. Wyposażony w sztuczną plażę, wodospad i dżunglę kurort obsługiwany jest przez speców od karnawału – przebranżowionych po pandemii aktorów.
Tylko tu wśród pokojówek spotkasz gwiazdy kina, a w restauracji obsłużą Cię laureaci konkursu Chopinowskiego, Orłów czy Fryderyków. Zapraszamy do wnętrza hotelowego show bezrobotnych artystów oraz gości, których z pomocą muzyki i tańca porwiemy w szaloną podróż do krainy luksusu.

Już 11 grudnia wielkie premierowe otwarcie turnusu zimowego w pierwszym na świecie hotelu muzycznym. Nie czekaj! Wsiądź w II linię metra, przybądź na Targówek i zarezerwuj miejsca dla rodziny. Przyjaciół. Żony. Kochanka. A może masz ich dosyć i chcesz spędzić egzotyczny urlop samotnie? Oderwij się od szumu miasta i zaufaj muzykoterapii. Przeżyj przygodę życia w GRAND MUSICAL HOTEL.

Szczegóły

Grand Musical Hotel

Muzyczny

Samolot tanich linii lotniczych Rampa Airlines z lecącymi na grecką wyspę Nudos Polakami wpada w turbulencje i ląduje awaryjnie na tajemniczej wyspie. Błąkający się we mgle turyści zostają wzięci za nielegalnych imigrantów. Uciekając przed wojskiem, dzikimi zwierzętami i przed sobą trafiają do zagadkowego, położonego wśród bloków Grand Musical Hotelu – retrofuturystycznego kurortu przyszłości, ostatniego na świecie azylu dla spragnionych wytchnienia od polityki, inflacji i rodziny, w którym można odbyć podróż na Teneryfę, Majorkę czy Hawaje – bez konieczności opuszczania miasta. Podczas tygodnia metamorfozy kuracjusze odkrywają, że są uczestnikami prokreacyjnego reality show sponsorowanego przez Instytut Demografii a hotel to przebranżowiony teatr muzyczny, położony nie w Grecji, ale w najbardziej tajemniczej dzielnicy Warszawy – na Targówku.

Szczegóły

O dwóch takich co ukradli księżyc

Dla dzieci

Zrealizowany z rozmachem inscenizacyjnym, rozśpiewany i roztańczony musical według powieści Kornela Makuszyńskiego. Spektakl daje znakomity pretekst do dyskusji o relacjach rodzinnych i o prawdziwych wartościach, jakie powinny być doceniane w życiu.
Nowy pomysł inscenizacyjny reżysera Cezarego Domagały zakładał uwspółcześnienie historii Jacka i Placka, co wymagało nowej aranżacji muzyki Tomasza Bajerskiego dokonanej przez młodego kompozytora i aranżera Andrzeja Bonarka, przygotowania bardzo efektownej nowatorskiej scenografii autorstwa Małgorzaty Szydłowskiej, futurystycznych projekcji video Dawida Kozłowskiego, oraz nowoczesnej choreografii Marty Domagały-Witkowskiej.
W wyniku współpracy tych twórców powstał wyjątkowy musical, a zawarte w nim 23 mądre a jednocześnie zabawne piosenki idealnie oddają przesłanie Makuszyńskiego.

Przypominają o tym, co jest w życiu ważne, co doceniamy dopiero w kontekście braku, ile musimy doświadczyć, aby zrozumieć pewne prawdy. Podkreślają, że miłość matczyna może pomagać zwyciężać wszelkie przeciwności losu.

Spektakl rekomendowany dla dzieci w wieku 7-13 lat.

Szczegóły

Pinokio

Dla dzieci

Dzieci razem z Pinokiem przeżywają jego zaskakujące przygody wynikające często z samowoli i łatwowierności.

Idealny pretekst do dyskusji o wyjątkowej roli ojca, o posłuszeństwie i dobrym wychowaniu.

Wspaniała podróż w świat dziecięcej wyobraźni. Jej bohaterem jest mały, niegrzeczny chłopiec, który pewnej nocy ma niesamowity sen. Oto ożywają wszystkie jego zabawki, a on sam staje się drewnianym pajacem i jako Pinokio zaczyna się uczyć dobrych manier
i odpowiedzialności.

Pokój chłopca zamienia się w różne krainy, w których pajacyk spotyka znane nam z bajki postacie i przeżywa z nimi niezwykłe przygody. W tej wędrówce od początku towarzyszy mu Gadający Świerszcz, będący jednocześnie wirtuozem skrzypiec.

Spektakl rekomedowany dla dzieci w wieku 6-11 lat.

Szczegóły

Awantura o Basię

Dla dzieci

Musical familijny na podstawie znanej powieści Kornela Makuszyńskiego.

Wzruszająca i zabawna historia Basi Bzowskiej, która po śmierci matki trafia do różnych opiekunów, podbijając ich serca. Pobudza do dyskusji na temat wytrwałości i wartości kochającej rodziny.

Nasz musical osadzony w realiach lat 20. i 30. XX wieku pełen jest niesamowitych zwrotów akcji, które rodzą liczne pytania.

Kto ma być prawnym opiekunem Basi i gdzie ma zamieszkać? Co się stanie kiedy podrośnie? Czy uda się odnaleźć zaginionego ojca Basi? Czy miłość dziecka jest w stanie pokonać przeciwności losu?

Odpowiedź na te wszystkie zagadkowe pytania widzowie odnajdą bez trudu oglądając „Awanturę o Basię”.

Ciekawe kostiumy, piękne piosenki wywołujące uśmiech i łzy oraz niezapomniane kreacje aktorskie to niewątpliwe atuty tego spektaklu.

Spektakl rekomendowany dla dzieci w wieku 7-14 lat.

Szczegóły

W pogoni za bajką

Dla dzieci

Teatralno-musicalowa zabawa znanymi bajkowymi wątkami i losami bohaterów. Całość tworzy muzyczną opowieść zaskakującą nowoczesną formą i pomysłem inscenizacyjnym.

Przeplatają się w nim dwa światy: podziemny świat nieczytanych bajek oraz zabiegany świat współczesnego królestwa.

Wiecznie zajęty król Sukcesso Pałer zaniedbuje relacje ze swoją córką. Aby ojciec choć na chwilę przestał być królem i poświęcił swój czas tylko jej, królewna Rebella postanawia ukryć jego berło. Atrybut władzy ginie w czeluściach zamkowych lochów, a jego poszukiwanie daje początek fascynującej przygodzie z bohaterami wielu znanych bajek.

Zaskakująca roszada konwencji i stylów uczy znajdowania właściwego kontekstu oraz interpretacji wielu symbolów.

Spektakl rekomendowany dla dzieci w wieku 7-13 lat.

Szczegóły

Latający Cyrk Monty Pythona

Kabaret

Latający Cyrk Monty Pythona to oryginalny spektakl kabaretowy nawiązujący do słynnego brytyjskiego programu kabaretowego w inteligentnym i dowcipnym tłumaczeniu Filipa Łobodzińskiego. Doboru tekstu i piosenek dokonał reżyser Adam Opatowicz - twórca kabaretu Czarny Kot Rudy.

Angielscy dżentelmeni, kpiąc ze wszystkiego co ludzkie, wywołują szereg groteskowych sytuacji, przeplatanych zabawnymi piosenkami i skeczami. Piosenki wybrane z różnych programów telewizyjnych i filmów grupy Monty Pythona z niewątpliwym męskim wdziękiem wykonują aktorzy Teatru Rampa. Towarzyszy im przy fortepianie Robert Gołaszewski.

Szczegóły

Jeździec Burzy

Musical

Jeździec burzy to jedyny w Polsce, rockowy musical o Jimie Morrisonie, jego życiu i karierze. W nim wspaniałe, koncertowe wykonanie większości największych przebojów Artysty i zespołu The Doors.

Cieszy się od lat ogromnym powodzeniem, zagrany został już ponad 200 razy. Kultowe piosenki, znane większości fanów muzyki, w tym wydaniu śpiewane są po polsku, co dodatkowo daje niepowtarzalną okazję wsłuchania się nie tylko w muzyczne, ale i w liryczne przesłanie tego idola.
Jeździec burzy – to muzyczna opowieść o samotności artysty, którego machina przemysłu rozrywkowego sprowadziła do cielesnego symbolu „sex-idola”, gubiąc postać wrażliwego poety. I chociaż jego wizje i przeczucia wyprzedziły swój czas, to niekłamana pasja kontestatora rzeczywistości, dopiero po jego śmierci stała się legendą trwającą do dzisiaj. Najlepszym tego dowodem jest ekspansja płytowo-wydawnicza twórczości Morrisona i grupy The Doors notowana do dziś w Anglii, w Ameryce i w Polsce.

Szczegóły

Mistrz i Małgorzata

Komedia

Młody duchem i ciałem Michał Konarski – autor adaptacji i reżyserii proponuje dość osobistą interpretację arcydzieła Bułhakowa. Niczego jednak nam nie narzuca, a raczej dzieli się tym, co go w powieści, którą analizował przez wiele lat, urzekło i zahipnotyzowało.

Efekt to ciekawie skondensowana fabuła i bogactwo symbolicznych scen, pozostających do interpretacji Widza. Nowatorska inscenizacja "Mistrza i Małgorzaty" początkowo nie przypadła do gustu bardziej rygorystycznym krytykom a bardzo pozytywnie została odebrana przez młodych widzów, którzy dali temu wyraz w mediach społecznościowych.
Często pisali, że po obejrzeniu naszej interpretacji postanowili sięgnąć po dzieło osobiście, a ci którzy już znali „Mistrza i Małgorzatę”, przyznali, jak wiele groteskowych scen i symbolicznych znaczeń uszło ich uwadze i po spektaklu wracają do lektury. Wielu starszych widzów przyznało, iż zręcznie wplecione w spektakl piosenki Izaaka Dunajewskiego z radzieckich filmów propagandowych "Wołga, Wołga" i "Świat się śmieje" znakomicie uwydatniły liczne absurdy Rosji lat 30-tych.

Szczegóły