Jarosław Gruda - zdjęcie

Jarosław Gruda

8,2 / 10

6 oddanych głosów

Data urodzenia:
16-04-1965 (57 lat)

Ukończył łódzką PWSFTViT w roku 1988. Od tego roku jest aktorem Teatru Powszechnego. Jeszcze jako student zadebiutował w Kronice wypadków miłosnych Andrzeja Wajdy. Później jeszcze wielokrotnie był obsadzany w charakterystycznych rolach drugoplanowych i wyrazistych epizodach w spektaklach i serialach telewizyjnych (Ja, Malinowski, Siedlisko, Badziewiakowie) oraz filmach fabularnych (Zakład, Pożegnanie z Marią, Poniedziałek).

Obecnie w Teatrze Powszechnym występuje w spektaklach: Zły (reż. Jan Buchwald), Zbrodnia i kara (reż. Waldemar Śmigasiewicz).

Spektakle z udziałem tego aktora:

Spektakl "Kochając Marszałka"

Dramat

W spektaklu widzimy postać Marszałka Piłsudskiego jako człowieka „z krwi i kości”, widzianego oczami ukochanej kobiety. On silny, trzymający w rękach władzę, decydujący o losach Polski i Europy, legenda podziemnej Polski, bohater oraz mąż innej...

Ona zdecydowana stawać ramię w ramię z mężczyznami, organizująca przerzuty broni, napadająca na pociągi. W czasach, kiedy jedynym zadaniem kobiet jest dobrze wyjść za mąż i wychować dzieci, ona przemyca dynamit w gorsecie i rewolwery w fałdach spódnicy.

Połączyło ich silne uczucie, które dawało obojgu siłę do walki, stawiania czoła konwenansom i pokonywania trudów dnia codziennego w czasach wojennych.

Szczegóły

Teatr Kępa: Fircyk w zalotach

Dramat

Komedia, która skutecznie oparła się działaniu czasu i od dwustu lat cieszy się niesłabnącym powodzeniem u publiczności. Świetnie oddany komizm postaci oraz żywa i zabawna intryga.

Szczegóły

Dziady II, Upiór

Tragedia

Spektakl Teatru Grot to próba oryginalnej interpretacji trudnego dramatu Adama Mickiewicza, który pokazuje, że stare tradycje ludowe mogą fascynować i być dla artysty źródłem inspiracji. Reżyser proponuje powrót do korzeni, co w dobie napływającej do nas kultury celtyckiej czy amerykańskiej jest nie lada wyczynem.

Akcja dramatu rozgrywa się w ciemnej kaplicy, gdzie wokół trumny zgromadzili się ludzie, czekający na pojawienie się duchów zmarłych. Wśród nich wyróżnia się Starzec: grany przez Jarosława Grudę, który wyraźnie uwielbia brać udział w dziadach. Wszystkimi przewodzi Guślarz, którego rolę w rewelacyjny sposób zagrał sam reżyser spektaklu Arkadiusz Głogowski. Unoszący się po całej widowni zapach palonej przez niego garści kądzieli pozwala widzowi poczuć się uczestnikiem obrzędu. Każdy wywołany przez Guślarza duch pojawia się z tyłu widowni, przechodzi przez nią , ocierając się o widzów, i dochodzi do sceny, by odegrać swoją rolę.
Wszyscy aktorzy, którzy wcielili się w role zjaw i duchów, zasługują na wielkie brawa. […] Moment napięcia, strachu, litości i niepewności podkreśla muzyka, znakomicie skomponowana i wykonana na potrzeby spektaklu przez Izabelę Taraszkiewicz. Atmosferę grozy i strachu pozwalają rozluźnić role śpiewane, zwłaszcza Diva (Pasterka), grana przez Kingę Głogowską, zachwyca delikatnością, strojem, a przede wszystkim ekspresyjnym, pięknym śpiewem.

Szczegóły

Rewizor

Komedia

Na notabli prowincjonalnej mieściny pada blady strach: zmierza do nich rewizor. Każdy z nich ma coś na sumieniu, robią więc wszystko by w porę rozpoznać urzędnika. Fatalnym zbiegiem okoliczności biorą za niego zupełnie przypadkowego człowieka…

Tak rozpoczyna się jedna z najbardziej znanych komedii Gogola, którą od prawie 200 lat nieprzerwanie grają teatry na całym świecie. We współczesnej inscenizacji Igora Gorzkowskiego klasyczna sztuka ukazuje absurdy władzy i obnaża fikcję naszych społecznych i politycznych relacji. Pokazuje, że w gogolowskich bohaterach wciąż widzimy własny obraz i wciąż zmuszeni jesteśmy śmiać się z samych siebie.

Szczegóły