„Polityka nigdy mnie nie obchodziła, wiec czemu teraz miałbym się nią interesować? Jedyną formą wolności jest dla mnie teatr. Jestem aktorem: chodzę do teatru, gram swoje role i wracam do domu. To wszystko” - mówi Hendrik Höfgen, bohater książki Klausa Manna i filmu Istvána Szabó, na wieść o dojściu Hitlera do władzy. Historia aktora-kameleona, gładko wchodzącego w alianse z każdą kolejną władzą, niepokojąco łatwo nabiera aktualności w innych czasach. Film Istvána Szabó z 1981 roku odbierany był jako głos w sprawie ówczesnych reżimów wschodniej Europy.
Premiera Mefista zrealizowana w Teatrze Powszechnym w 1983 roku wyrastała z doświadczenia stanu wojennego i postaw artystów wobec władz PRL-u. Mefisto w 2017 roku powstaje w teatrze obrzucanym racami przez narodowców, piętnowanym z kościelnych ambon i mównic sejmowych; w teatrze, przed którym staje policja żeby zapewnić bezpieczeństwo. W kraju, w którym decyzja o występie w mediach publicznych jest obciążona dylematami, jakie dotąd znaliśmy tylko z historii.
„Bez paniki. Zachowajmy trzeźwy umysł…” – komentuje Höfgen lęki przyjaciół opozycjonistów. Czy wszyscy jesteśmy albo w każdej chwili możemy stać się Höfgenami? Gdzie kończy się kompromis, a zaczyna oportunizm? Czy wyznaczanie tej granicy nie służy utwierdzaniu się w poczuciu moralnej wyższości? A może jest próbą zachowania resztek przyzwoitości? Kto jest lub chce być Wallenrodem, a kto niezłomnym? I jakie trupy trzymają w szafie dzisiejsi samozwańczy nonkonformiści?
Spektakl dla widzów od 18. roku życia
Czas trwania: 90 minut
Realizacja
Reżyseria: Agnieszka Błońska
Dramaturgia: Joanna Wichowska
Scenografia: Robert Rumas
Kostiumy: Natalia Mleczak
Reżyseria światła i projekcje: Artur Sienicki
Inspicjent: Barbara Sadowska
10/10
Genialny i mocny spektakl!
al.....@....pl | 25.05.2021
10/10
Polecam
no.....@gm...il.com | 23.01.2020
10/10
Znakomity spektakl, który warto polecić wszystkim, którzy uważają zagrożenie narodowym socjalizmem w Polsce za nierealne. Poruszający i mądry. A pokazane cytaty ludzi, którzy promują tzw. kulturę narodową są porażające głupotą.
mm.....@gm...il.com | 1.12.2018
10/10
Czułam się w teatrze cudownie tak jakby zebrał się razem "gorszy sort Polaków". Świetna gra aktorów. Dziękuję za cudowne wrażenia!
ol.....@....pl | 16.11.2018
10/10
Dużo emocji, mocne. Polecam.
Em.....@gm...il.com | 4.06.2018
10/10
Przedstawienie mocne, wyraziste, ciekawe, nacechowane politycznie, jednak nie zagłębiając się w meandry życia politycznego w Polsce nie wszystkie wątki są czytelne.
Polecam
gi.....@gm...il.com | 26.04.2018
10/10
mocny, poruszający, świetnie zagrany, aktualny do bólu
pa.....@po...ta.onet.pl | 19.04.2018
10/10
Mistrzostwo aktorskie, formuły spektaklu, budowy, tekstu. Polecam
kr.....@in...ia.pl | 18.04.2018
10/10
Fantastyczny spektakl, must-see dla osob, którym podobała się Klątwa.
An.....@we...il.com | 10.01.2018
10/10
Wyszedłem z glową pełną emocji. Poruszony. Zachwycony.
ga.....@tl...en.pl | 8.01.2018
10/10
Teatr wybitnie zaangażowany, ale taka jest też rola sztuki, by poruszać dzisiejsze problemy. W wielu momentach nawiązywał do zamieszania wokół przedstawienia "klątwa", którego nie oglądałem i nie mam wyrobionego o nim zdania. nie przeszkadzało to jednak w odczytaniu idei przedstawienia, która dotyka dylematów wielu artystów, czy ryzykować karierę dla ideałów, czy wybrać konformizm. Niezależnie od przekonań polityczno-moralnych przedstawianych ze sceny, sztuka jest dobrze "skrojona", jest dynamiczna i nie pozwala zasnąć widzom. Bardzo dobra gra aktorów. By zrozumieć aluzje przemycane w dialogach i symbolach, wskazana jest minimalna wiedza na temat historii najnowszej i tej sprzed kilkudziesięciu lat.
ba.....@gm...il.com | 8.01.2018
10/10
Cos niesamowitego. Gdybym mogl i mial sile klaskal bym na stojaco jeszcze godzine
ch.....@gm...il.com | 9.11.2017
9/10
Świetny spektakl!
na.....@gm...il.com | 2.06.2018
9/10
mocny, zdecydowany przekaz. Może nie wszyscy go właściwie zrozumieją ale trudno - nie dla wszystkich jest taka sztuka. Ode mnie bardzo wysoka nota
Ja.....@....pl | 8.01.2018
8/10
Świetny, na czasie, daje do myślenia. Dobrze, że można obejrzeć coś nie tylko dla przyjemności, a jednak dużą przyjemnością.
An.....@on...et.pl | 12.11.2022
8/10
Spektakl dość mocny, wciągający, ale przy tym nieco chaotyczny, krzykliwy i bez fabuły. Głównie chodzi o rozterki artystów czy angażować się publicznie czy tylko ograniczyć się do swojej profesji. Aktorzy świetni, grają dobrze. No i pani Klara jest the best!
ra.....@gm...il.com | 16.11.2018
8/10
Spektakl świetny, aktualny i przejmujący, ale denerwuje mnie Karolina Adamczyk, która w każdym spektaklu nie radzi sobie z odpowiednią emisją głosu. Nie wiem czemu gra w tak dobrym teatrze i czemu jest brana do spektakli z takim potencjałem...
ma.....@gm...il.com | 5.06.2018
2/10
Spektakl oczywiście miał szokowac i to mu się udało. Aczkolwiek forma przekazu, który niesie ze sobą ten spektakl jest niekoniecznie odpowiednia. Osobiście nie wywarł na mnie wrażenia.
mu.....@gm...il.com | 12.01.2020
1/10
slabo, bardzo slabo. rozumiem - nagość, ale bezsensowna i brudna - nie. pokazywanie kobiecych kształtów, dokładniej to kobiecych części najintymniejszych - wręcz narządów - żałosne. rozumiem, gdyby to miało sens, było wpisane w spektakl. a wy - robicie to jedynie żeby prowokować. pierwszy i ostatni raz w tym "teatrze" ;) nowoczesność XD
no.....@gm...il.com | 2.06.2021
1/10
Spodziewałem się SZTUKI, w której będzie zaszyty inteligentnie podany manifest polityczny.
Trafiłem na gniota, który do widowni ma przemawiać wulgaryzmami i nagością, mruganiem do widza okiem poprzez żarty z owej nagości (że niby to taki mamy dystans do siebie, tacy fajnie jesteśmy, hehe), który nie wykorzystuje w najmniejszym stopniu materiału wejściowego (czyli historii artysty-oportunisty z czasów hitlerowskich), i po którym mogę z czystym sumieniem stwierdzić - nigdy więcej Teatru Powszechnego :)
al.....@gm...il.com | 22.04.2018
1/10
Za dużo polityki, za mało gry aktorskiej. Nie spójny. Nie wciągnął mnie w akcję, bo jej nie było. Opowiesc o nazimie w odniesienia do obecnej sytuacji. Wydaje się tylko nieudana próbą opowieści o wolności. Ale bez pokazania tego co ważne. Gdzie mamy ja znaleźć i jak? Negatywe przesłanie powodowane uprzedzeniami.
ja.....@gm...il.com | 7.01.2018