Baba-Dziwo - zdjęcie Baba-Dziwo - zdjęcie Baba-Dziwo - zdjęcie Baba-Dziwo - zdjęcie Baba-Dziwo - zdjęcie Baba-Dziwo - zdjęcie

Średnia ocena

76 oddanych głosów

9,0 / 10

Baba-Dziwo

Baba-Dziwo! Ale czym właściwie jest to „dziwo”? Czy to jakaś sztuczna inteligencja, mit narodowy, czy może po prostu sfrustrowana kobieta? Nic z tych rzeczy! Baba-Dziwo to genialny babski łeb, który chce uzdrowić wszystkie kobiety. Przebrana za domokrążcę, księdza czy listonosza może pojawić się w każdym domu i to w najmniej oczekiwanym momencie. Wszystko po to, by sprawdzić, czy jej poddani żyją w szczęściu, czy kobiety służą Ojczyźnie, pamiętając przy tym o tygodniowym limicie jaj, i czy zgodnie z nowym prawem nie uchylają się od dostarczania małych obywateli.

Wszak w świecie Baby-Dziwo dzieci są najważniejsze! Każda kobieta powyżej osiemnastego roku życia ma obowiązek dostarczyć państwu obywatela. Te niezamężne zaś stawić się muszą przed komisją poborową. W przypadku otrzymania kategorii „A” państwo ma im zapewnić odpowiedniego „repopulatora”. Po dziewięciu miesiącach następuje roczny okres przygotowawczy, a potem uroczyste przekazanie obywatela w ciepłe ramiona Ojczyzny, która przecież też jest kobietą.

Jak żyć w świecie Baby-Dziwo? Czy stawiać jej opór? Przecież została wybrana większością głosów. Czy można postawić granicę przed tym wścibskim babskiem? Kiedy należy skorzystać z nielegalnych środków, by obalić legalnie wybraną Babę?

Czas trwania: 100 minut
Źródło zdjęcia: fot. Łukasz Ślusarczyk

Występują

Petronika Selen-Gondor – Katarzyna Kobylińska-Żółcik / Maja Łukomska

Norman Gondor – Piotr Błędowski

Valida Vrana – Katarzyna Faszczewska / Paulina Dąbrowska

Baronowa Lelika Skwaczek – Izabela Szymkuć / Magdalena Siudyka

Ninika – Antonina Cydzik / Maria Strzemińska (Studio Wolandejskie)

Kołopuk Genor – Kacper Putynkowski

Agatika Kormor – Joanna Krupińska / Magdalena Siudyka

Muk Kormor – Maciej Like / Maciej Kerner / Jan Staszczyk

Komisarka 1 – Gabriela Wywrocka / Marta Łącka

Komisarka 2 – Magdalena Dudek

Realizacja

ADAPTACJA I REŻYSERIA: Jacek Stachowicz

MUZYKA: Marcin Steczkowski

CHARAKTERYZACJA: Dominika Godziemba-Trytek

PRODUCENT: Aleksandra Szklarczyk

PRODUCENT EKSPLOATACYJNY: Monika Godlewska

Opinie naszych widzów (30)

 • 10,0/ 10

  Świetny spektakl szczególnie aktualny w obecnej rzeczywistości, w której na nowo krystalizuje się rola kobiet w społeczeństwie..

  zy.....@....pl / 15 kwietnia 2019

 • 10,0/ 10

  Na uznanie zasługuje reżyseria spektaklu, która stała na wysokim poziomie oraz udźwiękowienie, dobrze dopasowane do możliwości sali. Jednakże, nie można pominąć wręcz fenomenalnej roli głównego bohatera męskiego. Nie dość, że została zagrana niesamowicie przekonująco, to jeszcze widać duży progres w stosunku do poprzedniego spektaklu. Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że z niecierpliwością oczekuję na kolejne spektakle z Panem Piotrem w roli głównej.

  ms.....@st...nt.uw.edu.pl / 17 kwietnia 2018

 • 10,0/ 10

  Angażująca gra aktorska, zaskakująco aktualny przekaz. Daje do myślenia. Obejrzyj koniecznie!

  le.....@gm...il.com / 16 kwietnia 2018

 • 10,0/ 10

  Bardzo ciekawy spektakl, mimo że lekko abstrakcyjny. Bardzo dobra gra aktorska, świetni młodzi ludzie. Można się też pośmiać. Zdecydowanie warto!

  a......@....pl / 19 marca 2018

 • 10,0/ 10

  Spektakl był wspaniały i poruszający. Doskonała gra aktorska , minimalizm . Polecam

  wi.....@gm...il.com / 19 marca 2018

 • 10,0/ 10

  Spektakl niesamowity. Świetna gra młodych aktorów i ta ich bliskość widza! Polecam gorąco, to bardzo dobra sztuka. Aktorka grająca Validę - mistrzostwo świata. Wielki szacun dla wszystkich aktorów.

  gr.....@....pl / 01 lutego 2018

 • 10,0/ 10

  Bardzo dobra gra aktorska, w szczególności Piotra Błędowskiego - czuło się szczere emocje i zaangażowanie w odgrywaną przez niego rolę, był bardzo wyrazisty. Gratuluję również odtwórczyniom ról Validy i Baronowej.

  ma.....@gm...il.com / 03 grudnia 2017

 • 10,0/ 10

  Sztuka super tematyczna, świetna obsada i gra młodych aktorów! Główna aktorka zachwyciła mnie swoją grą po prostu niesamowicie !!! Bardzo wszystkim polecam !!!

  la.....@gm...il.com / 03 grudnia 2017

 • 10,0/ 10

  Cudowny spektakl! Wywołuje wielkie emocje, szczerze polecam!

  ju.....@gm...il.com / 03 grudnia 2017

 • 10,0/ 10

  Bardzo sprawny i wciągający spektakl. Mimo, że satyra polityczna, na której bazowali twórcy Teatru Wolandejskiego ma już 80 lat, poruszane problemy są zaskakująco aktualne. Jak bardzo absurdalne muszą być działania władz by wywołać w nas sprzeciw. Kiedy kontrola państwa nad naszym życiem przestaje być oznaką troski, a staje się więzieniem? Z drugiej strony, czy nieskrępowana wolność jest dobra? Czy mimo trudnych okoliczności pozostać wiernym swoim ideałom czy płynąć z nurtem? Czy płynięcie z nurtem jest zawsze łatwiejsze od drogi pod prąd? Spektakl "Baba-Dziwo" pozostawi nas z wieloma pytaniami, nie udzielając jednocześnie moralizatorskiej odpowiedzi. Mimo ciężkiej tematyki, twórcy świetnie żonglują napięciem - gdy wchodzi tytułowa Baba, powietrze aż bzyczy z napięcia. Za chwilę sala śmieje się ze zwykłej ludzkiej niezdarności aparatczyków. To był świetnie spędzony wieczór! Gorąco polecam ten spektakl!

  ma.....@gm...il.com / 04 listopada 2017

 • 10,0/ 10

  Spektakl we wszystkich aspektach dopracowany. Mlodzi, swietni aktorzy. Wczulam sie w historie do samego konca! Postaci Normana, Validy i Petroniki zagrane po mistrzowsku z pelnym profesjonalizmem i oddaniem. Napewno z wielka przyjemnoscia zawitam na kolejne spektakle tego teatru.

  ha.....@gm...il.com / 30 października 2017

 • 10,0/ 10

  Bardzo dobra, ekspresyjna gra aktorów - widać że wkładają dużo energi w swoje role. Ciekawa scenografia - minimalistyczna acz treściwa w formie. Ponadto sam tekst nadzwyczaj aktualny. Bardzo polecam!

  st.....@gm...il.com / 30 października 2017

 • 10,0/ 10

  Jesteśmy pod wielkim wrażeniem gry aktorskiej młodych ludzi! Emocje było czuć w powietrzu. Do tego bardzo mocny temat sztuki prowokujący do przemyśleń i dalszych dyskusji - polecamy!

  a......@gm...il.com / 29 października 2017

 • 10,0/ 10

  Polecam każdemu!

  ig.....@....pl / 10 lipca 2017

 • 10,0/ 10

  Fantastyczny spektakl. Sztuka przedwojenna, ale jakże aktualna! Współczesność odbija się tu w lustrze przeszłości, tej, która chciałoby się by nigdy nie wróciła. Bardzo dobra inscenizacja, młodzi, bardzo obiecujący aktorzy. Petronika - prześliczna!

  an.....@....pl / 09 lipca 2017

 • 10,0/ 10

  Krótko mówiąc: "Chwała kobietom, nie dajcie się!!!". Nasuwa mi się tutaj dygresja z polskiej filmoteki, bo gdy by nie upór naszej podwójnej Noblistki, to jak wykrzykiwał klasyk, o "wyższości" mężczyzn nad kobietami... "(...) może Curie Skłodowska też? (...)" Po raz kolejny "Wolandejski" pokazał na co go stać. Zgrana grupa aktorów i ponad czasowa treść. A wyszło jak zwykle... fantastycznie. "Baba Dziwo" mimo premiery w 1938 r., co wyjątkowo drażniło ówcześnie zwolenników Hitlera, wciąż oddaje wymiar ludzkich słabości, zwłaszcza u osobników będących na szczytach władzy, w państwach, społecznościach funkcjonujących w niskim poczuciu demokracji. A obecnie, no cóż, jest jak jest, w trakcie spektaklu interpretuje się wyraźne nawiązania do otaczającej nas polskiej rzeczywistości, jednak końcową ocenę należy pozostawić widzowi. Niechcący można być wciągniętym w kolejną "dyskusję" polityczną. A po co? Niech teatr będzie teatrem.

  p......@au...af.pl / 30 maja 2017

 • 9,0/ 10

  Troche obawialem sie spektaklu teatralnego w "domu kultury". Nie mialem takich doswiadczen. Zostałem jednak bardzo pozytywnie zaskoczony. Inscenizacja świetna. Scenografia, muzyka, światło naprawdę pomysłowe. Parafrazujac modne ostatnio okreslenie: "skromnie a efektownie". Łatwo zrobić kiepską sztukę z dużym budżetem. Dużo trudniej zrobić dobrą rzecz przy ograniczonych środkach. Szacunek dla całej ekipy. Przechodząc do aktorów. Najbardziej wyróżniał się Piotr Błędowski i dziewczyna grająca Validę (16.02.) – niestety nie wiem jak się nazywa. Aktorstwo na fantastycznym poziomie. Inteligentne, z wyczuciem ale swobodne i nieskrępowane. Monolog Validy przy mikrofonie - brawurowy! Reasumując. Bardzo serdecznie polecam.

  br.....@ch...um.com / 18 lutego 2019

 • 9,0/ 10

  Bardzo fajna sztuka dobra obsada,

  b......@gm...il.com / 17 lutego 2019

 • 9,0/ 10

  Wspaniali aktorzy, mądrze zaplanowane przedstawienie, nowoczesne, ale nie awangardowe, duża intensywność grania, doskonała dykcja. Brawo, brawo, brawo!

  ki.....@gm...il.com / 15 kwietnia 2018

 • 9,0/ 10

  Spektakl przyjemnie się oglądało. Scenariusz rodem książek o totalitarnych ustrojach (Rok 1984, Nowy wspaniały świat) zmusza do przemyślenia własnych światopoglądów odnośnie struktur państwowych i relacji obywatel-państwo. Ostatnie rzędy są na równi poziomem z przedostatnim co utrudnia oglądanie, choć dało się oglądać przez lustra na scenie.

  pr.....@gm...il.com / 19 marca 2018

 • 9,0/ 10

  Najlepsza aktorka - Katarzyna Kobylińska-Żółcik!

  ma.....@gm...il.com / 03 grudnia 2017

 • 9,0/ 10

  Młodzi, ambitni i niesamowicie utalentowani aktorzy. Kapitalnie stworzyli klimat!

  gr.....@gm...il.com / 31 października 2017

 • 9,0/ 10

  Dobre role, ciekawa dekoracja i zaskakujący tekst Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, który niepokojąco zyskał na aktualności. Polecam!

  mo.....@....pl / 12 lipca 2017

 • 9,0/ 10

  Kameralna scena, kontakt z aktorem bliski. Spektakl dający dużo do myślenia i refleksji nad relacjami i postawami ludzi w życiu.

  ma.....@tl...en.pl / 10 lipca 2017

 • 9,0/ 10

  Idźcie i sami zobaczcie, bo warto!

  ma.....@....pl / 10 czerwca 2017

Teatr Wolandejski - Adres i dojazd

ul. Lachmana 5, Warszawa

http://www.wolandejski.pl/

Kup bilet