TAŃCZĄC BOSKĄ KOMEDIĘ / ELWIRA PIORUN - zdjęcie

Średnia ocena

18 oddanych głosów

9,4 / 10

TAŃCZĄC BOSKĄ KOMEDIĘ / ELWIRA PIORUN

To ambitna próba zmierzenia się z dziełem Dantego, który wykreował w czternastym wieku swoją wizję świata pozaziemskiego. Była ona na tyle silna, że przetrwała pokolenia i wciąż oddziaływuje na współczesność. W przedstawieniu nie chodzi o to, żeby opowiedzieć wszystkie wątki zawarte w poemacie, gdyż to nie jest możliwe w godzinnym spektaklu, ale żeby choć trochę zbliżyć się do niektórych poruszanych w nim tematów. Tak jak „Boska Komedia” opisywała świat średniowiecza z całym jego bogactwem idei i ostrzegała przed moralnym osądem w zaświatach, tak tancerze próbują zastanowić się nad współczesnym światem, w którym pandemia stawia pod znakiem zapytania ustalone zasady i reguły. Rzecz dzieje się nie w świecie pozaziemskim ani w dawnych czasach, ale tu i teraz. Punktem wyjścia jest refleksja, że przechodząc przez życie można zetknąć się ze swoim Piekłem, Czyśćcem i Niebem. „Tańcząc Boską Komedię” to bardziej impresja dotykająca poszczególnych tematów niż próba ich dogłębnego pogłębiania. To raczej wyzwanie dla choreografa i tancerzy, żeby spróbować zamienić skomplikowany język poezji Dantego, nasycony rozbuchanymi obrazami plastycznymi na język tańca. Chodzi o to, żeby przedstawić równie sugestywny obraz świata, który można podobnie chłonąć za pomocą wszystkich zmysłów i przy jego pomocy pobudzić refleksję nad współczesnym życiem i jego konsekwencjami. To próba wprowadzenia minimum porządku w świat chaosu i nadmiaru, który nas otacza.

𝙎𝙥𝙚𝙠𝙩𝙖𝙠𝙡 𝙯𝙧𝙚𝙖𝙡𝙞𝙯𝙤𝙬𝙖𝙣𝙤 𝙬 𝙧𝙖𝙢𝙖𝙘𝙝 𝙨𝙩𝙮𝙥𝙚𝙣𝙙𝙞𝙪𝙢 𝙈𝙞𝙣𝙞𝙨𝙩𝙧𝙖 𝙆𝙪𝙡𝙩𝙪𝙧𝙮 𝙞 𝘿𝙯𝙞𝙚𝙙𝙯𝙞𝙘𝙩𝙬𝙖 𝙉𝙖𝙧𝙤𝙙𝙤𝙬𝙚𝙜𝙤. Pokaż mniej

Czas trwania: 60 minut

Zwiastuny

Obsada

◾Choreografia: Elwira Piorun

◾Dramaturgia: Aleksandra Kostrzewa

◾Tancerze: Liwia Bargiel, Magdalena Wójcik/Aleksandra Krajewska, Michał Adam Góral, Michał Przybyła

◾Współpraca twórcza: Gieorgij Puchalski

Opinie naszych widzów (5)

 • 10,0/ 10

  Unikalny obraz ludzkich słabości, okrucieństwa i szaleńswta, jakie ogarnia świat. Tancerze i choreograf stworzyli ten obraz przekonująco i odkryli przed widzem najintymniejszą, ciemną strone ludzkiej natury. Poruszające do szpiku kości!

  iz.....@gm...il.com / 15 marca 2022

 • 10,0/ 10

  Spektakl na najwyższym poziomie, jak zawsze w w zawirowaniach. Gorąco polecam! Profesjonalni tancerze na wyciągnięcie ręki, aż człowiek zapomina, że musi mrugać! Nie można oderwać wzroku... Piękne...

  mt.....@....pl / 18 października 2021

 • 10,0/ 10

  żywiołowe, dynamiczne, odważne, pomysłowe

  an.....@po...ta.wp.pl / 13 sierpnia 2021

 • 7,0/ 10

  Sztuka była by ciekawsza gdyby lektorem był występujący aktor na scenie, a nie jak miało to miejsce sam głos dochodzący z głośników. ;-)

  mo.....@gm...il.com / 13 sierpnia 2021

 • 5,0/ 10

  Bezbłędnie zatańczone na najwyższym poziomie. Sam spektakl niezrozumiały.

  jm.....@gm...il.com / 06 października 2021

Teatr Tańca Zawirowania/ Centrum Teatru i Tańca w Warszawie - Adres i dojazd

Ul. Bruna 9, Warszawa

https://www.facebook.com/zawirowania

Kup bilet