- Warszawa
- Repertuar
- Teatr Groteska
- Dzienniki gwiazdowe
Średnia ocena
11 oddanych głosów
Dzienniki gwiazdowe
Twórczość Stanisława Lema, znanego na całym świecie polskiego pisarza science fiction, filozofa, futurologa, jest i będzie ponadczasowa.
W „Dziennikach gwiazdowych” Lem wnikliwie analizuje ludzką naturę, konsekwencje rozwoju techniki i nauki, a także materialny i duchowy dorobek ludzkości. Wnioski wynikające z jego bezkompromisowych rozważań nie napawają optymizmem. Diagnozę łagodzi sposób, w jaki Autor rozprawia się z niedoskonałościami kosmosu i człowieka. Wszechobecna ironia i dystans sprawiają, że śledząc przygody Ijona Tichego, uśmiechamy się raczej, niż popadamy w czarnowidztwo. Dzieje się tak, bo bohater Lemowskiej Odysei jawi się jako jeden z nas – marzy, aby uczynić otaczający go świat lepszym i wydaje mu się, że można to zrobić w niezwykle prosty sposób. Jednak podobnie jak my, bohater Lema jest bezradny zarówno podczas prób zbawienia ziemskiego świata, jak i w obliczu pytań ostatecznych.
Inscenizacja „Dzienników Gwiazdowych” Małgorzaty Zwolińskiej w sposób niezwykle jasny i zrozumiały wyjaśnia najbardziej nawet złożone sensy zawarte w podróżach Tichego. Zachowuje także to, co w tych opowiadaniach niezwykle ważne, czyli humor, i ciepły, serdeczny stosunek do zmagań bohatera z napotykanymi przeciwnościami. Dzieje się tak dzięki potraktowaniu przygód Tichego jako jego podróży w głąb siebie. Zamysł inscenizacyjny Zwolińskiej jest swoistego rodzaju „Kosmiczną Kartoteką”, w której postaci i zdarzenia „mieszkające” w głowie bohatera, materializują się i stają się jego – i nas widzów – realnością. Zabieg ten pozwala zwiedzać Tichemu najodleglejsze galaktyki bez ruszania się z domu. Wielość rozwiązań inscenizacyjnych, często niezwykle zabawnych i zaskakujących, sprawia, że cała historia dzięki kontekstowi plastycznemu staje się bardziej zrozumiała i wyrazista.
Spektakl dotyka współcześnie aktualnych i palących kwestii, np. istnienia i wykorzystania sztucznej inteligencji oraz niebezpieczeństw z tym związanych.
Zarówno Lem, jak i autorzy przedstawienia – Adolf Weltschek (reżyser) i Małgorzata Zwolińska (autorka adaptacji i scenografii), podchodzą do przedstawionych tematów z dystansem, posługując się groteską, ironią i sarkazmem. W niektórych momentach pojawia się w spektaklu również poważniejszy ton. Dzięki umiejętnemu balansowaniu pomiędzy tymi dwoma sposobami opowiadania, spektakl zyskuje szczególną siłę wyrazu i przykuwania uwagi. Właśnie dlatego przedstawienie ogląda się z dużą przyjemnością i zaciekawieniem. Do tego wartkie, zabawne dialogi, liryczne piosenki, wyrafinowany dowcip i inteligentnie zastosowana plastyka. Ten oparty na wyjątkowej prozie spektakl, adresowany do dorosłych i młodzieży, pokaże widzom cząstkę ich samych.
Dokąd podąża Ijon Tichy, a wraz z nim ludzkość?
Spektakl dla widzów powyżej 14 oku życia.
Link do animacji: https://www.youtube.com/watch?v=XRBB8rGfp9s
Na scenie występują między innymi Karolina Lichocińska jako Wspaniałka, Pan 1, Przedstawiciel, Siostra 1, Olga Przeklasa jako Lepniak, Pan 2, Ciotka, Tubańczyk, Siostra 2, Zbigniew Kozłowski jako Ijon Tichy, Adam Godlewski jako T1, Lewy, Wspanialec, Niemiec Ast A.Roth, Asystent, Brat 4, Krzysztof Grygier jako T4, Milczący, Ojciec, Obrońca, Polak Alojzy Kupa, Przeor, Włodzimierz Jasiński jako Radca Xaphirius, Kalkulator, Tarrakanin, Memnar.
Czas trwania: 110 minut
Zwiastuny
Obsada
Karolina Lichocińska
Wspaniałka, Pan 1, Przedstawiciel, Siostra 1

Olga Przeklasa
Lepniak, Pan 2, Ciotka, Tubańczyk, Siostra 2
Zbigniew Kozłowski
Ijon Tichy
Adam Godlewski
T1, Lewy, Wspanialec, Niemiec Ast A.Roth, Asystent, Brat 4

Krzysztof Grygier
T4, Milczący, Ojciec, Obrońca, Polak Alojzy Kupa, Przeor
Włodzimierz Jasiński
Radca Xaphirius, Kalkulator, Tarrakanin, Memnar
Jakub Popławski
T2, Ktoś, Wspanialec, pół Anglik Boels E.Bubb, Tubańczyk 3, Brat 1
Lech Walicki
T3, Prawy, Wspanialec, Wariat, Stryjek, Tubańczyk 1, Brat 3

Bartosz Watemborski
T1, Halabardier, Wariat, Asystent 2 Brat 2
więcej
Realizacja
adaptacja, teksty piosenek: Małgorzata Zwolińska
reżyseria: Adolf Weltschek
inscenizacja i scenografia: Małgorzata Zwolińska
choreografia: Jacek Owczarek
muzyka: Piotr Klimek
projekcje: Mateusz Mirocha, Małgorzata Zwolińska
asystent choreografa: Karol Miękina
inspicjent: Łukasz Rutkowski
więcej
Opinie naszych widzów (2)
-
10,0/ 10
Gid
bo.....@gm...il.com / 25 listopada 2018
-
7,0/ 10
Ciekawy spektakl, dobra inscenizacja i gra aktorów. Poczucie dobrze spędzonego wieczoru.
br.....@gm...il.com / 01 października 2020
Teatr Groteska - Adres i dojazd
ul. Skarbowa 2
Kraków
http://www.groteska.pl/
Wybierz termin
Dzienniki gwiazdowe
Dzienniki gwiazdowe
Wydarzenie nie odbywa się w nadchodzących miesiącach
Nasze benefity
-
Możliwość wymiany rezerwacji najpóźniej na 3 dni przed wydarzeniem
-
Powiadomienia o zmianie w repertuarze
-
Zwracamy pieniądze w 24h lub wymieniamy na inny termin w razie odwołania wydarzenia
Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:
Ustaw przypomnienie
Sprzedaż wejściówek na spektakl () zaczyna się o . Podaj swój adres email a damy Ci znać o rozpoczęciu sprzedaży.
Przypomnienie zostało ustawione.