GRAVITY / UN-LABEL - zdjęcie

Średnia ocena

5 oddanych głosów

10,0 / 10

GRAVITY / UN-LABEL

Cieszący się międzynarodowym uznaniem spektakl Gravity niemieckiego Teatru Un-label będzie można zobaczyć już kwietnia na dużej scenie Teatru Powszechnego w Warszawie. Pokazy spektaklu są kolejną odsłoną międzynarodowego programu Pokaż język rozwijanego przez Centrum Sztuki Włączającej, nową instytucję na mapie Warszawy, popularyzującą sztukę inkluzywną.

GFRAVITY to cieszący się międzynarodowym uznaniem performans, który radykalnie zmienia myślenie o tym, co może być impulsem i ramą dla ciał tańczących i performujących na scenie. Wyobraźmy sobie przypadkowe spotkanie w metrze i dwie osoby, które wpadają na siebie i wyraźnie na siebie oddziałują. Możemy nazwać to chemią, która każde szukać pierwszego, drugiego kontaktu. Dotyk staje się ścieżką, która prowadzi dwójkę bohaterów w swoją stronę, a ich alternatywna komunikacja poszerza myślenie o tym, czym może być język i jak możemy porozumiewać się niewerbalnie, czerpiąc choćby z najprostszych praw fizyki i przyciągania.

GRAVITY to spektakl taneczny, którego scenariusz został stworzony na podstawie poetyckiej audiodeskrypcji. Teatr Un-Label w zaskakujący sposób odwraca proces tworzenia i kwestionuje przyjęte założenia związane z inkluzywną komunikacją. Język migowy i język wizualny zostają przez twórców włączone w choreografię.

Interdyscyplinarny, mieszany kolektyw artystyczny Un-Label to w Niemczech synonimem artystycznej innowacyjności i różnorodności. Grupę tworzą artyści i artystki z całej Europy. Ich spektakle i performanse z artystami z ograniczeniami i bez wyznaczają nowe standardy w sztukach performatywnych.

*Scenariusz został napisany przez Maxa Greysona w ramach artystycznego projektu badawczego w Królewskim Konserwatorium w Antwerpii, dotyczącego opracowania zintegrowanej artystycznie audiodeskrypcji.

O UN-LABEL to zróżnicowana i wyjątkowo kreatywna grupa artystyczna Un-Label Performing Arts Company skupia artystów i artystki z całej Europy. Kolejne prace kolektywu wyznaczają nowe standardy dla wschodzących artystów z i bez niepełnosprawności. Un-Label wspiera nowe talenty poprzez otwarte warsztaty i kursy mistrzowskie, jednocześnie łącząc międzynarodowych , naukowców, naukowczynie, ekspertów i ekspertki z inkluzywną sceną kulturalną, organizując nie tylko wydarzenia teatralne, performatywne, taneczne, lecz także sympozja, projekty badawcze, warsztaty interdyscyplinarne.

POKAŻ JĘZYK to międzynarodowy program Centrum Sztuki Włączającej, którego celem jest pokazanie polskiej publiczności najlepszych i najbardziej ciekawych artystycznie przykładów europejskiej sztuki inkluzywnej. Główną ideą programu jest rozwijanie nowego języka sztuk performatywnych i teatru i otwieranie drzwi twórczości różnorodnych artystów i artystek, wnoszących w swoje prace nowe języki i estetyki: neuroróżnorodność, alternatywną motorykę, język migowy, czy poetycką audiodeskrypcję. Prace zaproszonych twórców i twórczyń wnoszą nową jakość i zmieniają myślenie o tym, jakie kryteria powinna spełniać sztuka. Program Pokaż język pokazuje rewolucję w teatrze i performansie, która odbywa się na świecie i której Polska już jest częścią. Partnerami programu są Akademia Teatralna w Warszawie i jej filia w Białystoku, a także norweska organizacja interart_s.

Czas trwania: 35 minut

Realizacja

Koncepcja, dramaturgia i reżyseria: Costas Lamproulis (Grecja)

Scenariusz: Max Greyson (Belgia)

Choreografia, taniec i wykonanie: Sarah `Sarena´ Bockers & Dodzi Dougban (Niemcy)

Muzyka i kompozycja dźwiękowa: Filippos Zoukas (Grecja)

Grafika: Tim Stadie (Niemcy)

Kostiumy i scenografia: Sarah Haas (Niemcy)

Reżyseria światła: Christian Herbert

Choreografowie towarzyszący: Despina Bounitsi (Grecja) i Wagner Moreira (Niemcy)

Muzyka (flet): Ine Vanoeveren (Belgia)

Tłumaczka języka migowego: Stella Papantonatos & Konstanze Bustian (Niemcy) (Scarabee)

Doradca ds. międzynarodowego języka migowego: Rafael Grombelka (Niemcy)

Doradca wizualny w języku narodowym: Eyk Kauly (Niemcy)

Doradcy dla osób niedowidzących: Franziska Wilke & Andrea Eberl (Niemcy)

Producent kreatywny: Lisette Reuter (Niemcy)

Opinie naszych widzów (2)

  • 10,0/ 10

    Zachwycajace!

    mo.....@ya...oo.com / 06 kwietnia 2023

  • 10,0/ 10

    Jestem pod wrażeniem :)

    bs.....@gm...il.com / 06 kwietnia 2023

Centrum Sztuki Włączającej / Teatr 21 - Adres i dojazd

https://teatr21.pl/

Kup bilet