Powrót Tamary - zdjęcie Powrót Tamary - zdjęcie Powrót Tamary - zdjęcie Powrót Tamary - zdjęcie Powrót Tamary - zdjęcie Powrót Tamary - zdjęcie Powrót Tamary - zdjęcie Powrót Tamary - zdjęcie Powrót Tamary - zdjęcie

Średnia ocena

6 oddanych głosów

5,2 / 10

Powrót Tamary

Cezary Tomaszewski wraca do jednego z najbardziej legendarnych przedstawień w historii Teatru Studio, wystawionej oryginalnie w 1990 roku „Tamary”. I odnajduje jej mroczną tajemnicę, ukrytą pod powierzchnią atrakcyjnej fabuły opowieść o narodzinach faszyzmu.

Rok 1919. Gabriele D’Annunzio wraz z weteranami pierwszej wojny światowej zajmuje Rijekę i na niewiele ponad rok powołuje niezależną Regencję Carnaro. Ten gest jest odpowiedzią na niezrealizowane aspiracje Włochów tego regionu, którzy wpuszczają poetę-żołnierza do miasta i nazywają go swoim Il Comendante. Wolne miasto Fiume staje się państwem, którego konstytucja zakłada organizację życia społecznego przez muzykę, dni rozpoczynają się odczytami poezji z balkonu, mieszkańcy sami siebie nazywają piratami, a co za tym idzie w modę wchodzą czarne koszule z trupimi czaszkami.

Rok 1927. Polska malarka Tamara Łempicka odwiedza D’Annunzia w jego posiadłości – Vittoriale degli Italiani – podarowanej mu przez Benito Mussoliniego. Prowadzący namiętną korespondencję z Tamarą poeta liczy na bliższe spotkanie. Jak dokumentuje jednak jedna z wielu kochanek Il Comendante – Aelis Mazoyer, Łempicka nie ulega zalotom artysty.

Rok 1990. W warszawskim teatrze Studio Waldemar Dąbrowski produkuje, a Maciej Wojtyszko reżyseruje pierwszy prawdziwie „kapitalistyczny” spektakl w Polsce. „Tamara” na podstawie dramatu Johna Krizanca staje się wydarzeniem dla aspirujących do miana elity mieszkańców Warszawy. Spektakl przyciąga swoją nieoczywistą formą – grany jest w całym teatrze, a widzowie mogą śledzić wybraną postać i jej losy. W ramach spektaklu przewidziana jest kolacja organizowana przez hotel Holiday Inn. Odbija się to na cenach biletów – gdyby spektakl odbywał się dziś, trzeba by było zapłacić za niego około 400 zł. W przedstawieniu kwestie dotyczące sentymentu, jakim bohaterowie obdarzają czasy Regencji Carnaro, a także wątki dotyczące rodzącego się faszyzmu włoskiego ustępują wątkom obyczajowym i sensacyjnym.

Rok 2020. Sto lat po zajęciu Rijeki i trzydzieści po premierze „Tamary”. W teatrze Studio powstaje spektakl w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego opierający się na fenomenie przedstawienia z 1990 roku i wydobywający z niego zaniechane wątki. Młody faszyzm lat 20. sąsiaduje tu bezpośrednio z młodym kapitalizmem lat 90.

Na scenie występują między innymi Monika Obara, Monika Świtaj, Filip Perkowski, Dominika Biernat, Jan Peszek, Sonia Roszczuk.

Twórcy

REŻYSERIA: Cezary Tomaszewski

TEKST: Michał Buszewicz

SCENOGRAFIA I KOSTIUMY: BRACIA Agnieszka Klepacka i Maciej Chorąży

ŚWIATŁO: Jędrzej Jęcikowski

WIZAŻ: Kacper Rączkowski

KIEROWNIK PRODUKCJI: Aleksandra Wiśniewska

INSPICJENTKA: Olga Karoń

Opinie naszych widzów (1)

  • 10,0/ 10

    Wspaniałe przedstawienie z doborową obsadą. Wykorzystany fragment życia Tamary Łępickiej z lat XX na tle rodzącego się faszyzmu we Włoszech doskonale wpisuje się w dzisiejszą rzeczywistość. Poprzez wiele nawiązań do aktualnej sytuacji w Polsce jest to pewnego rodzaju memento.

    ba.....@gm...il.com / 14 kwietnia 2023

STUDIO teatrgaleria - Adres i dojazd

Plac Defilad 1, PKiN (wejście od ulicy Marszałkowskiej), Warszawa

http://teatrstudio.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.