Kraina uśmiechu - zdjęcie Kraina uśmiechu - zdjęcie Kraina uśmiechu - zdjęcie Kraina uśmiechu - zdjęcie Kraina uśmiechu - zdjęcie Kraina uśmiechu - zdjęcie Kraina uśmiechu - zdjęcie

Kraina uśmiechu

„Kraina uśmiechu” to romantyczna historia rozgrywająca się w egzotycznej scenerii. Liza zakochuje się w pięknym księciu Su-Czongu, i w jednej chwili podejmuje decyzję o wyjeździe do Chin i o poślubieniu swojego ukochanego. W ten sposób, pod romansowym konwencjonalnym kostiumem, pojawia się inny temat: spotkanie dwóch równorzędnych kultur – Zachodniej Europy i Chin, i próba dialogu pomiędzy nimi. To zapisany w libretcie ślad po autentycznej fascynacji Orientem, potęgą starej, wielkiej cywilizacji z jej osobnymi wartościami i zwyczajami. Ale ten metaforyczny, podwójny romans Europy i Chin – księcia Su-Czonga i Lizy Lichenfelds, oraz księżniczki Mi i porucznika Gustawa von Pottensteina – nie kończy się happy endem. Fascynacja zamienia się w gorzką wiedzę, różnice kulturowe i społeczne okazują się nieprzekraczalne, a marzenia o miłości i emancypacji – niemożliwe do zrealizowania ani w Chinach, ani w Europie. Orient okazuje się początkowo pięknym snem, który zmienia się w odzierający ze złudzeń koszmar. Liza i Gutek odjeżdżają, żegnani arią Su-Czonga. „Nie płacz, mała Mi”… „Uśmiech na ustach na dobre i złe”… Finał ujawnia ironiczny, pełen tragizmu sens tytułu tej późnej operetki z okresu tauberowskiego, trudnej do zakwalifikowania, spoglądającej w stronę opery.

A może jedynym prawdziwym miejscem w tym świecie jest więc Prater – świat wyobrażeń i tęsknoty za miłością?

Na scenie występują między innymi Anna Barska, Dorota Laskowiecka, Kamila Lendzion, Jakub Gąska, Łukasz Ratajczak, Tomasz Rak.

Czas trwania: 195 minut

Realizacja

Libretto: Ludwig Herzer, Fritz Lohner

Muzyka: Franz Lehar

Przekład: Krystyna Chudowolska, Tadeusz Bursztynowicz, Lech Terpiłowski

Kierownictwo muzyczne: Przemysław Fiugajski

Reżyseria: Joanna Lewicka

Scenografia i kostiumy: Marta Góźdź Elbruzda

Choreografia: Zuzanna Dinter

Opieka literacka: Grzegorz Kondrasiuk

Kierownictwo chóru: Grzegorz Pecka

Kierownictwo baletu: Roman Kamiński

Asystent reżysera: Paulina Prokopiuk

Reżyseria świateł: Marcin Nogas

Teatr Muzyczny - Adres i dojazd

ul. Marii Curie-Skłodowskiej 5, Lublin

http://www.teatrmuzyczny.eu/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.