Baron Cygański - zdjęcie Baron Cygański - zdjęcie Baron Cygański - zdjęcie

Średnia ocena

11 oddanych głosów
42 zainteresowanych osób

9,3 / 10

Baron Cygański

To z pewnością najpopularniejsze i najbardziej lubiane dzieło J. Straussa. Historia pięknej Cyganki – Saffi i jej miłości do węgierskiego szlachcica - Barinkaya, stała się inspiracją dla wielu pięknych melodii oraz malowniczych scenerii. Cygański żywioł przeplata się tu z wiedeńską elegancją, humor z refleksją, wielkie sceny zbiorowe z nastrojowymi ariami i duetami a muzyka J. Straussa nie wymaga rekomendacji.

Do zrujnowanej posiadłości, na której swój obóz rozłożyli Cyganie, (a według legendy znajduje się zakopany stary turecki skarb) powraca po światowych wojażach syn dawnego wojewody Sandor Barinkay. Na dzień dobry otrzymuje od starej Cyganki Czipry wróżbę o nieodległym wzbogaceniu się i ożenku. W stosunku do jego osoby ma plany Kalman Żupan – handlarz świń, ojciec pięknej Arseny, w której jednak kocha się syn jej guwernantki Ottokar. Żupan inicjuje spotkanie z Barinkayem, podczas którego młodzieniec zakochuje się w Arsenie i deklaruje chęć zawarcia małżeństwa. Arsena stawia jednak warunek – wyjdzie tylko za barona. To uciążliwe zawarowanie jest wybiegiem mającym na celu zablokowanie drogi do serca Arseny, które należy już do Ottokara. Barinkay podsłuchuje ich rozmowę podczas schadzki i wzburzony odchodzi w kierunku cygańskiego obozu, gdzie zostaje… cygańskim wojewodą, w dodatku po chwili zaręczonym już z cygańską pięknością Saffi.

Przepowiednia Czipry wskazuje Barinkayowi położenie ukrytego skarbu. Z szykowanych mu przez Carnera kłopotów wybawia go przybycie księcia Homonaya, który werbuje ochotników na wojnę turecką – a ta, jak to wojna - przecina w mig wszystkie spory. Okazuje się również, że Saffi nie jest wcale Cyganką a pełnej krwi księżniczką, co wprawia Barinkaya w nie lada konsternację.

Na scenie występują między innymi Dorota Laskowiecka jako Saffi, Paulina Janczaruk jako Arsena, Sławomir Naborczyk jako Barinkay, Patrycjusz Sokołowski jako Homonay, Mariola Zagojska jako Czipra, Agnieszka Kurkówna jako Mirabella.

Czas trwania: 165 minut

Twórcy

Reżyseria i inscenizacja: Zbigniew Czeski

Dyrygent: Przemysław Fiugajski / Łukasz Sidoruk

Scenografia: Liliana Jankowska

Choreografia: Henryk Rutkowski

Przygotowanie chóru: Ewa Agaciak

Asystent reżysera: Iwona Jarzyna-Manel

Asystent choreografa: Anna Adamczyk

Inspicjent: Iwona Jarzyna-Manel

Opinie naszych widzów (3)

 • 10,0/ 10

  Oczywiście polecam !

  ka.....@gm...il.com / 07 marca 2016

 • 8,0/ 10

  Polecam. .... występ na wysokim poziome

  mi.....@gm...il.com / 02 czerwca 2015

 • 7,0/ 10

  Poziom spektaklu dość dobry ale emocje rosną jednak z każdym kolejnym aktem. Pierwszy akt najdłuższy i trochę nudny, Inaczej wyobrażałam sobie dobór aktorów. Ogólnie miło było uczestniczyć w spektaklu nie po raz pierwszy i nie ostatni w Teatrze Muzycznym.

  do.....@....pl / 21 stycznia 2023

Opera Lubelska - Adres i dojazd

ul. Marii Curie-Skłodowskiej 5, Lublin

http://www.teatrmuzyczny.eu/

Kup bilet