Don Juan - zdjęcie Don Juan - zdjęcie Don Juan - zdjęcie Don Juan - zdjęcie Don Juan - zdjęcie

Średnia ocena

1 oddany głos

8,0 / 10

Don Juan

Uwodzi wszystkich – nie tylko kobiety. A może sam daje się uwieść wizji niemożliwej wolności?

W przewrotnej interpretacji Radosława Rychcika cyniczny manipulator, kłamca, kpiarz i bezbożnik odsłania drugie oblicze: niespełnionego Romea i niepokornego buntownika. Łowca serc i wrażeń szuka ideału. Znudzony libertyn pokazuje twarz człowieka zagubionego w walce o uwolnienie z okowów społecznych i religijnych zasad; kpiącego z zaściankowej moralności, burzącego porządek społeczny.

Bez sukcesu. Miłosny taniec ciał i dusz zamienia się w taniec śmierci, komedia staje się dramatem; Eros przegrywa z Tanatosem, a profanum z sacrum. O tym jest ta historia, która stale się przecież powtarza. O ludzkiej pysze, która bywa zarzewiem buntu. O winie i karze, zdradzie i o miłości, które nie mogą bez siebie istnieć. O złu, które przemawia językiem wzniosłych ideałów i żelaznych norm. O jednostce, która przegrywa z systemowym zakłamaniem.

Uwspółcześniona – choć jednak nie całkiem współczesna inscenizacja przenosi widzów w gorące czasy seksualnej rewolucji, przemian obyczajowych i moralnych, oraz w miejsce, w którym Don Juan Molière’a bywał jedynie przy okazji ożenków: do kościoła: miejsca, w którym kształtują się normy moralne, i uchylają bramy piekieł zarazem.

Na scenie występują między innymi Aleksandra Posielężna, Krzysztof Pyziak, Emilia Walus, Paweł Kos, Malwina Jelistratow, Łukasz Gosławski.

Czas trwania: 85 minut

Realizacja

Autor: Molière

Tłumaczenie: Jerzy Radziwiłowicz

Reżyseria i opracowanie tekstu: Radosław Rychcik

Kostiumy, scenografia, reżyseria świateł: Łukasz Błażejewski

Muzyka: Michał Lis

Choreografia: Jakub Lewandowski

Inspicjentka: Agnieszka Choińska

Asystent reżysera: Michał Kruk

Identyfikacja graficzna: Ola Jasionowska

Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi - Adres i dojazd

http://www.nowy.pl/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.