Dobrze ułożony młodzieniec - zdjęcie Dobrze ułożony młodzieniec - zdjęcie Dobrze ułożony młodzieniec - zdjęcie Dobrze ułożony młodzieniec - zdjęcie Dobrze ułożony młodzieniec - zdjęcie Dobrze ułożony młodzieniec - zdjęcie Dobrze ułożony młodzieniec - zdjęcie

Dobrze ułożony młodzieniec

Inspirowany międzywojenną historią łodzianina Eugeniusza Steinbarta spektakl porusza na wskroś współczesny temat nienormatywności płciowej i jej społecznego odbioru.

Jest opowieścią o próbie ucieczki z opresyjnego systemu społecznego, w którym role są określone sztywno i narzucone raz na zawsze; historią niezgody wobec bezradności, bierności i postępowania wbrew sobie; wyrazem buntu przeciwko życiu w roli kobiety, kiedy się kobietą nie jest; manifestem odwagi do życia na własnych warunkach – bez binarnych podziałów, kategorii i wlewania ciał w foremki.

Spektakl odwołuje się do wydarzeń towarzyszących toczącemu się w latach 1938-1939 przed sądem okręgowym w Łodzi procesowi „młodej kobiety wyglądającej zupełnie jak mężczyzna”*.

Jak donosi „Ilustrowana Republika” z 6 stycznia 1939 roku: „kobieta udawała mężczyznę (…) nie tylko rzecby można — na optykę, ale również wobec władz stanu cywilnego. Ożeniła się (…), meldując się jako mężczyzna wobec kapłana, a ożeniwszy się — została nawet «ojcem» i zameldowała dziecko zrodzone z swej «żony» za swoje”.

W tym samym artykule z „Ilustrowanej Republiki” czytamy: „już na kilka lat wcześniej «Eugeniusz» Steinbart, desperat, który z wysokości trzeciego piętra jednego z domów przy ul. Nawrot rzucił się na bruk, odniósł złamanie kręgosłupa i dopiero w karetce pogotowia okazał się kobietą — zwrócił na siebie uwagę władz”.

„W jakim celu Sztajnbartówna przedzierzgnęła się w mężczyznę nie stwierdzono”. Wiadomo natomiast, że w momencie targnięcia się na swoje życie w roku 1935 mężczyzna ten był bezdomny, cieszył się opinią dobrze ułożonego młodzieńca, miał narzeczoną, a przyszłą żonę Czesławę Zaleśną poznał właśnie w szpitalnym oddziale kobiecym, w którym dochodził do zdrowia.

Eugeniusz Steinbart identyfikował się jako mężczyzna, jako narzeczony i mąż wchodził w relacje romantyczne, jako ojciec wychowywał córkę. Po załamaniu nerwowym i próbie samobójczej jeszcze się w swojej identyfikacji umocnił. W czasach, kiedy osoby transpłciowe nie miały kulturowej reprezentacji, a społeczność nie wypracowała jeszcze języka, który by tę reprezentację sankcjonował, Eugeniusz Steinbart w dokumentach i relacjach medialnych znajdował informacje o sobie sprzeczne z tym, kim był naprawdę. Jego męska tożsamość w świetle prawa i w oczach społeczeństwa była fałszerstwem, jego próby wyrażania siebie były karane.

Za posługiwanie się dowodem tożsamości swojego kuzyna i poświadczenie nieprawdy w styczniu 1939 roku został skazany na 8 miesięcy więzienia. We wrześniu 1939 roku wybuchła wojna.

Co działo się dalej z Eugeniuszem? W jakiej roli płciowej postanowił kontynuować życie? W jakim ciele odnalazłby się dziś? W jakim kraju? W jakim mieście? Czy w Łodzi?

To tutaj przy ulicy Częstochowskiej mieścił się zakład produkujący protezy prącia. To w Łodzi Anna Grodzka, kiedy była posłanką, chciała utworzyć centrum dla dzieci i młodzieży cierpiących z powodu dysforii płciowej, gdzie mogłyby otrzymać wsparcie lekarzy, psychiatrów, psychologów i seksuologów, uzyskać diagnozę i szybką pomoc. To łódzki szpital im. Barlickiego był w latach 90. jedynym w kraju i jednym z dwóch w Europie Wschodniej, gdzie przeprowadzano operacje uzgodnienia płci, a później – wykonywano ich najwięcej. Może to w Łodzi te procedury znowu będą całkowicie bezpłatne?

Na scenie występują między innymi Karolina Bednarek jako Wiktoria Skempińska, narzeczona Eugeniusza, Monika Buchowiec jako Maria Zaleśna, teściowa Eugeniusza, Maciej Kobiela jako Oskar, brat Eugeniusza, Michał Kruk jako Prokurator Kłoczkowski, Halszka Lehman jako Elżbieta, córka Eugeniusza, Paulina Walendziak jako Czesława Zaleśna, żona Eugeniusza.

Źródło zdjęcia: HaWa

Występują

Karolina Bednarek - zdjęcie

Karolina Bednarek
Wiktoria Skempińska, narzeczona Eugeniusza

Monika Buchowiec - zdjęcie

Monika Buchowiec
Maria Zaleśna, teściowa Eugeniusza

Maciej Kobiela - zdjęcie

Maciej Kobiela
Oskar, brat Eugeniusza

Michał Kruk - zdjęcie

Michał Kruk
Prokurator Kłoczkowski

Halszka Lehman - zdjęcie

Halszka Lehman
Elżbieta, córka Eugeniusza

Paulina Walendziak - zdjęcie

Paulina Walendziak
Czesława Zaleśna, żona Eugeniusza

Paweł Kos - zdjęcie

Paweł Kos
Adwokat Szychwart

Edmund Krempiński
gościnnie | Eugeniusz Steinbart

Twórcy

Reżyseria: Wiktor Rubin

Tekst | dramaturgia: Jolanta Janiczak

Scenografia | video: Łukasz Surowiec

Kostiumy: Rafał Domagała

Muzyka: Krzysztof Kaliski

Reżyseria światła: Jacqueline Sobiszewski

Inspicjentka: Agnieszka Choińska

Identyfikacja graficzna: Ola Jasionowska

Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi - Adres i dojazd

http://www.nowy.pl/

Kup bilet