RPS 2022: Lem vs. P.K. Dick - zdjęcie RPS 2022: Lem vs. P.K. Dick - zdjęcie RPS 2022: Lem vs. P.K. Dick - zdjęcie RPS 2022: Lem vs. P.K. Dick - zdjęcie RPS 2022: Lem vs. P.K. Dick - zdjęcie

Średnia ocena

11 oddanych głosów

9,5 / 10

RPS 2022: Lem vs. P.K. Dick

Wiek widzów: 15+

Czy to prawda, że drogi dwóch wielkich pisarzy - autora powieści „Solaris” i twórcy książkowego pierwowzoru „Łowcy androidów” - się spotkały? Co połączyło Stanisława Lema i Philipa K. Dicka, poza tym, że obu zalicza się do kanonu światowej literatury science-fiction?

Spektaklem „Lem vs. P.K. Dick”, w reżyserii Mateusza Pakuły, Teatr Łaźnia Nowa włączył się w obchody setnych urodzin Stanisława Lema i w związany z rocznicą festiwal wydarzeń Lemowskich w Krakowie. Jako Lem i Dick w spektaklu występują Tomasz Schuchardt i Jan Jurkowski.

Widzom Łaźni Nowej Pakuła jest znany między innymi z „Plutona p-brane”, w którym skonfrontował ze sobą dwie skrajnie różne, fantazyjne osobowości ze świata astronomii. Tym razem czeka nas historia oparta na zderzeniu dwóch różnych światów i dwóch wizji literatury sci-fi, które narodziły się po dwóch stronach żelaznej kurtyny.

„Lem vs. P.K. Dick” bazuje na biografii i twórczości dwóch gigantów literatury, pionierów science-fiction: Stanisława Lema - geniusza polskiej science-fiction, i Philipa K. Dicka-– wizjonera, niekwestionowanego króla fantastyki światowej. Dzieła obu ekranizowano i adaptowano dla teatru. Obaj w dalszym ciągu inspirują twórców, pisarzy, reżyserów, prowokują do zadawania trudnych egzystencjalnych pytań. Jednak mało kto wie, że pisarze się znali. I choć intensywnie ze sobą korespondowali, to nigdy nie udało im się spotkać. Jak ich korespondencyjna przyjaźń przerodziła się w nienawiść, w wyniku której Dick wysłał słynny donos na Lema do FBI?

Spektakl został nagrodzony podczas Finału 27 Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Otrzymał nagrodę zespołową dla twórców: Mateusza Pakuły, Justyny Elminowskiej, Antonisa Skoliasa i Pauliny Góral; indywidualną nagrodę aktorską dla Tomasza Schuchardta za wolę P.K. Dicka; wyróżnienie aktorskie dla Jana Jurkowskiego za rolę Stanisława Lema oraz nagrodę Komisji Artystycznej za tekst „Lem vs. P.K. Dick” dla Mateusza Pakuły.

Po wydarzeniu zapraszamy na rozmowę z twórcami w formule Q&A. Rozmowę poprowadzi Stanisław Godlewski.

Rozmowa prowadzona będzie w języku polskim.

Na scenie występuje Tomasz Schuchardt, Jan Jurkowski .

Czas trwania: 70 minut
Źródło zdjęcia: M.Stolarska

Realizacja

Twórcy: Teatr Łaźnia Nowa

Reżyseria i tekst: Mateusz Pakuła

Muzyka: Antonis Skolias

Kostiumy i scenografia: Justyna Elminowska

Światło: Paulina Góral

Głosy z offu: Małgorzata Gałkowska, Mateusz Pakuła, Łukasz Lamża, Szymon Mysłakowski,

Zuzanna Skolias

Opinie naszych widzów (6)

 • 10,0/ 10

  Sztuka bardzo dobra, organizacja niestety troszke słaba. Specjalnie opoóźniono spektakl i trzymano widzów pod drzwiami żeby mieć tłum na zamknięciu festiwalu. Pomysł bez szacunku dla widza.

  li.....@pr...il.com / 09 września 2022

 • 10,0/ 10

  Najlepszy spektakl, na jakim byłem, pod względem scenariuszowym (ciekawe sceny) i realizatorskim (efekty świetlno-muzyczne).

  pg.....@gm...il.com / 30 sierpnia 2022

 • 10,0/ 10

  Polecam, daje do myślenia, świetna realizacja.

  ag.....@....pl / 29 sierpnia 2022

 • 10,0/ 10

  świetny spektakl, wspaniały nastrój, cudowna gra aktorów, świetna muzyka i dekoracje

  a......@....pl / 29 sierpnia 2022

 • 9,0/ 10

  Myślałem, że to będzie "tylko" pojedynek 2ch pisarzy/umysłów. Bardzo się pomyliłem. Ta sztuka to o wiele więcej.

  tk.....@gm...il.com / 30 sierpnia 2022

 • 6,0/ 10

  Dziwaczne, ciekawe, umiarkowanie zabawne. Zabrakło mi puenty.

  ag.....@gm...il.com / 08 września 2022

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy 2022 - Adres i dojazd

Fabryka Sztuki w Łodzi
ul. Tymienieckiego 3
Łódź

http://www.retroperspektywy.com

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.