Matka Makryna - zdjęcie

Średnia ocena

2 oddane głosy

10,0 / 10

Matka Makryna

Spektakl powstał na podstawie poematu Juliusz Słowackiego "Rozmowa z Matką Makryną Mieczysławską" i książki Jacka Dehnela "Matka Makryna".

W XIX wieku, kilkanaście lat po upadku powstania listopadowego, siostrę Makrynę Mieczysławską uznano za uosobienie męczeńskich losów Polski. Czcili ją wszyscy romantyczni wieszczowie: Krasiński, Mickiewicz, Norwid i Słowacki. Historia zbiegłej, prześladowanej przez prawosławny kler unickiej mniszki z Mińska, stała się sensacją w Paryżu i Rzymie. Jej relacji wysłuchał sam papież Grzegorz XVI, a Adam Mickiewicz za jej namową powrócił na łono Kościoła. Uciekinierka z carskiej Rosji, obwołana za życia cudotwórczynią i świętą, została przeoryszą nowo powołanego zakonu, któremu klasztor w Wiecznym Mieście ufundowała polska emigracja.

Po latach okazało się, że Matka Makryna tak naprawdę nazywała się Irina Wińczowa. Nigdy nie była zakonnicą, a ślady jej „męczeństwa” to pamiątka po mężu: uzależnionym od alkoholu, używającym przemocy carskim oficerze. W zakonie była tylko szafarką - świecką osobą, która pomagała w rozdawaniu posiłków.

Na scenie występuje Irena Jun .

Czas trwania: 70 minut

Występują

Twórcy

Twórca: Irena Jun (Polska)

Reżyseria: Irena Jun

Kostiumy: Anna Maria Kaczmarska

Reżyseria światła: Dariusz Zabiegałowski

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy 2023 - Adres i dojazd

Fabryka Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3, Łódź

http://www.retroperspektywy.com

Kup bilet