Po wygnaniu - zdjęcie

Średnia ocena

13 oddanych głosów

7,6 / 10

Po wygnaniu

Miłosz jak świat – tak zatytułował tom szkiców o twórczości tego pisarza Jan Błoński. Bo być może nie ma wielkiego tematu, którego w swojej twórczości nie podjąłby Czesław Miłosz. Człowiek wobec historii, człowiek wobec drugiego człowieka, człowiek wobec Boga; sprawy wielkie i małe, „Winy twoje i moje? Nieduże winy. Sekrety twoje i moje? Drobne sekrety” (jak pisał w jednym z wierszy); człowiek cielesny i duchowy, grzeszny i przekraczający własne ograniczenia. Wśród wielkich tematów poruszanych przez Czesława Miłosza jednym z ważniejszych była miłość i jej pochodne: namiętność, pożądanie ciała drugiej osoby, pragnienie fizycznej bliskości niezależne od wieku, wreszcie nieodłączne temu wszystkiemu niespełnienie.

Na kartach wielu wierszy Miłosz eksploruje temat miłosnych zbliżeń i oddaleń, uniesień i upadków, pożądań i rozstań. Już w roku 1943, w drugim tomie Ocalenie, pisał w wierszu Miłość: „Miłość to znaczy popatrzeć na siebie, / Tak jak się patrzy na obce nam rzeczy, / Bo jesteś tylko jedną z rzeczy wielu. […]”.

Na scenie występują między innymi Wojciech Skibiński, Paulina Puślednik, Natalia Hodurek, Jerzy Trela, Aldona Grochal, Michał Surówka.

Realizacja

Reżyseria: Tomasz Cyz

Tekst: Czesław Miłosz

Muzyka: Paweł Mykietyn

Scenografia: Barbara Hanicka

Opinie naszych widzów (3)

 • 10,0/ 10

  Swietne zastosowanie wierszy Czeslawa Milosza.

  di.....@gm...il.com / 21 czerwca 2017

 • 10,0/ 10

  Świetny, bardzo trudny ale warto! Kapitalnie zagrany

  to.....@gm...il.com / 10 czerwca 2017

 • 9,0/ 10

  Bardzo się podobało zarówno mi jak moim gościom, którzy byli w Krakowie specjalnie, aby obejrzeć ten spektakl :)

  mi.....@in...ia.pl / 10 czerwca 2017

Teatr Nowy Proxima - Adres i dojazd

ul. Krakowska 41 (róg Krakowskiej i Skawińskiej)
Kraków

http://teatrnowy.com.pl/

Kup bilet