Znaczył kapitan - zdjęcie Znaczył kapitan - zdjęcie Znaczył kapitan - zdjęcie Znaczył kapitan - zdjęcie Znaczył kapitan - zdjęcie Znaczył kapitan - zdjęcie Znaczył kapitan - zdjęcie

Średnia ocena

19 oddanych głosów

9,5 / 10

Znaczył kapitan

Szymon Jachimek "Znaczył kapitan"

Figura ojca-kapitana czyli Onego jawi się jako postać znana nam z pokolenia naszych ojców i dziadków, gdzie wartość mężczyzny wyznacza sukces zawodowy. Gdy cichnie sztorm i trzeba sobie radzić z życiem na lądzie, na emeryturze, Kapitan traci poczucie sprawczości i kontroli, a zatem i sens życia.

Sztuka gęsta jest od silnych i zagmatwanych relacji rodzinnych, które jak splątane liny będące elementem scenografii łączą poszczególne postaci wielopokoleniowej rodziny. Żona i dzieci Onego przez lata radzili sobie na co dzień bez męża i ojca, dlatego trudno teraz nadrobić stracony czas i odbudować nadwątlone więzi, a utrudniają to zadawnione urazy i rozczarowania.

Pozbawione chronologii morskie reminiscencje, pełne przygód, niebezpieczeństw i sztormów, przywołują czasy dawnej aktywności i przywództwa Kapitana, kontrastuje to z dzisiejszym marazmem i wycofaniem.

W scenach retrospektywnych poznajemy także fragmenty historii rodzinnej i kurs, który obiera bohater, i który prowadzi go nieubłaganie do sytuacji teraźniejszej, ze wszystkimi konsekwencjami, czyli do wydarzeń podczas świętowania 70 urodzin.

Spektakl "Znaczył kapitan" otrzymał wyróżnienie w 29. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Po spektaklu zapraszamy na rozmowę z twórcami we foyer przy lampce wina

Na scenie występują między innymi Piotr Piecha jako On, Ewa Skolias jako Żona/Nieżona, Magdalena Smoławska jako Córka/Niecórka, Bartosz Rułka jako Syn/Niesyn, Piotr Werewka jako Zięć/Niezięć, Katarzyna Gazdowicz jako Wnuczka/Niewnuczka.

Czas trwania: 90 minut

Zwiastuny

Występują

Ewa Skolias
Żona/Nieżona

Magdalena Smoławska - zdjęcie

Magdalena Smoławska
Córka/Niecórka

Bartosz Rułka - zdjęcie

Bartosz Rułka
Syn/Niesyn

Piotr Werewka - zdjęcie

Piotr Werewka
Zięć/Niezięć

Katarzyna Gazdowicz - zdjęcie

Katarzyna Gazdowicz
Wnuczka/Niewnuczka

Twórcy

reżyseria Jakub Kowalik

scenografia: Paweł Łubkowski

muzyka: Wojciech Pinokio Sochaczewski

ruch sceniczny: Małgorzata Haduch

kostiumy: Julia Łucja Mazur

współpraca kostiumograficzna: Wiktoria Chromińska

oprawa graficzna Jakub Szachnowski

zwiastun/fotografie Paweł Łubkowski, Piotr Werewka

Opinie naszych widzów (11)

 • 10,0/ 10

  Super tekst i świetnie zagrany! Bardzo polecam! Nie bez powodu dostali nagrodę 🙂 przejmujący i bardzo "ludzki" spektakl.

  sz.....@po...ta.onet.pl / 25 września 2023

 • 10,0/ 10

  Bardzo dobre przedstawienie w kameralnym teatrze. Wisienką na torcie jest możliwość porozmawiania z aktoraki po spektaklu. Gorąco polecam!!!

  ma.....@gm...il.com / 17 czerwca 2023

 • 10,0/ 10

  Wspaniała gra aktorów. Scena blisko widza. Scenografia nawiązująca do zaplątanych relacji między ludzkich. Tematyka dotykająca nas wszystkich. Relacje z bliskimi.

  da.....@....pl / 02 maja 2023

 • 10,0/ 10

  Ciekawie opowiedziana historia, świetna gra aktorska. Polecam!

  ig.....@....pl / 23 kwietnia 2023

 • 10,0/ 10

  Bardzo miłe zaskoczenie, klimatyczna przestrzeń, aktorzy z pasją i ciekawy spektakl. Co więcej, zaoferowano nam również kieliszek wina po spektaklu i możliwość dyskusji z aktorami - bardzo fajna inicjatywa. Niestety nie mogłyby zostać po spektaklu ale żałujemy:)

  al.....@gm...il.com / 23 kwietnia 2023

 • 10,0/ 10

  Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony. Super miejsce bardzo kameralna atmosfera. Wiele detali podkreslajacych autentyczność sztuki jak np. jedzenie, napoje. Znakomita grą świateł i kompozycja dźwięków. A możliwość rozmów z twórcami po spektaklu to już wisienka na torcie.

  pa.....@gm...il.com / 21 kwietnia 2023

 • 10,0/ 10

  Cieszę się, że są jeszcze w Krakowie ludzie, którzy obywają się bez wkręcania do wszystkiego polityki. Temat współczesny i świeży, wykonanie spektaklu świetne, w sumie czas bardzo satysfakcjonująco spędzony.

  j.....@....pl / 14 kwietnia 2023

 • 10,0/ 10

  Wartościowy spektakl i dobra rozrywka

  al.....@tl...en.pl / 20 marca 2023

 • 10,0/ 10

  Super przyjęcie po spektaklu, równie świetne. I jeszcze do tego, że można było porozmawiać na 'luzie' z aktorami, reżyserem i innymi gośćmi - nowa Nowość ! Bravissimo maximo...

  zj.....@gm...il.com / 17 marca 2023

 • 10,0/ 10

  Świetny spektakl w szczególności retrospekcje, dzięki którym naprawdę dało się zatracić w historii.

  ol.....@gm...il.com / 17 marca 2023

 • 8,0/ 10

  Podobało mi się, dużo emocji

  ja.....@gm...il.com / 30 kwietnia 2023

Scena Supernova - Adres i dojazd

Mikołaja Zyblikiewicza 12/4, Kraków

http://scenasupernova.pl

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.